گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور

 متن پیش رو گزارشی است بیست و چهار صفحه ای که با تلاش گروه اقتصادی سیج پالیسی درباره جایگاه آکواریوم ملی بالتیمور آمریکا در چرخه اقتصاد تهیه و تنظیم شده است. این ترجمه از این رو حائز اهمیت است که می تواند توصیفی باشد از یک بنگاه اقتصادی موفق در جهان است. سرمایه و البته تاثیراتی که این بنگاه می تواند بر محیط اجتماعی-اقتصادی پیرامون خود بگذارد.

جایگاه آکواریوم ملی در چرخه اقتصاد

از سی سال پیش یعنی از لحظه آغاز اعجاب انگیز کار ما تا به امروز، آکواریوم ملی  پیشرو ارائه خدمات در زمینه حفاظت از زیستگاه های آبی و توسعه و تعمیق علوم مربوط به این حوزه بوده است. ما افتخار می کنیم که همواره موتور اقتصادی قوی ای برای بالتیمور، ایالت ماریلند، ناحیه کلمبیا واجتماعات تحت پوشش اش بوده ایم و توانسته ایم تا ثیر مثبتی بر ایجاد شغل و افزودن بر تعداد بازدید کنندگان منطقه داشته باشیم و باعث شویم تا درآمد شهروندانمان در محیطی خرج شود که در آن زندگی می کنند.

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور1

تاریخچه آکواریوم و تاثیر اقتصادی آن

در سال 2012 آکواریوم ملی گروه اقتصادی سیج پالیسی را مامور کرد تا درباره تاثیر اقتصادیش در منطقه پژوهشی انجام دهد. این متن خلاصه ای از این پژوهش است و شامل آمارهای کلان بدست آمده است. راهنمای تحلیل ها و شاخص های اقتصادی اصلی آکواریوم ملی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، می شود:

  • تاثیر اقتصادی سالانه 319.6 میلیون دلار
  • 3347 فرصت شغلی ایجاد شده
  • 11.7 میلیون دلار که سالانه به عنوان مالیات عاید ایالت ماریلند می شود.
  • 5.9 میلیون دلار که سالانه به عنوان مالیات عاید شهر بالتیمور می شود.
  • 1.5 میلیون بازدیدکننده در سال
گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور1

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور1

ما افتخار می کنیم که :

ما افتخار می کنیم که توانسته ایم برای بیش از 590 نفر در واشنگتن و بالتیمور به صورت مستقیم شغل ایجاد کنیم. همچنین به 3347 شغلی که در منطقه ایجاد کرده ایم. همه ساله بیش از یک و نیم میلیون نفر درباره مسائل مهمی که دنیای آب را  تحت تاثیر قرار داده و فعالیت هایی که می توانند برای حفاظت از سیاره آبی رنگمان انجام دهند، می آموزند.

بیرون دیوارهای اینجا ما گام های بلندی در راه تلاش برای حفاظت از زیستگاه های آبی برداشته ایم که برای بازگرداندن زیستگاه های بحران زده خلیج چساپیک و خط ساحلی اقیانوس اطلس به شرایط طبیعی حیاتی است.

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور1

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور1

این اقدامات و پروزه ها اساس برنامه های مطالعاتی و البته مجرای برقراری ارتباط ما با جامعه است. از به اشتراک گذاشتن داده های مربوط به تاثیر مثبت اقتصادیمان با شما خوشحالیم و به نقش قتصادی ای که در بالتیمور، ماریلند و منطقه بر دوش داریم، افتخار می کنیم. تعهد و ماموریت ما در راه پاسداشت از زیستگاه های آبی هیچ زمانی بزرگتر و سنگین تر از امروز نبود است.

شهرهای موفق، به خصوص آن هایی که به عنوان مقاصد توریستی شناخته شده اند، می بایست حداقل یک ویژگی و مطلوبیت منحصر بفرد داشته باشند. خصوصیتی که دیگر شهر ها فاقد آن هستند و یا به راحتی نتوانند مشابه ش را برای خود ایجاد نمایند.

