پدری متفاوت با نام اسب دریایی

پدری متفاوت با نام اسب دریایی

در این مقاله میخواهیم در مورد یکی از ستودنی ترین پدرهای اقیانوس یعنی اسب دریایی صحبت کنیم . در جامعه مترقی امروزه پدرها یاد گرفته اند که زمانی را در خانه به نگهداری از کودکان بپردازند و به همسر خود کمک کنند.
پدری متفاوت با نام اسب دریایی
اما اسب دریایی از زمانهای دور این هنر را داشته است. در اینجا میخواهیم قبل از خودمان در مورد نقش متفاوت اسب دریایی پدر در تولید مثل و بقای این موجود  صحبت کنیم . البته اسب دریایی ویژگیهای جالب زیادی برای علاقمندان به آکواریوم دارد که مختصری را در اینجا اشاره میکنیم.

شکل ظاهری:

اندازه اسب های دریایی یا بهتر است بگوییم ارتفاع بدن آنها  بین 15 تا 35 سانتیمتر در گونه های مختلف  متغیر است.اسب دریایی یکی از نادرترین موجودات اقیانوس است که بصورت ایستاده شنا میکنند و به همین دلیل شناگران خوبی نیستند .

واسب دریایی کوتوله رکورد کندترین سرعت حرکت ماهیها با حداکثر سرعت 7کیلومتر در ساعت را در اختیار دارد.در حقیقت نام اسب دریایی را به خاطر تشابه بدنشان به اسب به آنها داده اند . نه سرعت حرکت آنها ،اسب  دریایی به خا طر شکل ساختاری بدن دارای یک ظاهر منحصر به فرد استخوانی است .لایه نازکی از پوست  مجموعه ای از صفحات لایه لایه استخوانی را پوشانده است.که باعث می شود آنها شبیه به  حجمهای ساخته شده از سنگ یا پوست درخت باشند.

تمایل به استتار برای زنده ماندن باعث شده است که آنها به رنگهای خیلی  روشن یا قابل توجه دیده نشوند جز گونه های قهوه ای ،زرد،قرمز و سفید ماسه ای

پدری متفاوت با نام اسب دریایی

پدری متفاوت با نام اسب دریایی

تولید مثل

 اسب دریایی نر در تولید مثل نقش اساسی را بر عهده دارد به این صورت که  اسب دریایی ماده تخم های خود را (به طور معمول هزاران تخم) در یک کیسه در شکم  نر  قرار میدهد .ماهی پدر  پس از آن تخمها را بارور کرده  و آنها را تا زمانی که آنها آماده خروج از تخم هستند با خود حمل میکند.

هنگامی که زمان مناسب فرا برسد، پدر  با انقباضات عضلانی دقیقا شبیه به فرآیندی که بسیاری از زنان به طور معمول در زایمان تجربه میکنند بچه ها را به دنیا می آورد. جالبتر اینکه اسب دریایی نر یک ماده شیمیایی برای بچه های خود تامین میکند که بسیار شبیه به ترکیب شیر مادر در انسانها می باشد.

تمام موجودات نر هیچگاه فرآیند زایمان را درک نمیکنند و حتی پدرهای انسانی نیز ممکن است تنها فشار دست همسرانشان را در هنگام درد زایمان تجربه کرده باشند .اما این مردان  دریایی  تمام لحظات مشقت باری را که جفت آنها حس نمیکند تجربه میکنند . البته این فرآیند از این نظر که اسب دریایی مادر توان خود را برای آینده ذخیره میکند سودمند است شما در این ویدئو میتوانید این رقص زیبا را ببینید.

مراقبت از اسب دریایی:

اسبهای دریایی موجودات مهاجمی نیستند . آنها غالبا موجوداتی خجالتی بوده و ترجیح میدهند به جای جنگ برای حفظ قلمرو مخفی شوند . یک جفت اسب دریایی با متانتی که در وجود این ماهیست و خلق و خوی ستیز گریزی آن گزینه ای مناسب برای ایجاد یک اکوسیستم شاد در آکواریوم  هستند.

تانک مناسب اسب دریایی باید ارتفاعی مطلوب حداقل 60 حدود سانتیمتر داشته باشد.تا شما بتوانید رقص عاشقانه جفت اسب دریایی در هنگام جفت گیری را ببینید.رقص استادانه بین نر و ماده نیازمند حرکت به سمت بالا در یک مسیر منحنی شکل با شیب کم است .

و درست مثل این است که شما به تماشای یک رقص عروسی در وسط شقایقها و مرجانها نشسته اید.اگر به سلامت آنها علاقمندید اطمینان حاصل کنید که برای آنها فضاهای مخفی شدن در نظر گرفته اید .گیاه ها و شقایقهایی در محیط قرار دهید که بتوانند به وسیله دم به آنها متصل شوند .در این صورت آنها وانمود میکنند که بخشی از دکور هستند.و در کنار آنها از نگهداری از ماهیهای درشت و ترسناک پرهیز کنید

تغذیه

اسب دریایی  از سخت پوستان کوچک تغذیه میکند ، هر چند میگو یکی از غذاهای مورد  علاقه آنهاست. اسب دریایی یک روش تغذیه خاص بسیار شبیه به شیوه  شکار گربه دارد. شما تا به حال تماشای یک گربه در حال شکار نشسته اید.

 گاهی اوقات  گربه به مدت دو دقیقه بی حرکت مینشیند و به شکار خود نگاه میکند .تا اینکه در یک لحظه دم خود را تکان داده و به  با چنگال حمله میکند، تاکتیک اسب دریایی هم همین است .اسب دریایی دوست دارد غذای خود را برای چند دقیقه قبل از اینکه در نهایت تصمیم به حمله بگیرد . تماشا کند وهنگامی که تصمیم میگیرد ،  با چابکی بالا برای گرفتن طعمه حرکت می کند.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×