۱۰ نکته در باره فرشته ماهی ها

10 نکته در باره فرشته ماهی ها

نگهداری و مراقبت از تمام ماهی‌ها کاری است بسیار آسان، اگر شما در موردشان خوب بدانید و کاری است به شدت دشوار، اگر فکر کنید نیازی به دانستن چیزی در موردشان ندارید. این یک اصل مهم برای کسانی است که در خانه یا محل کارشان آکواریوم دارند.

احتمالا تا به حال فرشته ماهی (انجل فیش) های زیادی را در داخل آکواریوم دوست‌ها و آشنایانتان و یا در آکواریوم فروشی‌ها دیده‌اید. اما چقدر در موردشان می‌دانید؟ ما 10 نکته بسیار مهم از این ماهی‌ها را برایتان بازگو می‌کنیم تا راحت‌تر تصمیم بگیرید که این ماهی‌های زیبا به درد آکواریومتان می‌خورند یا نه.

1. گونه ای از خانواده سیچلاید ها

فرشته ماهی‌ها از خانواده ماهی‌های سیچلاید هستند. ماهی‌های آب شیرینی که اصالتا اهل آمریکای جنوبی هستند. اعضای این خانواده از ماهی‌ها محبوبیت ویژه‌ای نزد صاحبان آکواریوم دارند. از دیگر اعضای این خانواده می‌توان به ماهی‌های اسکار، خروس ماهی و دیسکس‌ها اشاره کرد.

10 نکته در باره فرشته ماهی ها
2. گوشت‌خوار

انجل‌ها ماهی‌هایی گوشت‌خوار هستند. برای همین باید به شدت به نحوه‌ی غذادهی به آن‌ها دقت کرد تا بتوانند به خوبی رشد کنند و سالم بمانند. بهتر است روزی یکبار به آن‌ها غذاهای پلیته مخصوص ماهی داد و در کنار آن غذاهای گوشتی مخصوص ماهی‌ها مثل دافینا، کرم و میگوهای مخصوص.

3. آن‌ها تا 10 سانتیمتر رشد می‌کنند

به طور معمول آن‌ها در سن بلوغ به 15 سانتیمتر می‌رسند. با این حال اگر به خوبی از انجل‌ها مراقبت شود و همچنین در آکواریومی بزرگ و خلوت نگهداری شوند، می‌توانند به 25 سانتیمتر هم برسند که این امری است نادر.

4. خونگرمی

فرشته ماهی‌ها به عنوان ماهی‌های اجتماعی شناخته می‌شوند. یعنی می‌توانند در کمال آرامش با اکثر ماهی‌های آب شیرین استوایی هم‌آکواریوم شوند. البته جوان‌ترها قدری پرخاشجو هستند و به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر آکواریومتان چندان بزرگ نیست، جوان‌ترها را در آکواریومی جداگانه نگهداری نمایید تا کمی عاقل‌تر شوند.

10 نکته در باره فرشته ماهی ها

5. شرایط آکواریوم

سعی کنید در بزرگ‌ترین آکواریومی که می‌توانید، از انجل‌ها پذیرایی کنید. همچنین آکواریومتان باید دارای سیستم هوادهی و فیلتر خوبی باشد چرا که فرشته ماهی‌ها دوست ندارند در لجن شنا کنند. شرایط مناسب آب باعث می‌شود که آن‌ها سالم‌تر زندگی کنند و بیشتر عمر کنند. pH آب آن‌ها باید بین 6.5 تا 6.9 باشد. دمای آب نیز باید بین 23.3 تا 25.5 سانتی‌گراد باشد. البته در زمان تخم‌ریزی این دما باید 26.6 سانتی‌گراد باشد.

6. مستعد گرفتن انگل

انگل‌ها می‌توانند به سرعت وارد آکواریوم شما شوند و از ماهی‌ای به ماهی دیگر سرایت کنند. برای جلوگیری از این مشکل همیشه حواستان به شرایط آب، دما و نحوه‌ی غذادهی به ماهی‌ها باشد.

7. تخم‌ریزی و مراقبت از آن‌ها

ماهی‌ها به دو گونه هستند. یکی آن‌هایی که زنده‌زا هستند و دیگری آن دسته از ماهی‌هایی که بر روی تخم‌ها می‌خوابند و از آن‌ها مراقبت می‌کنند. فرشته ماهی ما از گونه‌ی دوم است.

8. شباهت نرها و ماده‌ها

بر خلاف بسیاری از ماهی‌ها شما نمی‌توانید تنها با دیدن انجل‌ها تشخیص دهید که کدام ماده و کدام نر هستند. مگر در مواقع تخم‌ریزی ماده‌ها که آن‌ها قابل تشخیص می‌شوند. در این حالت ماده‌ها شکم بزرگ‌تری از معمول پیدا می‌کنند. همچنین می‌توانید مطمئن باشید که ماهی‌ای که بر روی تخم‌ها می‌خوابد همیشه انجل ماده است.

9. گونه‌های زیادی انجل آب شیرین وجود دارد

برای مثال می‌توان به ماربل، زبرا، لئوپارد، نیمه سیاه و… اشاره کرد.

انواع فرشته ماهی

بسیاری از جهش های ژنتیکی در بدن فرشته ماهی های خانگی رخ داده که باعث ایجاد چند نوع فرشته ماهی شده است. در این میان بعضی فرشته ماهی ها اصل و بعضی ها از انواع جدید می باشند. در نتیجه اگر دو فرشته ماهی اصل با هم جفت شوند فرزندان آنها نیز به همان صورت خواهند شد. اگر ماهی با صفت غالب (برنده) با ماهی با نوع مغلوب (بازنده) جفت شود، فرزندان ممکن است همه صفت غالب را به خود بگیرند.

نقره ای

فرشته ماهی نقره ای دارای بدنی نقره ای با چشم های قرمز است. سه نوار عمودی مشکی رنگ روی بدن این ماهی وجود دارد که به زیبایی آن می افزاید. این نوارها بسته به روحیه ماهی کمرنگ یا تیره می شوند.

توری سیاه

ماهی با یک ژن تیره را توری سیاه می نامند. کل بدن این ماهی تیره بوده و یک الگوی توری بسیار جذاب در باله ها وجود دارد. ماهی با دو ژن تیره، فرشته سیاه یا دو تیره نامیده می شود وکاملاً سیاه است. اگرچه در برخی از گونه ها یا در نور مناسب می توان مانع کمرنگی را مشاهده کرد.

گورخر

فرشته ماهی گورخرهم مانند گونه نقره ای است؛ اما چهار تا شش نوار عمودی دارد. اگر گورخر دارای یک ژن تیره باشد، آن را توری گورخر می نامند. این نوع همچنین دارای خط هایی زیبا روی باله هایش است.

طلایی

فرشته ماهی طلایی فاقد علامت سیاه است و رنگ پایه آن زرد طلایی است. آنها اغلب دارای نشانه های زرد یا نارنجی قابل توجهی در صورت، سر و پشت هستند.

سنگ مرمر

در ماهی فرشته مرمر به جای راه راه، خال های نقره ای و مشکی سنگ مرمر دیده می شوند.

10. فرشته ماهی‌های آب شور

گونه‌هایی از انجل‌های آب‌های آزاد نیز در دسترس هستند. اگر شما قصد دارید یک آکواریوم آب شور داشته باشید یا همین حالا هم صاحب یکی از این آکواریوم‌ها هستید، می‌توانید سراغ این دست از فرشته ماهی‌ها بروید.

10 نکته در باره فرشته ماهی ها

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×