آکواریوم چیست ؟

آکواریوم چیست ؟

همانطور که می دانیم آکواریوم محیطی غیر واقعی و مصنوعی برای زندگی و نگهداری آبزیان است. امروزه اکثر خانه ها، مکان های عمومی و هتل ها برای دیزاین و تزئینات داخلی خود از آکواریومها استفاده می کنند. می توان گفت آکواریومها تاثیر بسزایی در دکوراسیون ها داراست.

آکواریوم چیست ؟

آبزی‌دان[۱] یا آکواریوم (به انگلیسی: Aquarium) محیطی مصنوعی برای نگهداری آبزیان است. آکواریوم ظرفی است شیشه‌ای که در آن گیاهان و جانوران آبزی (معمولاً ماهی‌ها) نگه داشته می‌شوند. ماهیگیران از آبزیان برای نگهداری ماهی، بی‌مهرگان، دوزیستان، خزندگان آبزی، مانند لاک‌پشت‌ها و گیاهان آبزی استفاده می‌کنند.

ریشه‌شناسی

همان‌طور که واژهٔ باغ وحش برای اشاره به محلی که در آن جانوران روی خشکی زندگی می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد، واژهٔ آکواریوم (aquarium) هم به یک بنای عمومی که در آن گروه زیادی از گونه‌های آبزی نگهداری می‌شوند، اشاره می‌کند. اصطلاح «آکواریوم»، توسط فیلیپ هنری گوس، طبیعی دان انگلیسی ایجاد شده‌است، ریشه لاتین aqua، به معنی آب را با پسوند -arium، به معنی «مکانی برای ارتباط» ترکیب می‌کند. آکواریوم‌ها معمولاً برای ایجاد فضایی زیبا در خانه یا محل کار خریداری یا ساخته می‌شوند.

چشیدن لذت نگهداری ماهی در مخزن شیشه‌ای به قرن ۱۷ میلادی برمی‌گردد. در سال ۱۶۶۵، روزنامه‌نویسی به نام ساموئل پپیس گروهی از ماهی‌های کمیاب را در محفظه‌ای شیشه‌ای پر از آب نگهداری می‌کرد. پس از آن، مردم به این کار به چشم یک سرگرمی جالب نگاه کردند و به این شکل بود که نگهداری ماهی در آکواریوم رواج پیدا کرد

پیشینه

نگهداری موجوداتِ آبزی در یک محیطِ مصنوعی توسطِ انسان، به هزاران سال پیش بر می‌گردد. سومری‌ها، ماهی‌ها را قبل از اینکه به مصرفِ غذایی برسانند، در حوضچه‌هایی نگهداری می‌کردند؛ همین کار را مصری‌ها نیز می‌کردند.

منشأ آکواریوم در سال ۱۸۵۰ توسط شیمیدان رابرت وارینگتون به‌طور کامل توسعه یافت، او توضیح داد که گیاهان اضافه شده به آب در یک ظرف، اکسیژن کافی برای حمایت از حیوانات را می‌دهند، به شرطی که تعداد حیوانات خیلی زیاد نشود. شوق آکواریوم در اوایل دوره ویکتوریای انگلیس توسط فیلیپ آغاز شد، او اولین آکواریوم عمومی را در باغ وحش لندن در سال ۱۸۵۳ ایجاد و ذخیره کرد و اولین کتاب راهنما را با نام «آکواریوم: رونمایی از عجایب دریای عمیق» در سال ۱۸۵۴ منتشر کرد.

تاریخچه آکواریوم

قبل از هر چیز نگاهی به تاریچه آکواریومها می کنیم. در زمان های بسیار دور سومری ها و مصری ها قبل ازینکه ماهی بخورند آن  را در حوضچه های آبی نگهداری می کردند. اما طعم شیرین نگهداری ماهی های رنگی در محفظه های شیشه ای به قرن 17 میلادی برمی گردد.در آن زمان روزنامه نویسی به نام ساموئل پپیس تعدادی از ماهی های کمیاب را درون محفظه ی شیشه ای نگهداری می کرد.

دیدن این صحنه برای مردم احساس خوشایندی ایجاد می کرد و از آن تاریخ به بعد مردم آهسته رو به آکواریومهای خانگی آوردند. به مرور زمان سبک ها و مدل های جدیدی از آکواریومها پدید آمد و درواقع آکواریومها نقش پرر رنگی در دکوراسیون پیدا کردند.

اما چه چیزی اشتیاق مردم را برای نگهداری آبزیان در خانه هایشان زیاد میکند؟

اغلب انسان علاقه زیادی به نگهداری حیوانات در خانه شان دارند. ماهی ها و آبزیان تنها موجوداتی هستند که می توان آن ها را در خانه نگه داشت و هیچگونه صدایی هم از خود ساطع نمی کنند. این نکته بسیار مهم است زیرا اکثر مردم خواستار سکوت و در عین حال آرامش هستند ماهی ها نوع حرکت کردنشان و محل زندگی شان سر تا سر آرامش و حال خوب است.

آکواریوم چیست ؟

تهیه آکواریوم

اگر تا به حال آکواریوم نداشته اید و حال به فکرش افتاده اید حتما از آکواریومهای کوچک شروع کنید ماهی های گران قیمت خریداری نکنید، برای شروع چند ماهی ارزان تهیه کنید درمورد ماهی که خریداری میکنید، نوع زندگی شان و نوع غذایشان حتما از فروشنده سوال بپرسید.ماهی ها با وجود زیباییشان بسیار حساس هستند و رعایت نکردن نکات زندگیشان باعث مرگ سریع شان میشود.

آکواریوم

نگهداری آکواریوم

موضوع مهم در رابطه با نگهداری آکواریوم ها شست شوی آن ها است. برای شستشوی آکواریوم ها به هیچ عنوان از مواد شوینده ی معمول مثل مایع ظرف شویی صابون و … استفاده نکنید.

زیرا اگر ذره ای از مواد شوینده روی شیشه بماند به مرور زمان باعث مریضی و مرگ موجودات درون شیشه می شود. برای تمیز کردن آکواریوم از آب و نمک استفاده کنید ترکیب این دو در شستشو بسیار موثر و مفید است. مراقب باشید درون شیشه شئ تیز و برنده ای نباشد زیرا بدن اکثر آبزیان بسیار نازک و لطیف می باشد.

تزئینات آکواریوم

صدف های کنار ساحل ها انتخاب بسیار مناسبی برای زیبا کردن محفظه ی آکواریومها است. می توانید از نور های رنگی برای زیبا تر شدن آکواریومها استفاده کنید. از گیاهان تزئینی مخصوص  برای جلوه بخشیدن به نمای آکواریوم استفاده کنید.

حال که تصمیم به خریداری آکواریوم کرده اید به شما توصیه میکنم نکته پایانی این مطلب را نیز بخوانید :

برای خرید محفظه ی شیشه ای درست و دقیق هزینه کنید و دنبال ارزانی نروید.داشتن محفظه ی ارزان با ماهی های گران آکواریوم شما را نابود میکند و صد در صد ضرر است. اما محفظه ی گران با ماهی های ارزان به شما امکان خریداری ماهی های گران را هم می دهد.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