۵ مشکل رایج در آکواریوم

5 مشکل رایج در آکواریوم

امروز ما در مورد مشکلات رایج در آکواریوم برای همه آکواریوم های جهان صحبت می کنیم. فیلترهای آکواریوم‌ها پمپ‌های ساده‌ای بودند، اگر رسانه‌های فیلتر داخل آن نبودند، این‌ها هستند که واقعاً در کیفیت آب و ظرفیت فیلتراسیون تفاوت ایجاد می‌کنند. هر چه آب آکواریوم بیشتر از داخل فیلتر عبور کند، یعنی در محیط فیلتر، کیفیت آب بهتر و تمیزتر خارج می شود.

بسیاری از رایج ترین مشکلات آکواریوم ها مربوط به شفافیت، رنگ و بوی آن ها است. و تمام این مشکلات را می توان حل کرد، بیشتر اوقات با استفاده از رسانه های فیلتر کننده کافی. در ادامه مشکلات رایج در آکواریوم شما را می نویسیم.

  1. آب سبز

آب سبز، مشکل رایج در آکواریوم ها. آب به دلیل وجود جلبک های معلق در آب این رنگ را به خود می گیرد. جلبک ها با نور زیاد خورشید و به دلیل داشتن مواد مغذی لازم برای رشد تکثیر می شوند.

راه حل سریع استفاده از یک زلال کننده مانند Quick Clear Fluval است، این محصول باعث رسوب ذرات معلق در کف آکواریوم می شود. همراه با زلال‌کننده می‌توان از فیلترهای ریز مانند پلی استر برای به دام انداختن جلبک‌ها در حالت تعلیق استفاده کرد، سپس پلی استر فومکس را جدا کرد. شما باید علت رشد جلبک ها را بیابید تا مشکل را از مبدا برطرف کنید و از رشد مجدد این جلبک های نامطلوب جلوگیری کنید.

5 مشکل رایج در آکواریوم

  1. رایحه در آب

بوی آب یک مشکل رایج در آکواریوم های جدید یا پرجمعیت است. اگر ماهی های زیادی دارید یا ماهی های بزرگی برای آکواریومی که در حال حاضر دارید، باید به فکر خرید یا ساخت آکواریوم بزرگتر باشید.

راه حل این مشکل، تغییر کربن فعال، محیط فیلتر کننده مرحله شیمیایی است که وظیفه جذب بو را بر عهده دارد. همچنین باید در نظر بگیرید که چه غذایی به ماهی و مقدار آن می دهید. از آنجایی که یک غذای بی کیفیت یا مقدار زیادی غذا در آب تجزیه می شود. از آنجایی که ماهی شما همه آن را نخورده است، همچنین می تواند باعث ایجاد بو در آب شود.

5 مشکل رایج در آکواریوم

  1. آب قهوه ای یا کدر

آب کدر یا آب قهوه ای را می توان در آکواریوم هایی یافت که از چوب طبیعی به عنوان بخشی از دکوراسیون خود استفاده می کنند. در این مورد، راه حل بیشتر یک پیشگیری است. اگر می خواهید از چوب طبیعی به عنوان عنصر تزئینی آکواریوم خود استفاده کنید، به یاد داشته باشید که باید برای آکواریوم مناسب باشد، نه چوبی که می تواند پارامترهای آب را تغییر دهد. قبل از معرفی آن به آکواریوم اجازه دهید حدود یک هفته خیس بخورد و هر روز آب آن را عوض کنید. سپس آب را عوض کنید و کربن را مرتباً عوض کنید.

5 مشکل رایج در آکواریوم

  1. سطح آمونیاک بالا

کنترل سطح آمونیاک در مراقبت از آکواریوم ضروری است زیرا آمونیاک برای ماهی سمی است و می تواند کشنده باشد. اگر رفتار غیر معمولی را در ماهی مشاهده کنیم می توان حدس زد که غلظت آمونیاک بالا در آکواریوم وجود دارد، اما این مشکلی است که با تغییر رنگ آب با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، باید آمونیاک را اندازه گیری کنیم. سطوح با یک کیت تست برای دانستن اینکه آیا سطح مناسب است یا خیر. آمونیاک باقی مانده ای است که به طور طبیعی در چرخه تجزیه مواد آلی در آکواریوم (بقایای مواد غذایی، مدفوع …) رخ می دهد، اما ما باید اطمینان حاصل کنیم که آمونیاک به ترکیبات کم ضررتری برای ماهی ها تجزیه می شود.

سطوح بالای آمونیاک ناگهانی ممکن است به دلیل مرگ یک ماهی باشد یا ممکن است بیش از آن چیزی که ماهی ما میتواند بخورد غذا پرتاب کنیم، به همین دلیل نباید بیش از حد به آنها غذا بدهیم.

راه حل این مشکل رایج در آکواریوم، تغییر آب با pH مشابه آکواریوم است. شما همچنین باید حذف کننده آمونیاک را تغییر دهید یا در صورت نداشتن یکی از آنها را تهیه کنید. این یک محیط فیلتر شیمیایی است که دقیقاً مسئول آن است: از بین بردن آمونیاک. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که وسایل بیولوژیکی شما به درستی کار می کنند. به خاطر داشته باشید که اگر یک آکواریوم پرجمعیت دارید یا ماهی ها زیاد رشد کرده اند. به رسانه های فیلتر بیولوژیکی بیشتری یا فیلتر دیگری نیاز دارید. فراموش نکنید که دوز توصیه شده فلووال سیکل را به صورت هفتگی مصرف کنید. این باکتری های مفید باعث تخریب آمونیاک می شوند.

5 مشکل رایج در آکواریوم

  1. رشد ناخواسته جلبک ها

جلبک ها دشمنان بزرگ آکواریوم ها هستند، رشد مداوم آنها در کریستال ها، تزئینات و سنگ ریزه های آکواریوم می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. قرار گرفتن آکواریوم در معرض نور مستقیم خورشید، همانطور که در موارد دیگر توضیح داده ایم، می تواند دلیلی باشد. سطوح بالای فسفات نیز می تواند باعث رشد جلبک ها شود. در این صورت می توانید از Phos Clear برای کاهش سطح فسفات استفاده کنید. فسفات می تواند از مکان های مختلف باشد، بنابراین سطوح را با یک کیت تست برای فسفات اندازه گیری کنید. هم آکواریوم و هم آب لوله کشی را که برای پر کردن آکواریوم استفاده می کنید اندازه بگیرید، زیرا ممکن است حاوی فسفات باشد.

برای مبارزه فعال با جلبک ها می توانید در آکواریوم خود گونه هایی از ماهی ها یا بی مهرگانی که جلبک می خورند داشته باشید. مانند میگوهای carina multidentata، حلزون Marisa cornuarietis، neritina natalensis و گربه ماهی farlowellas و ancistrus. وجود گیاهان طبیعی در آکواریوم شما برای مبارزه با جلبک ها نیز مفید است، گیاهان آبزی نیز فسفات مصرف می کنند. اما ممکن است جلبک ها در گیاهان نیز رشد کنند.

5 مشکل رایج در آکواریوم

تعمیر و نگهداری بهترین راه حل است

به طور کلی، با انجام تعمیرات منظم که شامل: تعویض جزئی آب، تمیز کردن شن و کریستال ها، تامین دوز هفتگی باکتری های مفید و تمیز کردن فیلتر و محیط فیلتر (هیچ وقت در آب) می توان از همه مشکلات رایج در آکواریوم ها جلوگیری کرد و از آنها جلوگیری کرد. در همان زمان و باید با آب از آکواریوم تمیز شود، نه با آب لوله کشی).

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