حقایقی درباره‌ی نهنگ قاتل

حقایقی درباره‌ی نهنگ قاتل

نهنگ قاتل

«اورکا» یا به اصطلاح نهنگ قاتل نوعی وال دندان‌دار است که در واقع بزرگ‌ترین عضو از خانواده‌ی دلفین‌ها به شمار می‌رود. این موجود به شدت اجتماعی است و در گروه‌هایی مادرتبار زندگی می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از اورکاها تمام عمر با مادرشان زندگی می‌کنند! اورکاها بدنی کشیده و مدور با باله‌های بزرگی در وسط پشت خود دارند. بدن سیاه آن‌ها با قسمت‌های سفیدی در زیر بدن و نزدیکی چشم‌ها نشان‌دار شده است.

حقایقی درباره‌ی نهنگ قاتل

اورکاهای نر

اورکاهای نر می‌توانند تا 23 فوت قد داشته‌ باشند در حالی که مادینه‌ها تا 21 فوت رشد می‌کنند. وزن نرها تا 10 تن و ماده‌ها بین 4 تا 6 تن است. این موجودات در طبیعت 30 الی 50 سال عمر می‌کنند. اندازه‌ی بزرگ و قدرت بدنی اورکاها آن‌ها را در زمره‌ی سریع‌ترین پستانداران دریایی قرار می‌دهد، به طوری که سرعت‌شان می‌تواند به 35 کیلومتر بر ساعت برسد.

اورکاها از ماهی، ماهی مرکب، پرندگان و پستانداران دریایی تغذیه می‌کنند. آن‌ها نیز مانند دلفین‌ها از انعکاس صدا – فرستادن صدا و بازگشت آن از اشیا پیرامون برای تشخیص مکان – برای شکار کردن استفاده می‌کنند و هم‌چنین استفاده‌ از ضربات سخت تن به تن برای بی‌حس کردن شکار.

حقایقی درباره‌ی نهنگ قاتل

بسیاری اوقات اعضای یک خانواده با هم برای گرفتن غذا همکاری می‌کنند. آن‌ها ممکن است به طور گروهی تعداد زیادی ماهی را به یک منطقه‌ی کوچک برانند و سپس به نوبت دلی از عزا درآورند یا این‌که خود را به ساحل بزنند تا پنگوئن‌ها و شیرهای دریایی را به سمت آب فراری دهند، جایی که نهنگ‌های قاتل دیگر منتظر غذا هستند.

جمعیت رسمی اعلام‌شده‌ی اورکاها در سطح جهان نامشخص است اما احتمالا تعداد آن‌ها از 50000 تا کمتر نیست. در حالی که این موجودات در تمام اقیانوس‌ها یافت می‌شوند، محل اصلی سکونت آن‌ها قطب شمال و جنوب و ساحل غرب ایالات متحده و کانادا است. آ‌ن‌ها هم در آب‌های ساحلی و هم در آب‌های آزاد اقیانوس‌ها وجود دارند.

همان‌طور که گفته شد اورکاها حیواناتی به شدت اجتماعی اند و گروهی سفر می‌کنند. گروه‌ها معمولا از 5 الی 30 وال تشکیل می‌شود، در حالی که برخی گروه‌ها ممکن است ترکیب شده و گروهی با 100 عضو یا بیشتر تشکیل دهند. در گروه‌های اورکا سلسله مراتباجتماعی حاکم است و گروه‌ها توسط اعضای مادینه رهبری می‌شوند. به نظر می‌رسد این حیوانات انواع پیچیده‌ای از شیوه‌های ارتباطی دارند، شامل زبان‌ها و لهجه‌های گوناگون، که بین گروه‌های مختلف متفاوت است.

حقایقی درباره‌ی نهنگ قاتل

دوران بارداری اورکا

دوران بارداری اورکا، 13 الی 16 ماه است. کودک در پاییز به دنیا می‌آید در حالی که 400 پوند وزن و تا 7 فوت قد دارد. یک فرزند حداقل تا 2 سال با مادرش می‌ماند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد نهنگ‌های قاتل در زمره‌ی پستانداران دریایی هستند که بیش از بقیه آلوده‌ شده‌اند. آلودگی‌های شیمیایی آب آن‌ها را برای بیماری و به‌خصوص مشکلات زاد و ولد بسیار مستعد می‌کند.

بدون یک حرکت جدی زیست‌محیطی، اورکاهای جنوبی که گونه‌‌ی ژنتیکی خاصی از نهنگ‌های قاتل هستند، از بین خواهند رفت. مدافعان حیات وحش به شدت برای ائتلاف با گروه‌های ملی و محلی منطقه و هم‌چنین دانشمندان تلاش می‌کنند تا راه حلی جامع برای از بین بردن تهدیدها و بهبود وضعیت آن‌ها پیدا کنند.

حقایقی درباره‌ی نهنگ قاتل

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.