خروس ماهی

خروس ماهی

خروس‌ماهی یا عقرب‌ماهی، پروانه ماهی و همچنین شیرماهی، از خانوادهٔ ماهیان زهرآلود و بومی هند-آرام است. باله‌های این ماهی به شکل سیخ‌های بزرگ و به رنگ قرمز و سیاه و زرد بوده که گونه‌ای رنگ هشداردهندهٔ کاملاً آشکار است، همین الگو بر روی بدن این ماهی نیز نقش بسته است. اگر چه خروس ماهی‌ها برای انسان‌ها مضر هستند، با همهٔ این احوال گونه‌های مختلف این ماهی، از ماهیان محبوب آکواریوم به حساب می‌آیند. خروس ماهی‌های جوان، دارای شاخک‌های منحصربه‌فردی هستند (به ویژه در بالای حدقهٔ چشم‌ها) که از دیدگاه فنوتیپ کاملاً متفاوت می‌باشند. تکامل این شاخک‌های متفاوت برای جذب طعمه‌ها بسیار مؤثر است. همچنین، مطالعات نشان داده‌است که این شاخک‌ها در گزینش جنسی نقش بسزایی دارند.

تعداد این گونه ماهی در جهان رو به افزایش است. از جمله می‌توان به افزایش جمعیت این ماهی در خلیج مکزیک در آب‌های جنوبی ایالت متحده آمریکا نام برد. به دلیل بومی نبودن این ماهی در آبهای خلیج مکزیک و عدم وجود شکارچی این ماهی در این مناطق، جمعیت آن به صورت فزاینده ای رو به افزاش است که نگرانی‌های زیست‌محیطی را به وجود آورده.

گونه‌ای خروس‌ماهی با نام علمی (Pterois russelii) یکی از سمی‌ترین ماهیان در خلیج فارس به‌شمار می‌آید و بیشینهٔ اندازه‌اش به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد.

ماهی‌ای است با چندین نام. در کشورها و زبان‌های دیگر این ماهی را با اسم‌های شیر ماهی (Lion Fish)، ببر ماهی(Tiger Fish)، اژدها ماهی Dragon fish))، عنکبوت ماهی (Scorpion Fish)، بوقلمون ماهی (Turkey Fish) و پروانه ماهی (Butterfly Cod) می‌شناسند. البته این اسامی هر کدام به نوع خاصی از خروس ماهی‌ها اشاره دارد.

خروس ماهی

زادگاه اصلی

محل اصلی زندگی این ماهی تیغ‌دار و سمی، آب‌های شور در مناطق غربی و مرکزی اقیانوس آرام است و کشور‌های هند، سریلانکا، مالدیو و… خانه‌ی اصلی خروس ماهی هستند. این ماهی یک ماهی شکارچی است که ماهی‌ها و موجودات کوچک‌تر از خودش را برای تغذیه شکار می‌کند. با این حال زهر این ماهی می‌تواند برای موجودات بزرگ‌تر از خودش نیز مهلک باشد.

آکواریوم، رمز طول عمر

خروس ماهی یکی از ماهی‌هایی است که در بین آکواریوم‌داران از محبوبیت بالایی برخوردار است. آکواریوم این ماهی باید بزرگ (حداقل50 گالنی) باشد و هم‌خانه‌های کمی نیز داشته باشد. این ماهی زیبا و چشم‌نواز در محیط طبیعی تا 16 سال عمر می‌کند و جالب اینکه در صورت مراقبت اصولی از آن در آکواریوم، خروس ماهی می‌تواند بیش‌تر از 16 سال نیز زندگی کند.

خروس ماهی

تغذیه در محیط طبیعی

تا به امروز 8 گونه‌ی مختلف از این ماهی در اقیانوس آرام کشف شده است. این ماهی در آب‌های ساحلی، جاهایی که صخره‌های مرجانی دارند و هر جایی که ماهی‌های کوچک‌تر از خودش زیاد هستند، یافت می‌شود. این ماهی بر سر راه طعمه‌هایش در بین صخره‌ها و مرجان‌ها کمین کرده و به آن‌ها حمله می‌کند.

کوچ اجباری

خروس ماهی برای اولین بار از هند و قسمت‌های غربی اقیانوس آرام به آکواریوم‌های فلوریدای آمریکا راه یافت. در بین راه وقتی تعدادی از آکواریوم‌ها شکستند، این ماهی وارد آب‌های شرقی آمریکا شد. جالب است بدانید که خروس ماهی‌ها در آن‌جا مشغول تولید مثل شده و اینک در طول ساحل فلوریدا و نیویورک نیز به خوبی و خوشی زندگی می‌کنند.

خانه‌ی جدید، آکواریوم

همان‌طور که گفتیم آکواریوم این ماهی نسبتا پرخاشگر باید حداقل حاوی 50 گالنUS آب باشد. از آن‌جایی که این ماهی عادت دارد که بسیاری از مواقع مخصوصا در وقت شکار پنهان شود، باید برای آکواریوم آن فضاهایی کافی را برای این منظور در نظر گرفت. بهترین حالت برای چینش آکواریوم این نوع از ماهی‌ها این است که از سنگ‌های طبیعی به منظور پناهگاه استفاده شود. همچنین آکواریوم باید دارای فضاهای باز مناسبی باشد تا این ماهی زیبا بتواند با باله‌های چشم‌نوازش جولان دهد.

خروس ماهی

تغذیه در آکواریوم

وقتی برای اولین بار این ماهی را به آکواریوم آب‌شورتان اضافه می‌کنید، بهتر است با روح میگو یا شیشه میگوی زنده‌ی آب شیرین خروس ماهی را تغذیه کنید. در ادامه رژیم غذایی این ماهی باید حاوی میگوی زنده، ماهی‌های کوچک زنده و بعضی اوقات سخت‌پوستان زنده باشد.

همسایه‌ها

خروس ماهی‌های نر نسبت به خروس ماهی‌های ماده پرخاشگرتر هستند با این حال شما می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را در آکواریومی قرار دهید که ماهی‌های هم اندازه و یا بزرگ‌تر از آن‌ها درون آن زندگی می‌کنند. فقط حواستان باشد که به موقع به آن‌ها غذا بدهید. در غیر این صورت آن‌ها به هر چیزی حمله می‌کنند.

خروس ماهی

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×