پیشگیری از جلبک در تانک گیاهی

پیشگیری از جلبک در تانک گیاهی

جلبک های مزاحم احتمالا بدترین دشمن صاحبان تانک های گیاهی هستند. در اینجا نگاهی می اندازیم به چگونگی پیشگیری و درمان این تهدید. اگر به هر تانک گیاهی نگاه کنید یا در اینترنت در این مورد جستجو کنید، به سرعت می توانید سوال های بسیاری در این مورد بیابید. چرا این مشکل تا این حد در تانک های گیاهی فراگیر شده است؟

دلیل ساده ای دارد و آن اینست که جلبک ها مشابه گیاهان، به نور و مواد مغذی علاقه دارند. که البته خوب به نظر نمی رسد اما نگران کننده هم نیست. چند مرحله وجود دارد که باید رعایت شود و بعد ازآن، جلبک ها به ندرت به یک مشکل تبدیل می شوند. پس با ما همراه باشید تا بتوانیم این مشکل را هم حل کنیم.

 

پیشگیری از جلبک در تانکهای گیاهی

استفاده از کلمه به ندرت به این دلیل است که اکثر تانک ها در زمان خاصی به شیوع جلبک ها دچار می شوند. حضور مقداری جلبک در تانک های گیاهی کاملا طبیعی بوده و نباید موجب نگرانی شود. اگر اثر کلی تانک را خراب نکند، جای دلواپسی نیست. اگر در تانک تان موجودات جلبک خوار دارید، جلبک ها قطعا بخشی از غذای آنها خواهند بود.

پیشگیری بهترین راه است

پیشگیری از زمان اولیه راه اندازی تانک گیاهی و رسیدگی موثر بهترین راه برای اطمینان از عدم حضور جلبک در تانک است. بزرگترین محرک جلبک ها نیترات/ نیتریت می باشد. بنابراین اطمینان از حداقل نگه داشتن این عناصر یک فاکتور مهم است.

دستیابی به این موضوع با ترکیب موثر فیلتراسیون بیولوژیکی و مکانیکی، استفاده از گیاهان با رشد سریع، استفاده از نور مناسب (نورهای فلورسنت – مهتابی های فتوسنتز) و نه اضافی و مدیریت صحیح مواد مغذی از طریق بستر و نیز کود های مایع امکان پذیر است.بعد از تکمیل شدن سیستم فیلتراسیون و گیاه کاری تانک با حجم زیادی گیاه با هدف اینکه نیمی از بستر را با گیاهان با رشد زیاد پر کنیم، اضافه کردن جلبک خوارها ایده مناسبی است.

کت اتو و میگوهای جلبک خوار برای تانک های کوچکتر پیشنهاد خوبی هستند. جلبک خوار سیامی و کت بریزل نوز برای تانک های بزرگتر موثرند و حلزونهای جلبک خوار برای حذف جلبکهای نقطه ای در تمامی تانکها مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشگیری از جلبک در تانکهای گیاهی

 

تانک گیاهی با تجهیزات بالا یا تانک معمولی؟

در زمان انتخاب تانک های تخصصی از مناسب بودن سیستم فیلتراسیون خود اطمینان حاصل پیدا کنید.بسیاری از انواع جلبک ها ناشی از چرخش نامناسب آب در تانک های با حجم بالا که نیاز به مواد مغذی زیاد دارند اتفاق می افتد. چرخش نامناسب آب، مواد مغذی و دی اکسید کربن را به صورت یکنواخت پخش نمی کند.

افزایش گردش آب از طریق پاورهد نیز یکی از راهکارها برای چنین تانک هایی با فیلتر کوچک است. تزریق دی اکسید کربن و تامین دایمی مواد مغذی ماکر و میکرو متناسب با حجم تانک، جهت تغذیه گیاهان، لازم است. در این صورت تمام نور توسط گیاهان مصرف شده و جلبک ها از آن بی بهره می مانند.

به منظور تامین ۳۰ پی پی ام دی اکسید کربن در تانک از معرف ها استفاده کنید و برای کم شدن مصرف گاز، آن را در شب قطع کنید. برای این منظور از شیرهای سوزنی متناسب با سیستم های تحت فشار که هماهنگ با زمان نوردهی قابل تنظیم هستند، استفاده می شود.

بهترین حالت روشن کردن سیستم دی اکسید کربن همزمان با روشنایی و نیز خاموش کردن آن همزمان با خاموش شدن نور می باشد. استفاده از انواع کودهای حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) برای این منظور مناسب هستند.

پیشگیری از جلبک در تانکهای گیاهی

تعویض آب دایمی

تعویض دایمی آب در تانک های تخصصی برای جلوگیری از رشد جلبک ها لازم است. تعویض یک سوم تا نصف آب به صورت هفتگی برای بیشتر تانک ها، بیش از اندازه است. اما برای تانک های نانو فواصل کمتری باید در نظر گرفته شود. شرایط در تانک های غیر تخصصی با نور کمتر ساده تر است. رشد جلبک با وجود عدم تزریق دی اکسید کربن و کود دهی محدودتر، دارای ریسک کمتری است.

برای نمونه یک بستر غنی، به گیاهان اجازه می دهد مواد مورد نیازشان را از طریق ریشه جذب کنند. از آنجایی که در این شرایط، نیاز به مواد مغذی کاهش می یابد، به چرخش زیاد آب احتیاجی نیست. تعویض آب را نیز می توان کاهش داد. در تانکهایی که تزریق گاز وجود ندارد، کربن مایع برای افزایش رشد گیاهان ایده آل است. کربن های مایع دارای خاصیت ضد جلبک نیز می باشند اما نباید آنها را بیشتر از دوز پیشنهادی مصرف کرد.

شواهد داستان گونه مهمی وجود دارد که نیترات و فسفات در تانک های با حجم گیاه بالا نمی توانند عامل ایجاد جلبک باشند. در تانک های با نور بسیار زیاد و تزریق دی اکسید کربن، میزان دوز مصرفی کودها در جلوگیری از رشد جلبک ها نقش موثری دارد. اگر نارسایی مواد مغذی اتفاق بیفتد، افزایش آمونیاک سبب شکوفایی ناگهانی جلبک می شود. به همین دلیل شما ممکن است متوجه رنج بردن گیاهان از جلبک هایی که آنها را پوشانیده اند شوید.

شاخص تخمینی

شاخص تخمینی (EI) بر مبنای اوردوز کردن یک تانک با مواد مغذی به منظور اطمینان از عدم نارسایی است. در نتیجه به جلوگیری از رشد جلبک ها کمک می کند. شاخص های تخمینی متنوع زیادی وجود دارد که بین مواد شیمیایی خشک تا اطمینان به آنچه در بازار وجود دارد متغیر است. هر روشی که بر مبنای کود دهی منظم و تعویض آب به منظور اطمینان از اوردوز شدن مواد مغذی باشد، یک شاخص تخمینی موثر خواهد بود.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×