پالوداریوم یا آکواریوم نیمه پر

پالوداریوم یا آکواریوم نیمه پر

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که به نیمه پر لیوان نگاه می کنید؟ بسیار خوب چطور است از این پس به یک  آکواریوم  نیمه پر نگاه کنید. ممکن است از  دیدن نیمه خالی آکواریوم خوشتان نیاید یا بر عکس.

این موقعیت را برای ایجاد ترکیبی زیبا و هیجان انگیز بین دنیای آبزیان با حیوانات خشکی استفاده کنید . این ترکیب همان پالوداریوم یا مکانیست که امکان نگهداری گونه های مورد علاقه شما از هر دو اکوسیستم را در یک فضا می دهد. پالوداریوم به شما اجازه اختلاط ماهیها،گیاهان آبزی و غیر آبزی ،دوزیستان ،خزندگان و حتی حشرات را در یک اکوسیستم مینیاتوری پویا و زنده میدهد

شباهت های پالادیوم و آکواریوم

اگر دقت کنید لغات  پالوداریوم و آکواریوم یک شباهت ذاتی با هم دارند . پسوند “آریوم” در انتهای هر دو از شمول آنها در زیر شاخه یک مجموعه بزرگ با عنوان “ویواریوم” می آید که در لاتین به معنای محل زندگی می باشد .

ویاریوم محلی است که در آن گیاهان و حیوانات از هر گونه رشد و نمو می کنند و در حقیقت آکواریومها ، ویواریومهایی هستند که به موجودات آبزی و ماهیها اختصاص یافته اند. در حالیکه پالوداریوم ها از ریشه یک کلمه لاتین با معنای آبگیر گرفته شده اند. و در حقیقت ترکیبی از آب و زمین را در خود جای داده اند

تفاوت های آکواریوم و پالادیوم

 حال چرا ما در اینجا زحمت ذکر این تفاوتها را به خود می دهیم؟ به این دلیل که بسیاری از افراد فعال در این زمینه  نیز این لغات را در کاربرد صحیح خود استفاده نمی کنند. حتی ممکن است بسیاری از دوستان که از نیمه های متن این مقاله را بخوانند .

اعتراض کنند که چرا به آن پالوداریوم میگویید . این ویواریوم است این از آنجا سرچشمه میگیرد که درصد بالایی از علاقمندان به اشتباه از ویواریوم به جای پالوداریوم استفاده میکنند. شاید به این دلیل که تلفظ پالوداریوم کمی سخت تر است.

بنابراین میخواهیم روشن کنیم که این مقاله در مورد پالوداریوم است  هر چند آن را با یک نام پرکاربرد غلط به عنوان ویواریوم بشناسید. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از پالوداریوم این است که به شما اجازه میدهد مجموعه ای منحصر بفرد از نمایش حیات وحش را در اختیار داشته باشید.

نه تنها به شما اجازه مخلوط کردن ماهیها و گیاهان آبزی با حیوانات هوازی را می دهد. بلکه پالوداریوم یک زیستگاه ایده آل برای موجوداتی مثل قورباغه ها و یا سمندرها نیز میباشد. و این تنوع موجودات اجازه می دهد تا پالوداریوم زیبایی واقعی اعطا شده به یک آبگیر طبیعی را کسب کند.

پالوداریوم یا آکواریوم نیمه پر

یک جاذبه طبیعی و وحشی انکار نشدنی

اکثر مردم صخره های مرجانی با رنگهای روشن یا دکورهای تمیز و مرتب در یک آکواریوم آب شیرین شفاف را دوست دارند . شاید فکر کنند طبیعت پالوداریوم کمی به هم ریخته یا غیر مرتب است اما در حقیقت پالوداریوم ها شاید قسمتی از معنای سنتی کلمه زیبا به معنای مرتب و چیده شده را ندارند اما یک جاذبه طبیعی و وحشی انکار نشدنی در آنها موجود است. در پالوداریوم ها حس مرموزبودن و وحشی بودن بیشتر از همتایان آکواریومیشان وجود دارد.

پالوداریوم یا آکواریوم نیمه پر پالوداریوم

در کنار این جذابیت های طبیعی ،بعضی از افزوده های بشری نیز این اکوسیستم را هر چه زیباتر نموده است .

دستگاه مه ساز

یکی از این موارد دستگاه مه ساز است . مه تولید شده علاوه بر اینکه ترکیبی روحانی و اخروی را به پالوداریوم میدهد. در عین حال رطوبت محیط را برای راحتی موجودات آن فراهم می کند ترکیبی که ژوراسیک پارک را در ذهن بیننده تداعی میکند .

شما میتوانید علاوه بر تماشای صخره های مرجانی در آکواریومهای آب شور منازل یا محیط های کار و یا آکواریومهای عظیم عمومی در یک سفر توریستی آنها را به زیباترین شکل در اقیانوس یا محیطهای طبیعی آنها ببینید اما تصور اینکه شما در یک سفر توریستی به اعماق جنگل نفوذ کنید و از باتلاقها بگذرید تا محیط طبیعی یک پالوداریوم را از نزدیک ببینید

کمی دور از ذهن است، احتمالا این جالب ترین نکته در مورد پالوداریوم است که  محیطهایی را به نمایش میکشد که مردم شاید هیچگاه این محیط ها را در طبیعت به خاطر صعب الوصول بودن یا موارد این چنینی نبینند و معمولا این محیطها را برای اولین بار در یک پالوداریوم تجربه میکنند.

پالوداریوم

اگر چه پالوداریوم نسبت به آکواریوم در جهان بسیار کمتر شناخته شده است . اما پیشنهاد میکنیم اگر به این اکوسیستم زیبا علاقمندید آنرا دنبال کنید و در گل و لای آن به دنبال قورباغه ها بگردید . خواهید دید که پالوداریوم نیز شکلی خاص و منحصر بفرد از زیبایی را برای شما به نمایش میگذارد و حتی میتوانید از این زیبایی برای افزودن آرامش به محیطتان استفاده کنید.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×