۱۰ نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

10 نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

ماهی ها تعاملی تر از آن چیزی هستند که در ابتدا فکر می کنید. تماشای آن‌ها در حالی که راه خود را در اطراف یک مخزن طی می‌کنند و از سنگ‌ها و گیاهان بیرون می‌روند، سرگرم‌کننده هستند. آنها همچنین در زمان غذا خوردن به استقبال شما می‌آیند و برای خوراکی‌های خوشمزه‌ای که می‌خورید به سطح می‌آیند.

اگر به دنبال حیوان خانگی برای برآورده کردن خواسته کودکتان هستید، ماهی بهترین راه حل است. نگهداری از آنها نه تنها آسان است، بلکه به بچه ها یاد می دهند که مسئول زندگی یک حیوان باشند. از یادآوری غذا دادن به آنها تا تمیز کردن مخزن، آنها اهمیت مراقبت از چیزی را برای زنده نگه داشتن آن یاد خواهند گرفت.

اما باید به نکاتی نیز توجه داشته باشد تا آکواریومی زیبا با ماهی هایی سرحال داشته باشید و از تماشای آنها لذت ببرید. در این مقاله به چندین نکته برای نگهداری بهتر از آکواریوم ها می پردازیم.

10 نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

آب لوله کشی را قبل از افزودن به مخزن خود تصفیه کنید!

آب لوله کشی حاوی کلر و کلرامین است که شهرداری از آن برای ضدعفونی آب آشامیدنی استفاده می کند. غلظت آن به اندازه ای کم است که نه به ما آسیب می رساند و نه به گربه ها و سگ های ما.

متأسفانه برای ماهی شما زیاد است. کلر و کلرامین به ماهی استرس وارد می کند و حتی ممکن است آنها را بکشد. بنابراین همیشه ابتدا از محصول مناسب برای تصفیه آب لوله کشی خود استفاده کنید.

قبل از اضافه کردن ماهی، اجازه دهید تانک شما چرخه داشته باشد!

نکته بعدی که می خواهم به شما بگویم این است که همیشه قبل از اضافه کردن ماهی مطمئن شوید که آکواریوم شما کاملا چرخیده است. اگر با “چرخه” تانک آشنا نیستید، به این معنی است که تانک شما باید کلونی از باکتری های مفید ایجاد کند تا آمونیاک تولید شده توسط ماهی شما را تجزیه کند.

چرخه تانک حدود 6 هفته طول می کشد. من می دانم که این بسیار طولانی است و شما واقعا وسوسه می شوید که ماهی خود را زودتر اضافه کنید، با این حال انتظار ارزش آن را دارد.

10 نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

مخزن خود را بیش از حد پر از ماهی نکنید!

نگاه کردن به یک آکواریوم می تواند واقعاً آرامش بخش و لذت بخش باشد. وقتی ماهی های زیادی را به یک آکواریوم اضافه می کنید تا جایی که ماهی ها فضای کافی برای پرسه زدن نداشته باشند، می تواند باعث خرابی آکواریوم شما و مرگ ماهی ها شود.

با آکواریومی که خیلی کوچک است شروع نکنید!

علیرغم همه بازاریابی در مورد مخازن نانو، نگهداری مخازن بزرگتر در مقایسه با مخازن کوچکتر آسان تر است. این مربوط به تعادل بیولوژیکی است که در طول زمان برقرار می شود.

در یک مخزن بزرگتر، ایجاد تعادل آسان تر خواهد بود. این امر باعث کاهش زمان نگهداری می شود. مخزنی که متعادل نباشد خود را نشان می دهد، زیرا جلبک های زیادی در حال رشد هستند.

ماهی خود را به درجه حرارت عادت دهید!

این نکته واقعا مهم است و احتمال اینکه شخصی که به شما ماهی شما را فروخته است به شما گفته باشد بسیار زیاد است.

اگر از فروشگاه به خانه برگردید، ماهی شما داخل یک کیسه پلاستیکی خواهد بود. اولین کاری که انجام می دهید این است که کیسه را در آکواریوم خود شناور کنید. ابتدا آن را باز نکنید، فقط بگذارید شناور شود.

دلیل اینکه ما این کار را انجام می دهیم این است که دمای مخزن شما با دما یا آب کیسه متفاوت است. اگر ماهی را مستقیماً از کیسه داخل مخزن بیندازیم، به دلیل اختلاف دمای ناگهانی، ماهی دچار شوک می شود.

این باعث استرس زیادی به ماهی می شود و حتی می تواند بمیرد.

