آکواریوم پلنت

آکواریوم پلنت

آکواریوم های گیاهی یک بخش محبوب و به سرعت در حال رشد از سرگرمی آکواریوم است که به علاقه مندان اجازه می دهد زیبایی طبیعت را با مزایای یک اکوسیستم متعادل ترکیب کنند. بر خلاف آکواریوم های سنتی، گیاهان زنده تمرکز اصلی هستند و ماهی ها لهجه یا تمجید از اثر کلی هستند.

مزایای گیاهان زنده در آکواریوم:

  • آنها کیفیت آب را افزایش داده و با استفاده از مواد مغذی تولید شده توسط ضایعات ماهی، غذای نخورده و بقایای ارگانیک از رشد جلبک ها جلوگیری می کنند.
  • آنها در طول روز اکسیژن تولید می کنند که توسط ماهی ها استفاده می شود و به تثبیت pH کمک می کند. ماهی ها نیز به نوبه خود CO2 آزاد می کنند که گیاهان از آن به عنوان منبع غذایی استفاده می کنند.
  • ماهی‌ها احساس امنیت می‌کنند که آنها را تشویق می‌کند در فضای باز بمانند و رنگ‌های زنده‌تری ایجاد کنند.
  • گیاهان بسیاری از انواع ماهی‌ها را تشویق به تخم‌ریزی می‌کنند و به بچه‌های تازه جوجه‌آوری مکانی برای مخفی شدن در حین رشد می‌دهند.آکواریوم پلنت

برنامه ریزی یک آکواریوم کاشته شده:

تانک های کاشته شده نسبت به آکواریوم های معمولی کار کمتری برای نگهداری دارند، اما نیاز به برنامه ریزی مناسب دارند. باید به ابعاد مخزن، روشنایی، بستر، کودها و انتخاب گونه های گیاهی و ماهی توجه ویژه ای شود. یک آکواریوم کاشته شده به خوبی برنامه ریزی شده و نگهداری شده سال ها لذت و آرامش را برای شما فراهم می کند. بیایید شروع کنیم!

انتخاب آکواریوم برای گیاهان زنده

انواع گیاهان – و ماهی – را که می خواهید نگهداری کنید در نظر بگیرید و سپس آکواریومی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای آنها مطابقت دارد. تقریباً از هر آکواریوم با اندازه ای می توان برای راه اندازی یک مخزن کاشته استفاده کرد، با این حال تانک های بلندتر برای گونه های خاص گیاهی به نور قوی تری نیاز دارند. Aqueon  طیف گسترده ای از اندازه های آکواریوم را برای نمایش های کاشته شده ارائه می دهد.

آکواریوم پلنت

نورپردازی آکواریوم کاشته شده

کلید موفقیت در گیاهان آبزی استفاده از شدت و طیف نور صحیح است. خروجی طیفی باید بین 6500 تا 8000 کلوین باشد. شدت به گونه های گیاهی و عمق آب بستگی دارد. چراغ‌های LED Aqueon OptiBright® MAX و OptiBright®+ طیف مورد نظر را برای گیاهان آبزی به همراه قابلیت‌های کاهش نور و طلوع/غروب خورشید خودکار برای تقلید از چرخه طبیعی روز/شب ارائه می‌کنند. چراغ ال ای دی آکواریوم کاشته شده Clip-On Aqueon برای آکواریوم های کوچک تا 20 گالن طراحی شده است.

اصطلاح “وات در هر گالن” اغلب برای انتخاب بهترین نور برای یک آکواریوم کاشته شده استفاده می شود. وات نشان می دهد که یک چراغ چقدر برق مصرف می کند، نه اینکه چقدر انرژی نوری تولید می کند. اگرچه کاملا دقیق نیست، اما یک فرمول قابل استفاده با چراغ های فلورسنت استاندارد است. با معرفی نورپردازی HO T5 و LED، این مقایسه دیگر در پلتفرم های مختلف روشنایی کار نمی کند. PAR (تابش فعال فتوسنتزی) راه بهتری برای رتبه بندی نور آکواریوم برای گیاهان است.

