همه چیز راجب آکواریوم ریف

همه چیز راجب آکواریوم ریف

در آکواریوم ریف یا همان آکواریوم مرجانی براساس نوع مرجان هایی که تمایل به نگهداری از آنها دارید می توان تقسیم بندی هایی را در نظر گرفت. براساس اصول آکواریوم داری حرفه ای هر خانواده از مرجان ها را باید بصورت مجزا از یکدیگر نگهداری کرد. زیرا هرکدام از خانواده ی مرجان ها بصورت طبیعی موادی را از خود دفع می کنند که مانع از رشد سایر مرجانها در نزدیکی آنها می شود.

به ویژه سافت کورال ها (مرجان های نرم مانند سینولاریاها یا سارکوفیتون ها) در این مورد بسیار تهاجمی هستند. علاوه براین، هرکدام از خانواده های مرجان ها نیازهای خاصی را دارند که امکان تامین همه ی آنها بصورت کامل در یک آکواریوم میسر نیست.

همه چیز راجب آکواریوم ریف

مرجان های آکواریوم ریف

به عنوان مثال مرجان هایی که از طریق فیلتر کردن آب، مواد مغذی موردنیاز خود را بدست می آورند، مانند صدف ها یا سافت کورال ها نیاز به آبی دارند که مواد ارگانیک معلق در آن زیاد باشد تا از طریق جذب این مواد ارگانیک، انرژی مورد نیاز خود را بدست آورند و از طرف دیگر مرجان های سخت پولیپ کوتاه (SPS) مانند آکروپوراها و مونتی پوراها به آب کاملا تمیز با کمترین مواد ارگانیک معلق در آن نیاز دارند.

بنابراین نگهداری سافت کورال ها در کنار مرجان های سخت پولیپ کوتاه بسیار سخت بوده و گاهی غیرممکن می شود. البته در کشورهایی مانند ایران که صنعت آکواریوم های آب شور در آنها نوپا می باشد راه بسیار زیادی تا رسیدن به چنین سطحی از نگهداری آکواریوم وجود دارد و نیاز به ارتقاء سطح دانش و بینش افراد فعال در این صنعت وجود دارد.

بدیهی است منظور ما از عدم امکان نگهداری مرجان ها در کنار یکدیگر به موقعیتی اشاره دارد که بخواهیم مرجان ها را با موفقیت برای بلندمدت حفظ کرده و زمینه ی تکثیر و رشد آنها را در آکواریوم فراهم آوریم. در غیر اینصورت می توان تعداد زیادی از مرجان ها را از گونه های مختلف انتخاب و در کنار یکدیگر در یک آکواریوم بزرگ نگهداری نمود و با استفاده از تعویض آب های مکرر و اسکیمر قوی آنها را برای مدت زمان خاص و محدود حفظ نمود.

اما مطمئنا مرجان های موجود در چنین سیستمی از عمر طولانی برخوردار نبوده و آرام آرام تحلیل رفته و از بین خواهند رفت. در چنین سیستم هایی در صورت بالا بودن مواد ارگانیک معلق در آب، مرجان های فیلترکننده رشد مناسبی خواهند داشت و از طرف دیگر در صورت پایین بودن مواد ارگانیک شرایط برای رشد بهتر مرجان های سخت مهیاتر خواهد بود.

زیبایی ظاهری آکواریوم

همانطور که مشاهده می کنید نگهداری چنین سیستم هایی ضمن پرهزیه بودن، نیاز به دقت و صرف وقت بیشتری دارد. اما باتوجه به تنوع زیاد و گاه خوش رنگ بودن ظاهری آکواریوم، در حالت نگهداری گونه های مختلف در کنار یکدیگر، این سیستم ها از طرفداران بی شماری در ایران و برخی کشورها برخوردارند.

دسته ی دیگر آکواریوم های مرجانی، آکواریوم هایی هستند که در آنها از مرجان های نواحی عمیق و مرجان های اهرماتیپیک Ahermatypic نگهداری می کنند. این دسته از مرجان ها تمام نیازهای تغذیه ای خود را از طریق شکار پلانکتون ها و فیلتر نمودن آب به دست می آورند و فاقد جلبک های زئوگزانتلا هستند. بنابراین به سیستم روشنایی نیاز ندارند.

