خانه شیشه ای در مکزیک

خانه شیشه ای در مکزیک

با سوار شدن بر موج جدیدی از سفرهای انزواطلبانه در دوران کووید-19، یک خانه آینه ای منزوی در دامنه کوهی در مکزیک به مسافران این امکان را می دهد که دوباره با طبیعت ارتباط برقرار کنند.

خلوت در میان درختان کهور، خلوتگاه نویسنده ای منزوی پوشیده از پنل های آینه ای مناسب برای پرندگان، در دامنه های ناهموار آتشفشان خاموش پالو هوئرفانو، 20 دقیقه از سایت میراث جهانی یونسکو در سن میگل دی آلنده ، مکزیک ناپدید می شود.خانه شیشه ای در مکزیک

پایداری و یکپارچگی

Casa Etérea که به عنوان مخفیگاهی برای دو نفر خارج از شبکه طراحی شده است – توسط نویسنده و طراح سنگاپوری مقیم مکزیک، پراشانت آشوکا – Casa Etérea   یک خانه 75 متر مربعی است که تمام نیروی خود را از انرژی خورشیدی می گیرد. تامین آب آن از آب باران جمع آوری شده؛ و از یک پوشش فرابنفش طرح‌دار روی آینه استفاده می‌کند که آن را برای پرندگان قابل مشاهده است و در عین حال برای چشم انسان بازتاب می‌شود.

آشوکا توضیح می‌دهد: «چشم‌انداز ایجاد یک تئاتر برای طبیعت بود ، بنابراین پایداری در دستیابی به یک ادغام واقعاً کامل با محیط زیست بسیار مهم بود».

بنای خانه با هدف دست نخورده ماندن چشم انداز، به طور کامل از صخره های جمع آوری شده از کوه ساخته شد. و با استفاده از جهت‌گیری سایت، طراحی تهویه کارآمد و شیشه عایق‌شده، خانه به طور طبیعی دما را در آب و هوای نیمه‌خشک بیابانی ارتفاعات مرکزی مکزیک تنظیم می‌کند.خانه شیشه ای در مکزیک

شرح خانه

طرح مفهومی باز شامل دو حجم مستطیلی است که در یک تقاطع 120 درجه ای V شکل با هم ادغام می شوند – شباهت زاویه ای به یک دره خیره کننده که از طریق دوش شیشه ای در معرض دید است، ترسیم می کنند.

از فضای نشیمن مرکزی و اتاق خواب، درهای شیشه‌ای کشویی از کف تا سقف، مناظری از صخره‌های بلند را قاب می‌کنند، در حالی که باز می‌شوند تا با یک پاسیو تزئین‌شده و محوطه استخری که زیر سایه درختان زیتون و انار قرار دارد، ارتباط برقرار کنند. در پشت آشپزخانه صمیمی، یک راه پله روی پشت بام به عنوان یک اتاق ابزار دو برابر می شود، و کرکره های PVC در فضای باز با کنترل از راه دور برای تامین امنیت و حفظ حریم خصوصی اضافه شده است.

در داخل، تیرهای سقفی در معرض دید و دیوارهای بتنی روند ساخت و ساز را جشن می‌گیرند، در حالی که کامی از جنس جوت، چرم، چوب و سنگ به زیبایی طبیعی اثاثیه ادامه می‌دهد – از جمله یک وان حمام مسی در کنار تخت.خانه شیشه ای در مکزیک

مفهوم

Casa Etérea که به شدت از مفهوم “معماری احساسی” الهام گرفته شده است – توسط معمار مکزیکی لوئیس باراگان و مجسمه ساز-نقاش Mathias Goéritz ابداع شده است – Casa Etérea با استفاده از پانل های آینه ای بیرونی برای ایجاد یک تجربه بصری انتزاعی و تعاملی به این رزونانس حسی عمیق تر می رسد. نمای آینه‌ای، فضای مرزی بین طبیعت و ساختار را پخش می‌کند و در عین حال به حجم اجازه می‌دهد تا کیفیتی انتقالی به خود بگیرد، زیرا فصول در حال گسترش را منعکس می‌کند.

همانطور که نور اول را می گیرد، خانه مانند جعبه ای با رنگ آبی فسفری می درخشد که در تضاد شیشه ای در برابر سیاهی شبانه نمدی دامنه کوه ایستاده است. و در رنگ‌های غروب آفتاب، حجم در برابر منظره مانند یک سراب می‌سوزد، قبل از اینکه کاملاً ناپدید شود – مرزهای ساختاری آن هرگز یک بار هم تلاشی برای تغییر محیطی که در آن قرار دارد را تغییر نداده است.

با اشاره به این کیفیت ساختمان، نام «Etérea» از اسپانیایی به «اثیری» ترجمه می‌شود و یک چشم انداز مبهم و ماورایی را نشان می‌دهد. هم از نظر بصری و هم از نظر عملکرد، این پروژه معماری را به عنوان هنر نصب خاص سایت و به عنوان توسعه محیطی لمس می کند .

آشوکا درباره ایجاد گفتگوی متقابل بین ساخت و ساز و زمین آن می‌گوید: «نور به عنصر ساختاری این طرح تبدیل می‌شود و چشم‌اندازی را که ناظر از کجا شروع می‌شود و منظره به پایان می‌رسد، مخدوش می‌کند. من می‌خواستم این تداخل نور و مقیاس حس عمیقی از هیبت وحشی را برانگیزد و در مورد نقش ما به‌عنوان مباشر در حفظ اکوسیستم‌هایمان پرسش‌هایی ایجاد کند.»خانه شیشه ای در مکزیک

سفر انزواطلبی

از آنجایی که مسافران بیشتری در میان نگرانی‌های مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی به دنبال تجربه‌های دوردست هستند، فضاها نیز این فرصت را دارند که به منظور الهام بخشیدن به بررسی عمیق‌تر رابطه ما با طبیعت تکامل پیدا کنند.

به گفته آشوکا، چنین اقامتگاه های منزوی این قدرت را دارند که ما را به درون برگردانند: «این زمان ها ما را به شدت از وابستگی متقابل خود به محیط خود آگاه کرده است. و پناهگاه‌ها در مکان‌های دورافتاده ممکن است یک سکون و فرصت نادر را برای ما فراهم کنند تا فاصله بین ما و جهان طبیعی را پر کنیم.»

Casa Etérea برای حداکثر دو مهمان در دسترس است و می توان آن را مستقیماً از طریق اینستاگرام رزرو کرد. خانه ای شیشه ای در مکزیک

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×