گیاهان آبزی را می توان به گروه های کم، متوسط ​​و شدید تقسیم کرد. اگر در حال اضافه کردن گیاهان به آکواریوم موجود هستید، از کارشناس فروشگاه آبزیان محلی خود بخواهید گیاهانی را توصیه کند که با نور شما سازگار باشند. جایگزین این است که گیاهانی را که می خواهید رشد دهید انتخاب کنید و نوری بخرید که نیازهای آنها را برآورده کند. حتماً لامپ های فلورسنت استاندارد و HO T5 را با لامپ های مخصوص گیاهان آکواریومی تعویض کنید و هر 10 تا 12 ماه یکبار لامپ ها را تعویض کنید.آکواریوم پلنت

بستر برای آکواریوم گیاهی

انتخاب بستر مناسب برای موفقیت گیاهان ریشه دار ضروری است. ماسه درشت یا شن های ریز بهترین کار را دارند. از سنگریزه ها یا سنگریزه های بزرگ و درشت خودداری کنید (کمی اینجا و آنجا برای لهجه مناسب است، اما نه به عنوان بستر اصلی). چندین بستر مخصوص گیاه در دسترس هستند که با آهن و سایر مواد معدنی تزریق می شوند تا رشد سالم گیاه را تقویت کنند. برخی از مزیت های بافری pH و نرم شدن آب را دارند که هر دو برای بسیاری از گونه های گیاهی مطلوب هستند. 

همچنین می‌توانید از ماسه آکواریومی استاندارد یا شن ریز استفاده کنید و در صورت نیاز قرص‌های مغذی گیاهی را اضافه کنید، یا آن را با لایه‌های مخصوص گیاه مخلوط کنید. از بسترهای مرجانی یا دولومیت استفاده نکنید، زیرا آنها به آرامی حل می شوند و ممکن است PH و قلیائیت را بالاتر از حد مطلوب افزایش دهند.

شیمی آب آکواریوم گیاهی

شیمی آب برای گیاهان مهم است. به طور کلی، آنها در آب نسبتاً نرم با pH بین 6.8 تا 7.8 بهترین عملکرد را دارند. اگر آب لوله کشی شما فوق العاده سفت است یا PH بالایی دارد، از اسمز معکوس یا آب دیونیزه شده با مواد معدنی و بافرهای اضافه استفاده کنید.

مواد مغذی و کودهای شیمیایی برای آکواریوم گیاهی

گیاهان آبزی از آهن، منیزیم و پتاسیم و همچنین سایر مواد مغذی درشت و ریز برای رشد و توسعه بهترین رنگ های خود استفاده می کنند. برخی از گیاهان عمدتاً از طریق برگ های خود تغذیه می کنند، در حالی که برخی دیگر از ریشه تغذیه می کنند. برخی از گیاهان هر دو را انجام می دهند. 

هنگام تنظیم آکواریوم خود برای تغذیه ریشه از یک بستر گیاهی غنی شده استفاده کنید یا قرص های کود را به طور منظم در اطراف ریشه قرار دهید. کودهای مایع مانند Aqueon  Plant Food را به صورت هفتگی برای برگ دان ها مصرف کنید. در صورت نگهداری از حلزون های تزئینی یا میگوهای کوتوله از کودهای مایع حاوی مس استفاده نکنید، زیرا مس می تواند برای آنها مضر باشد.آکواریوم پلنت

آکواریوم گیاهی و CO2

گیاهان علاوه بر مواد معدنی و کودها از کربن نیز برای رشد استفاده می کنند. استفاده از CO2 می تواند تعهد قابل توجهی باشد، اما تأثیر آن بر رشد و رنگ گیاه بسیار چشمگیر است و ارزش تلاش را دارد. استفاده از سیستم های خودکار ساده ترین است، اما ساخت سیستم های DIY مقرون به صرفه تر دشوار نیست. مکمل های کربن مایع نیز موجود است. هنگام افزودن دی‌اکسید کربن یا کربن مایع، ممکن است لازم باشد دوز مواد مغذی مایع و قرص را افزایش دهید تا با رشد سریع‌تر گیاه همگام شوید.

