روح ماهی

روح ماهی

روح ماهی یا روح ماهی سیاه یا روح سیاه ( Black ghost ) از ماهیانی است که به جز یک مورد هرگز در اسارت تکثیر نشده است و به طور کلی توسط صید وارد بازار می شود. دلیل نامگذاری این ماهی به نام روح ماهی یا روح سیاه به دلیل این است که بومیان آن محل بر این باورند که روح مردگان آن ها در این ماهی زندگی می کند. آب این ماهی باید به طور مرتب تعویض شود و غذا به آن کم داده شود که باعث آلودگی آب نشود.

در این صورت ماهی سالم می ماند و به خوبی رشد خواهد کرد. این ماهی معمولا شب ها به فعالیت می پردازد. این ماهیان طرفداران زیادی دارند که به دلیل خصوصیات جالب آن ها است. یکی از خصوصیات جالب طریقه شنا کردن آن ها است. شنا کردن موج وار، وارونه شنا کردن و عقب عقب حرکت کردنشان از ویژگی های جالب آن هاست.

روح شب یا همان روح سیاه، یک ماهی آکواریومی آب شیرین و از خانواده چاقو ماهیان می باشد. این ماهی در اصل به بخش هایی از رودخانه آمازون که در آمریکای جنوبی و در کشور پرو است، تعلق دارد. همچنین در رودخانه پارانا واقع در پاراگوئه و ونزوئلا یافت می گردد. بومیان این مناطق به این مسئله اعتقاد دارند که روح خویشاوندان مرده ی آن ها در این ماهی ها ساکن هستند و به همین دلیل آن ها را روح سیاه می نامند.

تمامی بدن این ماهی به جز دو خط سفید روی دم و یک نقطه سفید روی سر ، یکدست مشکی می باشد. حرکت ماهی روح تنها با باله ها زیر بدنش می باشد و به صورت موجی حرکت کرده و موجب جابجایی جاندار می گردند.

روح ماهی

روح سیاه به همان خوبی که به جلو حرکت می کند به عقب هم می تواند حرکت کند. از دیگر رفتارهای جالب آن ها، این ست که خیلی زود عادت می کنند از دست شما غذا بخورند. حداکثر رشد آن ها 40 تا 50 سانتی متر است. اما به طور معمول تا حدود 30 سانتی متر رشد می کنند. البته رشد آن ها به محیط زندگیشان هم بستگی دارد. اگر تانک آن ها کوچک باشد کمتر رشد می کنند.

مشخصات آکواریوم و شرایط لازم برای نگهداری روح ماهی

آکواریوم روح ماهی سیاه نباید کوچک باشد. هرگز باید دو روح ماهی سیاه را با هم در یک تانک نگه داشت زیرا باهم مجادله می کنند. اگر آکواریم شما کوچک باشد این اوضاع وخیم تر می شود. در آکواریوم آن ها حتما باید مکانی برای پنهان شدن در نظر گرفته باشید.

از یک تکه لول ی پلیکا یا ظروف سفالی که به صورت هفتی شکل باشند یا صخره ها و سنک ها و دکورهای سرامیکی می توانید استفاده کنید. پوشش گیاهی آب زی اگر به مقدار کافی در آکواریوم وجود داشته باشد می تواند آشیانه ی طبیعی مناسبی را برای ماهی فراهم کند. اگر چنین مکانی وجود نداشته باشد، ماهی خود را به گوشه های بخاری، فیلتر و … نزدیک خواهد کرد.

روح ماهی

با استفاده از یک کلک می توان 90 درصد اوقات ماهی را در جلو یا مرکز آکواریوم نگهداری نمود. با تکیه دادن یک تکه ی سفالی (که در بام ساختمان ها نیز استفاده می شود) به شیشه ی رو به روی آکواریوم، ماهی سعی می کند خود را در آن جا پنهان کند و بیشتر در آن قسمت دیده می شود.

تغذیه

این ماهی غذاهای زنده ی کوچک را به خوبی می خورد. این غذاها مانند کرم سیاه کالیفرنیا و کرم سفید می باشد. روح ماهی های بزرگ تر خوردن گوپی، گلدفیش های کوچک و کرم خاکی را ترجیح می دهند. با غذاهای حاضری هم می توان آن ها را تغذیه کرد اما پولکی را دوست ندارند.

این ماهیان به آب تمیز احتیاج دارند به همین دلیل هرگز به آن ها غذای بیش از حد ندهید که سبب کثیفی آب شود. هوادهی و فیلتراسیون مناسب برای آن ها مهم است. آب آن ها را مرتبا عوض کنید. بیماری های شایع این ماهی انگل ها و ایک (سفیدک) است. آن ها نور ملایم را دوست دارند.

بهتر است برای پوشش تانک این ماهیان از سنگ های روشن استفاده کنید تا این ماهی جلوه ی زیباتری داشته باشد و خود را بهتر نشان دهد. درجه ی حرارت قابل تحمل برای آن ها 22 تا 28 درجه ی سانتی گراد است.

روح ماهی

منبع : پتزیپ

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×