انواع اسفنج ها، سیفن ها و مرجان تیوباسترا از جمله ی این مرجان ها محسوب می شوند که تغذیه ی روزانه ی آنها با استفاده از غذاهای متنوع و مخصوص از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به همین دلیل نیاز به رسیدگی خاص دارند.

نگهداری موفقیت آمیز چنین مرجان هایی برای بلندمدت در کنار مرجان های هرماتیپیک Hermatypic که بیشتر نیازهای تغذیه ای خود را از طریق جلبک های زئوگزانتلا بدست می آورند و به نور شدید نیاز دارند، کمی دشوار و حتی غیرممکن می باشد.
آکواریوم ریف

آکواریوم ریف

نکته پایانی در مورد سیستم های ریف یا مرجانی

در پایان این مطلب بار دیگر متذکر می شویم که منظور از عدم امکان نگهداری گونه های مختلف مرجان ها در یک آکواریوم بدین معنی نیست که هرگز چنین امری میسر نیست و تاکنون کسی قادر به انجام چنین کاری نبوده است بلکه منظور این است که در اینصورت، خوش بینانه ترین حالت نیاز به رسیدگی به آکواریوم بسیار زیاد و طاقت فرسا بوده و هزینه های نگهداری آن بالا خواهد بود و از طرف دیگر همیشه در آکواریوم تلفات وجود داشته و در بلندمدت امکان نگهداری مرجان ها بصورت شاداب و سالم وجود نخواهد داشت.

در واقع آکواریوم دار همیشه با آکواریوم خود نوعی دردسر و درگیری دارد که در نهایت می تواند به خستگی و دل زدگی فرد بینجامد.

نگهداری آکواریوم

باتوجه به تمام این موارد و هدف از نگهداری آکواریوم در منزل یا محل کار که همانا لذت بردن از زیبایی ها و شگفتی های خالق یکتاست. باید به دنبال راهکاری باشیم که بتوانیم با کمترین هزینه، کمترین صرف وقت و کمترین دردسر قادر به نگهداری صحیح از انواع آبزیان در آکواریوم باشیم. در این صورت است که موارد گفته شده در بالا می تواند راهکاری اصولی و درست در جهت رسیدن به چنین هدفی باشد.

بنابراین باتوجه به موارد فوق دسته بندی های مختلفی را میتوان برای آکواریوم های مرجانی قائل شد که هریک از آنها نیازهای خاص خود را دارند. ما در جدول ذیل ضمن پیشنهاد دسته بندی های مختلف برای چنین آکواریوم هایی به نیازهای مراقبتی هرکدام نیز اشاره نموده ایم تا افراد علاقمند به هر گروه، ضمن آگاهی یافتن از نیازهای خاص آکواریوم موردنظر خود بتوانند با موفقیت مرجان های دلخواه را نگهداری نمایند.

راه کارهای پیشنهادی بهترین حالت نگهداری از مرجان ها می باشد (حالت ایده آل) که در صورت رعایت این موارد احتمال موفقیت بسیار بالا خواهد بود. علاقمندان عزیر دقت داشته باشید که در این جدول فقط نیازهای ثانویه و خاص هر گروه مدنظر ما بوده است و همانطور که می دانید نیازهای اولیه شامل کیفیت آب، کنترل پارامترها، دما و بیشتر تجهیزات مورد استفاده در بین تمام این گروه ها مشترک است.

سایر ویژگی های این سیستم عبارتند از

  • میزان گردش آب داخل آکواریوم: 22 برابر حجم
  • میزان عبور آب از سامپ: 8 برابر حجم آکواریوم
  • میزان لایوراک: 100 کیلوگرم
  • روش کنترل نیترات: استفاده از رفیوجیوم و تعویض 10 الی 15 درصد از آب بصورت ماهیانه
جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