کمبود اکسیژن در آب آکواریوم

کمبود اکسیژن در آب آکواریوم

اگر یک آکواریوم به خوبی نگهداری شود و بیش از حد نباشد، اکسیژن پایین به ندرت مشکل است . با این حال، اگر ماهی های شما در سطح آب نفس بکشد، باید پرچم قرمز را پرتاب کند تا تحقیقات بیشتری انجام شود. در اینجا چیزی است که باید جستجو کنیم و چگونه آن را حل کنیم.

 

کمبود اکسیژن در آب آکواریوم

علائم کمبود اکسیژن

هیچ نور فوری یا زنگ خطر نداشته است که وقتی اکسیژن در آکواریوم کم می شود، خاموش می شود. به غیر از آزمایش آب برای اکسیژن حل شده، تنها نشانه ای از مشکل، رفتار ماهی شماست.

ماهی در ابتدا به کاهش میزان اکسیژن واکنش نشان می دهد. آنها کمتر شنا می کنند و حتی کمتر غذا می خورند. با افزایش میزان اکسیژن، ماهی ها شروع به نشان دادن تنفس سخت و حرکت سریع تر ژل می کنند، زیرا آنها به شدت تلاش می کنند اکسیژن کافی از آب را از طریق عبور آب بیشتر از قارهای خود بگیرند.

کمبود اکسیژن در آب آکواریوم

ماهی

سرانجام ماهی شروع به گاز گرفتن در سطح آب می کند. این سطح نفوذ سطحی نباید با تغذیه ماهی در سطح و ماهی که می تواند به طور معمول هوا را در سطح، مانند ماهی های پرچم دار می گیرد، اشتباه گرفته شود. بعضی از گونه های ماهی مانند بتاتا و گوئوریمیس ، به طور دوره ای از سطح زمین به هوا پرتاب می کنند. این رفتار کاملا طبیعی است و ماهی بعد از نفس نفس نفس نمی زند. هنگامی که ماهی به سطح آب برای اکسیژن می رود، آن ها بارها و بارها گنگ می شوند، اغلب با دهان گسترده ای باز می شوند.

اگر تمام ماهی ها در بالای آن غوطه ور باشند، مشکل مهم است و باید اقدام سریع انجام شود.

اقداماتی نیز باید در مواردی صورت پذیرد که فقط برخی از ماهی ها در سطح گاز قرار می گیرند، زیرا در نهایت مشکل از بین می رود. کسانی که برای هوا نفوذ نمی کنند، احتمالا ماهی های قوی تر یا کسانی هستند که اکسیژن کمتری نیاز دارند. اگر در نهایت بدون مراقبت باقی بمانند، آنها نیز تحت تأثیر سطوح اکسیژن پایین خواهند بود.

کمبود اکسیژن در آب آکواریوم

مراحل اضطراری

اقدام اولیه این است که تغییر آب زیاد را تا 50٪ انجام دهد. در عین حال، با اضافه کردن یک موتور قدرتمند ، airstones یا حتی یک فیلتر اضافی به طور موقت، حرکت آب را افزایش دهید. آب تازه به دست آمده اکسیژن بیشتری را به مخزن وارد می کند، در حالی که افزایش جریان آب مبادله اکسیژن را بهبود می بخشد، و بخشی از زمان برای مقابله با علت اصلی آن را بهبود می بخشد. پس از آن، مراحل اصلاحی اضافی به علت ریشه بستگی دارد، که باید تعیین شود تا مشکل حل شود.

علت ریزش اکسیژن

بیش از حد جمعیت دلیل اول برای اکسیژن کم در یک آکواریوم است. در واقع، عوامل دیگر به ندرت باعث مرگ و میر خود می شوند، اگر آکواریوم نیز بیش از حد نباشد. این بدان معنا نیست که دیگر فاکتورها باید نادیده گرفته شوند، اما اگر مخزن باقی مانده باشد، اصلاح عوامل دیگر، موضوع را به طور دائم حل نخواهد کرد. علل کم اکسیژن عبارتند از:

  • دمای آب بالا
  • کمبود حرکت آب
  • زباله های اضافی
  • نور کم با گیاهان زنده
  • استفاده از مواد شیمیایی خاص

دمای آب بالا

آب گرم می تواند اکسیژن به همان اندازه که آب سردتر می تواند نگه داشته شود. در سال های گرم سال، این می تواند باعث کاهش اکسیژن در آب شود.انجام تغییر آب با آب سرد باعث کاهش دما و معرفی اکسیژن تازه می شود. بخاری باید خاموش شود، و همچنین چراغ ها. از بین بردن پوشش آکواریوم و دمیدن هوا در سرتاسر سطح از طرف یک فن نیز آب سرد می شود. عاقلانه است که قطعه ای از صفحه را روی سر قرار دهید تا از خروج ماهی ها جلوگیری شود. چند کیک یخی که در یک کیسه زیپ قرار می گیرند می تواند در مخزن قرار گیرد تا کمک کند کولر آب را حفظ کند.