کیسه ماهی را حدود 15 دقیقه در مخزن شناور بگذارید. پس از این، کیسه را بیرون آورده و آن را باز کنید. کاری که نمی خواهید انجام دهید این است که تمام آبی را که در کیسه بود در مخزن خود بریزید. ما نمی دانیم چه چیزی در آب است، بنابراین ما آن را در مخزن زیبای خود نمی خواهیم.

یک سطل و یک توری بردارید و کیسه را در سطل بریزید. تمام ماهی ها در تور خواهند بود و آماده هستند تا به آکواریوم شما اضافه شوند.

10 نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

فیلتر خود را به جای آب لوله کشی با آب آکواریوم بشویید!

نکته ای که برای اطمینان از اینکه باکتری های مفیدی که در داخل فیلتر شما قرار دارند زنده و سالم می مانند این است که محیط فیلتر خود را همیشه با آب آکواریوم بشویید.

بسیاری از مردم با استفاده از آب لوله کشی آن را در سینک شستشو می دهند. کاری که این کار انجام می دهد این است که تمام باکتری های مفیدی را که برای سلامتی ماهی شما بسیار ارزشمند هستند، از بین می برد.

به جای آن، یک سطل با کمی آب آکواریوم بردارید و محیط فیلتر را در اینجا قرار دهید. وقتی فشار می دهید، می بینید که آب داخل سطل از همه چیزهایی که فیلتر گیر کرده است قهوه ای می شود. این کار را فقط یک یا دو بار تکرار کنید و فیلتر شما تمیز می شود.

از جاروبرقی شن استفاده کنید!

هنگامی که مخزن خود را راه اندازی می کنید، می بینید که مقداری زباله در کف آکواریوم شما جمع شده است. این ممکن است مدفوع ماهی، مواد گیاهی آلی یا شاید غذای نخورده باشد.

منزجر کننده به نظر می رسد، و بدیهی است که شما می خواهید از شر آن خلاص شوید.

برای این کار از جاروبرقی شن استفاده کنید! آنها در شستشوی تمام شن های مخزن شما هنگام تعویض آب بسیار موثر هستند. تمام ذرات سبک تر مکیده می شوند، در حالی که شن در آکواریوم باقی می ماند.

10 نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

با قلمه های گیاهی شروع کنید!

اگر آشنایان شما در یک مخزن، گیاهانی داشته باشند که عملکرد بسیار خوبی دارد، از آنها بخواهید تعدادی از قلمه های خود را نگه دارند، تکثیر این گیاهان در آکواریوم شما بسیار آسان است. البته این به نوع گیاه بستگی دارد.

با استفاده از این نکته، می توانید بدون نیاز به خرید گیاهان از فروشگاه، با بودجه کم شروع به نگهداری گیاهان زنده کنید.

با گیاهان آسان که نیازی به CO2 ندارند شروع کنید!

اگر به دنبال راه اندازی مخزن خود با گیاهان زنده هستید، شاید بهتر باشد با گیاهان آسان تر شروع کنید. این بدان معنی است که شما می خواهید به گیاهانی که نیازی به نور زیاد یا CO2 اضافی ندارند نگاه کنید.

برخی از این گیاهان عبارتند از:

سرخس های جاوا

جاوا ماس

آنوبیا

کریپتوکورین

elodea (علف های هرز آبی)

10 نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

اطمینان حاصل کنید که ماهی شما که خریداری می کنید از تانک شما بزرگتر نباشد!

در فروشگاه همه ماهی هایی که می بینید جوان هستند. برخی از آنها هنوز باید رشد زیادی داشته باشند تا به اندازه نهایی خود برسند. ماهی های طلایی مثال خوبی هستند، زیرا در مقایسه با ماهی های آکواریومی به عنوان ماهی های آبگیر مناسب تر هستند.

بسیاری از فروشگاه‌های ماهی، یا فروشگاه‌های حیوانات خانگی که ماهی می‌فروشند، توصیه می‌کنند که یک پلکو را به عنوان جلبک خوار تهیه کنید اما این ماهی تقریباً بزرگ است و باید به این نکته توجه زیادی داشت.

خیلی غم انگیز است که ببینی ماهی از تانک شما بزرگتر می شود، زیرا باید خانه دیگری برای آنها پیدا کنید. همچنین، اگر ماهی در محیطی بسیار کوچک زندگی کند، وحشتناک است.

با رعایت این نکات می توانید یک آکواریوم اصولی داشته باشید که از تماشای آن لذت ببرید.

10 نکته برای داشتن آکواریومی زیبا

آکوا با سابقه ی 20ساله ی خود می تاوند شما را در نگهداری، تعمیر و سرویس آکواریوم خود یاری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

شماره تماس: 09205958384

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×