استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسان

استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسان

طراحی ویلای نیلوفر در لواسان در زمینی به مساحت 700 متر مربع به اجرا رسیده است. ویلا نیلوفر در محله ای نسبتا متراکم و زمینی ناهموار و باریک واقع شده است. کارفرمای پروژه نیاز به ساختمانی داشته که برای تعطیلات و اوقات فراغت از آن استفاده کند و از حداکثر متراژ زمین برای ساخت و ساز بهره ببرد. همچنین ارتفاع ساختمان می بایست نسبت به متراژ بلندتر طراحی می شد تا چشم اندازهای منطقه از طبقات بالا قابل لمس باشد.

استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسان

استخر شیشه ای در ویلا

امروزه استخر شیشه ای در ویلا ها و باغ ها بسیار پرطرفدار است. بطوریکه اگر در یکی از باغ و ویلا های لوکس خبری از استخر های شیشه ای نباشد، در اینصورت بخشی از زیبایی ویلا کاسته شده است.حال باید همیشه به این نکته توجه داشته باشیم که معماری و طراحی سازه ویلا و باغ کاملا به ظاهر و مکان استخر شیشه ای بستگی دارد.

ما باید توسط مهندس مربوطه به گونه ای استخر شیشه ای در ویلا را طراحی کنیم تا جلوه زیادی داشته باشد و به زیبایی مجموعه بیافزاید.بارها شده که ویلا و باغ ها توسط افراد کم تجربه ساخته شده و با وجود هزینه های سرسام آور که در پروژه انجام شده است در نهایت به نتیجه ی مطلوبی نرسیده اند و بسیاری از المان های خاص پروژه به دلیل طراحی نادرست از دید مهمان ها و یا اعضای خانواده پنهان شده اند.

استخر شیشه از در ویلا از آن دسته المان هایی است که به دلیل جدید و مدرن بودن و هزینه های بالا، باید به نحوی طراحی شود تا در مکان های کلیدی پروژه قرار بگیرد و زیبایی خود را به اعضای خانواده و مهمان ها نشان دهد.

استخر شیشه ای در کف

با توجه به عرض کم زمین در بخش شمالی سایت، معمارن اولویت طراحی را بر اساس محدودیت هر فضا انجام دادند. به این ترتیب کل پروژه به صورت توده های مشخص داخلی و خارجی دسته بندی شده اند و ویلا را به صورت یک واحد منسجم و یکپارچه تبدیل کرد.

این یکپارچگی برای ساکنین آزادی عملی ایجاد کرده است. با توجه به این مفهوم کاربردی، حجم و توده های ساختمان چرخش های متناوبی داشته اند، که این تغییر موقعیت علتی بر نفوذ نور طبیعی به تمام عرصه های ویلا نفوذ کند. با توجه به حیاط بسیار کوچک و تراس های گسترده و بزرگ پروژه، نورگیری ویلا از عوامل مهم طراحی به شمار می رفت.

استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسانطراحی

طراحی نورپردازی با نور طبیعی توسط یک برنامه منظم و هوشمند، حجم پروژه را زنده کرده تا فرم کلی از برجستگی بصری مناسبی در محل برخوردار باشد. خلق یک سناریو کاربردی و جالب برای ساکنین پس از اولین ورود به ویلا، اتصالی بین فضا و چشم انداز طبیعی است و به مانند یک جریان سیال از فضاهای بسته، نیمه باز و باز می باشد.

جنبش افقی و عمودی ساکنین خانه به آرامی در کنار یکدیگر حرکت می کنند تا چشم انداز دینامیک و پیوسته ساختمان را  تغییر دهد.  در این ویلا فضاهای خالی نقش دقیقی در حجم بیرونی و داخلی ایفا می کنند تا حس وحدت عرصه های پروژه در تمام مدت با کاربران خود همراه باشد.

استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسان

استخر شیشه ای درمعماری

نفوذ فضاهای باز بر روی ساختار مدل افقی و عمودی تاثیرگذار بوده و مسیر بین فضاهای داخلی و خارجی را شفاف و قابل درک نموده است. معماران پروژه بدون ترس از تضعیف مفهوم پروژه، بیشترین تنوع و پدیداری را در کالبد پروژه لحاظ کردند. روند تغییر حجم و تعبیه فضاهای باز و نیمه باز در بیشتر پروژه قابل مشاهده بوده و از اولویت های معمارن پروژه بوده است.

استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسانمعمار: استودیو معماری خط
موقعیت پروژه: لواسان، ایران
معماران مسئول: جلال دادور، جوبین دلاوریان
تیم طراحی: علی گودرزی، فؤاد رشیدی، نسترن شاهرخی، آناهیتا نجفی
متراژ پروژه: 700 متر مربع
سال طراحی و ساخت پروژه: 2017

استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسان

استخر شیشه ای در ویلا نیلوفر لواسان

آرل
منبع: archdaily.com

در صورت نیاز به مشاوره بدون تعطیلی در خدمت شما هستیم.

شماره تماس: 09205958384

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