کمبود اکسیژن در آب آکواریومجنبش آب

آب رو به زوال سطوح اکسیژن پایین تر خواهد داشت. این به خصوص در ستون آب پایین تر است، جایی که هیچ مبادله اکسیژن اتفاق نمی افتد. آب در سطح اکسیژن بیشتری دارد، اما به دلیل حرکت آن، اکسیژن به قسمت پایین تانک نمی رسد. فیلترها راه زیادی برای افزایش اکسیژن در آب هستند، زیرا باعث حرکت آب در سطح مبادله اکسیژن می شوند.فیلترها همچنین آب را از بالا به پایین مخزن حرکت می دهند، بنابراین اکسیژن را در سراسر آکواریوم توزیع می کنند.

افزایش حرکت آب باعث جذب اکسیژن آب می شود. این را می توان با اضافه کردن یک فیلتر اضافی یا جایگزینی فیلتر موجود با ظرفیت بالاتر انجام داد. با این حال، قبل از انجام این کار، مطمئن شوید فیلتر فعلی شما در ظرفیت کامل کار می کند. اغلب مشکل اصلی به سادگی یک فیلتر خیلی بد پوشیده شده است که دیگر در صورت عدم وجود آب بیش از حد حرکت نمی کند. همه چیز که در چنین مواردی مورد نیاز است تمیز کردن خوب است.

اضافه کردن یک سر قدرت، قرار دادن یک نوار اسپری در خروجی فیلتر یا استفاده از airstones نیز کمک خواهد کرد. در یک حوضچه، یک چشمه شگفت انگیز برای آب کردن آب می کند . هر چیزی که آب را در سطح یا از طریق هوا حرکت می دهد، اکسیژن را افزایش می دهد.

بیش از حد زباله

این یکی دیگر از علل رایج اکسیژن کم است، اغلب در ارتباط با overstocking. زباله های بیش از حد، فیلتر های مسدود شده و رشد بیش از حد جلبک ها می تواند باعث کاهش اکسیژن محلول و همچنین کاهش توان اکسیژن در آکواریوم شود. تمیز کردن مخزن کامل باعث می شود که آن را در اطراف نگه دارید و تعمیر و نگهداری خوب در حال حاضر کمک خواهد کرد که مشکل از reoccurring جلوگیری می کند.

گیاهان زنده

اگر چه این یک رویداد معمول نیست، گیاهان زنده می توانند یک عامل ریشه ای از اکسیژن کم در آکواریوم باشند. گیاهان با استفاده از CO2 و اکسیژن را در معرض نور قرار می دهند. وقتی مخزن تاریک است، فرایند برگشت پذیر است و گیاهان از اکسیژن استفاده می کنند. اگر آکواریوم نور را برای یک دوره طولانی مدت کاهش ندهد، گیاهان می توانند به اندازه کافی اکسیژن را از بین ببرند تا باعث آسیب ماهی شود.

چرا ما به حباب‌سازی در آکواریوم نیاز داریم؟

احتمالا بیشتر افراد این سوال را نپرسند، چون می دانیم که ماهی ها به اکسیژن برای زنده ماندن نیاز دارند.وقتی می بینید ماهی ها در نزدیکی سطح آب قرار گرفته اند علت اصلی این موضوع اغلب کمبود اکسیژن است. پمپ هوا سطح اکسیژن آب را بالا می برد ولی اکثر افراد نمی دانند این کار چطور انجام می شود.برخی گمان می کنند که ماهی ها از خود حباب های ایجاد شده تنفس می کنند.این درست نیست زیرا ماهیان از طریق آبششها نفس می کشند و فقط می توانند اکسیژن محلول در آب مصرف کنند.

حباب‌ها چگونه اکسیژن موجود در آب را افزایش می دهند؟

هنگامی که من در زمینه نگهداری ماهی تازه کار بودم  به اشتباه تصور میکردم که اکسیژن موجود در حباب های کوچک تولید شده توسط سنگ هوا می تواند کم و بیش قبل از رسیدن به سطح توسط آب حل شود.
این تصور کاملا اشتباه است!

فرآیند اکسیژن رسانی

فرآیند اکسیژن رسانی در حقیقت زمانی اتفاق می افتد که حباب ها در سطح آب پشت سر هم می شوند و باعث ایجاد حرکت سطح می شوند. افزایش حرکت سطح آب می تواند تبادل گاز بین آب و هوا را ارتقا بخشد.به همین دلیل است که اگر سیستم فیلتر شما در حال حاضر به اندازه کافی حرکات سطح آب را در مخزن ماهی شما ایجاد می کند ، نیازی به پمپ هوای آکواریوم ندارید.

همچنین به همین دلیل لازم نیست که سنگ هوا را در قسمت زیر مخزن قرار دهید.زیرا فاصله بین سنگ هوا تا سطح آب به هیچ وجه اهمیت ندارد.آنچه مهم است ترکیدن حباب در سطح است.پمپ هوایی آکواریوم زمانی اجباری است که حرکت کافی در سطح آب آکواریوم شما وجود نداشته باشد.هرچه تعداد ماهی بیشتر باشد ، اکسیژن بیشتری لازم است.هرچه دمای آب بیشتر باشد ، حرکت بیشتر آب برای حفظ میزان اکسیژن در آب لازم است.در بیشتر موارد ، یک پمپ هوا به همان اندازه یک فیلتر آکواریومی و یک بخاری آکواریومی مهم است.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