معمولا بازدید از آکواریوم ملی انگیزه اصلی مردم برای سفر به بالتیمور است. این ادعا آنجایی اثبات می شود که بدانیم در سال 2012 بیش از یک میلیون و سیصد و هفتاد هزار نفر از آکواریوم ملی بازدید کرده اند. این بازدید کنندگان به سادگی و به احتمال زیاد به سراغ دیگر مقاصد توریستی شهر مانند پارک اُریال، موزه پورت دیسکاوری، مرکز علم مریلند، محله ساحلی فِلز پوینت و خیابان فدرال هیل خواهند رفت و با پولی که در این مراکز خرج می کنند تاثیر بسزایی را در درآمد شهر می گذارند.

تحلیل ها نشان می دهد تاثیر مستقیم و غیر مستقیم آکواریوم ملی بر اقتصاد مریلند در همین سال اخیر و تنها در جاهایی که داده های آماریشان در دسترس است بیش از 314 میلیون دلار بوده است.

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور2

جایگاه آکواریوم در چرخه اقتصاد

اما باید تاکید کنیم که همه چیز ها به دست آوردهای اقتصادی ختم نمی شود. مسائل آموزشی نیز دوشادوش اقتصاد نقش مهمی را در آکواریوم ملی ایفا می کنند. آکواریوم هر ساله میزبان 108000 دانش آموز مریلندی است. محیط مناسبی را برای جوانانی که نگاه ظریفی به  اکوسیستم های آبی آسیب پذیر دارند فراهم می کند و به آن ها تاثیرات اعمال فردیشان را بر طبیعت و راه کار های کاهش خطراتی که این اعمال بر طبیعت وارد می کنند را می آموزد.

آکواریوم همچنین محیط مناسبی را برای انجام پژوهش های پیشرو در اختیار دانشکده ها و موسسات مربوط می گذارد. پژوهش هایی که مریلندی ها و البته دیگران در جهت ارتقا شرایط اکوسیستمی خلیج چزاپیک و سایر اکوسیستم های مشابه انجام می دهند.

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور2

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور2

تحلیل نهایی

در تحلیل نهایی خواهیم دید که آکواریوم ملی گنجینه ی اقتصادی، زیست محیطی، مالی و آموزشی است. گزارش پیش رو برآوردی است از ارزیابی جایگاه آکواریوم ملی و تاثیراتش در منطقه. از آنجا که داده های مطالعه انجام شده برپایه اطلاعات سال های 2011 و 2012 است می توان از آن ها برای پیش بینی آنچه در آینده به وقوع خواهد پیوست، استفاده کرد.

گزارش اقتصادی آکواریوم بالتیمور2

ضرورت ایجاد آرامش

وجود آشفتگی در زندگی شهری و صنعتی امروز ضرورت ایجاد آرامش را دو چندان می کند ، برای دستیابی به این مهم روشهای متعددی در پیش روی ما قرار دارد و تنها با باز کردن چشم سومی می توان بر این مقوله تسلط یافت .

یکی از روشهای رسیدن به آرامش دسترسی به محیط طبیعی است ، متاسفانه امروزه با گسترش زندگی آپارتمانی رابطه انسان با طبیعت به میزان قابل توجه ای قطع شده است و انسان همواره در تلاش است تا این خلاء بزرگ را با کشاندن گوشه هایی از طبیعت به محل زندگی خود پر کند . در کشور های توسعه یافته آکواریوم جزئی از دکوراسیون داخلی منازل ، فروشگاه ها و اماکن تجاری بشمار می رود .

روانشناسان معتقدند ۱۵ دقیقه تماشای آکواریوم می تواند انسان را به مدت ۴۸ ساعت شاداب نگه دارد و بر تمرکز افراد جهت یادگیری بیافزاید. گذشته از آن آکواریوم می تواند به زیبایی معماری داخلی بنا کمک شایانی کند ، البته رعایت اصول صحیح در بکار گیری آکواریوم بسیار مهم و قابل اهمیت است . بسیاری از معماران و طراحان داخلی تنها به پیشبینی مکانی برای قرار گیری آکواریوم بسنده می کنند و از محدودیت استفاده آکواریوم در محیط های خاص غافلند .

