۱۰ قانون چیدمان پذیرایی

10 قانون چیدمان پذیرایی

چیدمان در دکوراسیون جز کارهای سخت و دلهره آور است. وقتی که با یک فضای خالی روبرو هستید که می خواهید چیدمانی داشته باشید که کارا و در عین حال زیبا باشد کار شما سخت می شود. اما طی سالیان دکوراتورها قوانین و راههای زیادی را برای چیدمان بیان کرده اند که در این مقاله 10 قانون مهم چیدمان در دکوراسیون آورده شده است.

نقطه کانونی انتخاب کنید

هیچ وقت تاثیر، داشتن نقطه کانونی را دست کم نگیرید. نقطه کانونی در فضای شما جایی است که در بدو ورود به فضا چشم به آن سمت کشیده می شد. بعضی اوقات فضای شما به صورت خود به خودی نقطه کانونی دارد مثل یک پنجره شاخص و یا قسمت شومینه اما در دیگر موارد شما بایستی نقطه کانونی را به وجود آورید مثلا قسمت تلویزیون و یا دیواری  که کاغذ دیواری خاص دارد. بعد از به وجود آوردن نقطه کانونی مبلمان و وسایل شما در حد امکان می توانند در اطراف نقطه کانونی شما شکل گیرند.

نقطه کانونی یکی از اجزای اساسی طراحی داخلی است، اولین چیزی که بینندگان هنگام ورود به اتاق می بینند. در حالی که لزوماً مرکز یک اتاق نیست، اغلب ویژگی‌ای است که بلافاصله بر اساس چیدمان یک فضا به آن توجه می‌شود.

از عناصر طراحی می توان برای تاکید بر یک نقطه کانونی در طراحی داخلی استفاده کرد. این به نقطه کانونی کمک می کند تا بر فضا مسلط شود و طرح را به هم نزدیک کند. نقطه کانونی هرچه که باشد، بهتر از سایر قسمت های اتاق باید چشم را به تصویر بکشد.

تقریباً هر فضای داخلی دارای یک نقطه کانونی است، خواه یک مکان تجمع طبیعی باشد یا یک ویژگی طراحی. مواردی که اغلب در مکان های مسکونی یافت می شوند ممکن است شامل پنجره های خلیج، جزایر آشپزخانه، شومینه، تخت خواب و میز ناهار خوری باشد. در طراحی داخلی تجاری، ممکن است صحنه، میز کنفرانس، صفحه نمایش پروژکتور یا نشستن در لابی باشد.

اصل تأکید بر یک منطقه خاص از اتاق تأکید می کند و توجه را به آن جلب می کند و تأثیر بصری ایجاد می کند و پایه ای برای ساخت بقیه طرح ها ایجاد می کند. راه های بی شماری برای ایجاد تاکید وجود دارد. مانند استفاده از رنگ، مبلمان، آثار هنری یا ویژگی‌های معماری.

10 قانون چیدمان پذیرایی

تمام مبلمان خود را به دیوار نچسبانید

ابعاد فضا می تواند تعیین کند که چقدر شما می توانید مبلمان را از دیوارها فاصله دهید اما حتی در فضاهای کوچک هم می توان مبلمان را به دیوار نچسباند و فاصله داد. برعکس تصور عموم این کار باعث بزرگتر نشان دادن فضای شما می شود. در فضاهای بزرگ شما می توانید مبلمان را با فاصله زیادتر حتی یک یا چند متر از دیوار بچینید و چیدمان شما در وسط فضا باشد.

10 قانون چیدمان پذیرایی

فضای گفتگو درست کنید

چیدمان شما بایستی به گونه ای باشد که افراد در فضای شما بتوانند با هم گفتگو کنند پس مبلمانتان طوری بچینید که بیشتر به سمت جمع شوندگی باشد. اگر فضای شما بزرگ است می توانید چندین فضای گفتگو با مبلمانتان درست نمایید.

10 قانون چیدمان پذیرایی

تعادل را در فضایتان رعایت نمایید

تعادل در فضا بسیار مهم است و بایستی به آن دقت کنید. نباستی در فضای شما یک سمت با مبلمان و وسایل سنگین باشد و یک سمت از فضا خالی باشد و همچنین به تنوع در شکل مبلمان در دکوراسیونتون دقت کنید. مثلا شما می توانید مبلمان با لبه های گرد با مبلمان با لبه های صاف ترکیب کنید.

10 قانون چیدمان پذیرایی

فضای حرکت داشته باشید

مهمترین نکته ای که در چیدمان بایستی مورد توجه قرار گیرد مسیر حرکت است. افراد نبایستی از لابه لای مبلمان حرکت کنند به مبلمان برخورد نمایند. دقت کنید که یک فاصله ای بین میز و مبلمان و بین صندلی های شما وجود داشته باشد. مسیر حرکت درست کنید تا افراد به راحتی از یک سمت فضای شما به سمت دیگر بروند.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