انتخاب گیاه زنده برای آکواریوم گیاهی

آکواریوم کاشته شده یک هنر زنده است و طراحی چیدمان نیاز به تفکر و برنامه ریزی دقیق دارد. طرحی خشن از گیاه و منظره سخت – سنگ ها و چوب رانش – طرح بکشید. هنگامی که هارداسکیپ را نصب کردید، با گیاهان بلند مانند Vallisneria یا Sagittaria یا گیاهان ساقه ای که به سرعت رشد می کنند شروع کنید. 

از گونه های خودنمایی مانند شمشیرهای آمازون، آنوبیاهای بزرگ یا نیلوفرهای ببری در وسط و گیاهان کم حاشیه مانند کریپتوکورین های کوتاه، آنوبیاهای کوتوله، خزه ها یا اشک بچه در پیش زمینه استفاده کنید. فضای کافی در اطراف گونه های پهن برگ بزرگ بگذارید تا از مسدود کردن نور به گیاهان کوچکتر در حین رشد جلوگیری کنید.

انتخاب ماهی برای آکواریوم گیاهی

همانطور که گفته شد، ماهی یک لهجه در یک آکواریوم کاشته شده است، نه ویژگی اصلی. گونه هایی را انتخاب کنید که حس و ویژگی کلی تانک را تکمیل کنند. در آکواریوم‌های کوچک‌تر، ماهی‌هایی مانند تترا یا راسبورا به همراه قوچ‌ها و سیکلیدهای کوتوله آپیستوگرام انتخاب‌های خوبی هستند. 

برای آکواریوم هایی با اندازه متوسط ​​تا بزرگتر، تتراهای کنگو، کریبنسیس یا مجموعه ای از ماهی های رنگین کمان را در نظر بگیرید. دیسکس و فرشته ماهی انتخاب های بسیار خوبی برای آکواریوم های 100 گالن یا بیشتر هستند. پاک کننده های پایین می توانند شامل گربه ماهی Corydoras، Otocinclus و گونه های خاصی از لوچ ها باشند. از ماهی های گیاه خوار مانند تیفیل باربز، دلار نقره ای و پلکوستوموس اجتناب کنید زیرا آنها گیاهان شما را می خورند!

یافتن تعادل در آکواریوم گیاهی

هنگامی که برای اولین بار یک آکواریوم را راه اندازی می کنید، تعادل بیولوژیکی وجود ندارد. رسیدن به این هدف هفته ها، اگر نه ماه ها طول می کشد، و در این بین، ممکن است همه چیز به خوبی پیش نرود. آکواریوم های کاشته شده تفاوتی ندارند و در واقع با استفاده از کودها، CO2 و نور قوی می توانند پیچیده تر شوند. 

نور شدید باعث رشد سریع گیاه می شود که به نوبه خود تقاضای بیشتری برای کودها و CO2 ایجاد می کند. افزودن بیش از حد کود می تواند باعث شکوفایی جلبک ها شود و CO2 بیش از حد می تواند باعث نوسانات pH شود.

بهترین روش این است که به آرامی شروع کنید، مواد مغذی را در مقادیر کم اضافه کنید و صبور باشید. اگر تغییراتی ایجاد کردید، آنها را جزئی کنید و حداقل 2 هفته فرصت دهید تا اثرات را ارزیابی کنید. ثابت قدم باشید، چراغ‌هایتان را روی یک تایمر بگذارید، مواد مغذی را صادقانه مصرف کنید و تغییرات شدید ناگهانی در سیستم ایجاد نکنید. یادداشت بردارید و هر گونه تغییر در دوز، ساعات نور روز و غیره را ثبت کنید. در نهایت آکواریوم کاشته شده شما تعادل را پیدا می کند و به صورت خودکار پایلوت می کند.

راه اندازی یک آکواریوم گیاهی یک راه فوق العاده برای آوردن بخشی از طبیعت به خانه یا محل کار شما است. با برنامه ریزی خوب و نگهداری مداوم، مزایا می توانند مادام العمر باقی بمانند!

آکواریوم پلنت

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×