بکار گیری غیر اصولی آکواریوم نه تنها به زیبایی فضا کمک نمی کند بلکه با رشد جلبکها منظر زننده ای را ایجاد می نمایند. بنابر این جهت طراحی و تعبیه آکواریوم در طرح خود میبایست عوامل زیر را مورد توجه قرار داد : انتخاب گونه زیستی آکواریوم آکواریوم ها را می توان به چهار گونه استوایی ، مرجانی ( آب شور ) ، رودخانه ای و مردابی طراحی کرد ، انتخاب گونه ای خاص به شرایط اقلیمی مکانی که آکواریوم در آن قرار می گیرد بستگی دارد. به عنوان مثال انتخاب طرح استوایی مستلزم و جود نور طبیعی مناسب و دمای معتدل است .

انتخاب گونه زیستی آکواریوم

طراحی آکواریوم استوایی همان طور که قبلا” گفته شد ساختار آکواریوم استوایی به گونه ایست که نیازمند نور زیاد و دمای مناسب است ، البته نور بیش از حد نیز باعث رشد نا متجانس جلبکها می شود و به ظاهر آکواریوم لطمه زیادی می زند . در طراحی اکواریوم استوایی از گیاهان آبزی بصورت فشرده استفاده نمایید و سعی کنید حتی الامکان تمامی نقاط آکواریوم را پوشش دهید .

از گیاهان استوایی می توان والیز نریا ، کریپتون و برگ سیبی را نام برد . دمای مناسب برای این گونه ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. مرحله بعد انتخاب گونه ماهیان است ، گوپی ، آنجل ، بلک ویدو ، نئون و انواع تترا ها ماهیان آکواریوم استوایی را تشکیل می دهند .

طراحی آکواریوم مرجانی همان طور که از نامش پیداست ، آکواریوم مرجانی محیطی پوشیده از مر جان ها و صدف های در یایی است . آب این گونه شور است و می بایست از ماهیان آب شور ( دریایی ) استفاده کرد . دلقک ماهی ، آنجل آنتن دار ، خفاش ، خروس دریایی می توانند به عنوان ماهیان این گونه انتخاب شوند.

طراحی آکواریوم رود خانه ای همه می دانیم که رودخانه ها پوشیده از قلوه سنگ و صخره های سنگی هستند ، بنابر این سعی کنید آکواریوم را به شکل کف رود خانه طراحی کنید ، استفاده از تعدادی صخره کوچک آکواریوم را به محیط طبیعی نزدیکتر می کند . بهتر است در آکواریوم رودخانه ای از ماهیان گوشتخوار استفاده کنید ، ماهیان مناسب این محیط اسکار ، دراگون ، کارد ماهی ، و انواع سیچلاید ها هستند .

استفاده از گیاه در این آکواریوم پیشنهاد نمی شود زیرا معمولا” توسط ماهیان نابود و ریشه کن می شوند . دمای مناسب برای این گونه ۲۲ تا ۲۸ در جه سانتیگراد با نور ملایم است .

طراحی آکواریوم مردابی ماهیان مناسب این گونه را فایتر ، کت فیش ، پوزه خرگوشی و گورامی ها تشکیل می دهند . گیاه گندمی نیز مناسب ترین گیاه برای این آکواریوم است. بر خلاف تصور مردم ما راه اندازی و نگهداری یک آکواریوم بسیار ساده است و نیازمند داشتن تخصص خاصی نیست .

خوشبختانه در ایران به میزان قابل ملاحضه ای فرهنگ نگهداری آکواریوم رشد کرده است و افراد زیادی به پرورش و نگهداری این موجودات دوست داشتنی روی آورده اند.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×