آب شفاف در آکواریوم

5 نکته برای دستیابی به آب شفاف در آکواریوم

1- فیلتر قدرتمند

فیلتراسیون ذاتا موتور آکواریوم است. بعد از سالها تجربه و همکاری با اساتید در طی سالیان، برای ما مسلم شد که یک فیلتر قوی باید کل آب آکواریوم را در هر ساعت حداقل پنج بار بچرخاند. به عنوان مثال اگر تانک شما ۴۰ لیتر باشد، چرخش آب فیلتر شما باید حداقل ۲۰۰ لیتر بر ساعت باشد. برخی از محاسبات فیلترها بدون در نظر گرفتن مدیای داخلشان گزارش شده است.

بنابراین با اضافه کردن مدیایی که در مقابل چرخش آب مقاومت می کند، سرعت چرخش کاهش میابد. بنابراین اگر در مورد این موضوع مطمئن نیستید، میتوانید با سازنده فیلتر خود تماس بگیرید. مناسب نبودن فیلتر یکی از دلایل اصلی اینست که آکواریوم داران می بایست برای دستیابی به آب شفاف به صورت دایمی در تقلا باشند. استفاده از موج ساز نقش موثری در تلاطم آب خواهد داشت.

5 نکته برای دستیابی به آبی شفاف در آکواریوم

2- حرکت آب و تبادل اکسیژن

برای اینکه فیلتر شما به صورت موثری کار کند، به حرکت موثر آب در تانک تان نیاز دارید. بدون حرکت کافی آب، نقاط مرده ای در تانک خواهید داشت که با سکون آب، مواد زاید در آنجا راکد می شوند که نتیجه آن کاهش کیفیت آب در نتیجه تجزیه پسماندها خواهد بود. در برخی مواقع این موضوع محرک شکوفایی و رشد انفجاری باکتری هاست که منجر به ابری و تیره شدن آب خواهد شد.

به منظور حذف نقاط مرده بالقوه در تانک تان، حرکت آب را با اضافه کردن پاورهد، فیلتر اضافی و یا پمپ سیرکولاسیون بیافزایید. تبادل اکسیژن نیز یکی از فاکتورهای مهم برای دستیابی به آب شفاف است. باکتری های مفید برای شکستن مواد زاید به اکسیژن نیاز دارند، بنابراین نبود اکسیژن کافی به منزله اینست که باکتری ها نمی توانند به صورت موثر مواد زاید را تجزیه نمایند. به منظور اطمینان از تبادل کافی اکسیژن، می توانید تلاطم سطحی را توسط آب برگشتی فیلتر سطلی، فیلتر آویز، فیلتر اسفنجی قدرتمند، پاورهد، پمپ های سیرکولاسیون و یا حتی سنگ هوا افزایش دهید.

5 نکته برای دستیابی به آبی شفاف در آکواریوم

3- مدیای فیلتر

مدیای فیلتراسیون مکانیکی برای دستیابی به آب کریستالی در آکواریوم یک الزام است. آنها مواد معلق شامل موارد بسیار ریز را به دام می اندازند. بسیاری از فیلترها با اسفنج های درشت عرضه می شوند، اما سلاح مخفی آکواریوم داران در فیلتراسیون مکانیکی الیاف پلی استر است. این الیاف بهترین وسیله برای صید مواد ریزی است که اسفنج های درشت قادر به گرفتن شان نیستند.

آنها به صورت لایه ای و یا در کیسه های بزرگ باز در آکواریوم فروشی ها وجود دارند و به راحتی با دست قابل جدا کردن هستند. بسیاری از علاقه مندان از آنها به عنوان مدیا مکانیکی استاندارد استفاده می کنند. برخی دیگر از آنها علاوه بر سایر مدیا مکانیکی موجود استفاده می کنند.

4- شفافیت آب

از آنجایی که این الیاف به سرعت دچار گرفتگی شده و سرعت عبور آب در فیلتر را کند می کنند یا می توانند باعث لبریز شدن آب داخل سامپ شوند، باید هر دو تا چهار هفته تعویض شوند. این در حالی است که کربن فعال این قابلیت را نداشته و باید به صورت دایمی تعویض شود.

از پیوریژن برای جذب ترکیبات آلی در آب استفاده میشود و برخی از کاربران تاثیر آن در شفافیت آب را گزارش کرده اند. مدیای فیلتراسیون بیولوژیکی هرگونه متریال بی اثر که سطح مورد نیاز برای رشد کلونی باکتری های مفید را ایجاد کند، شامل می شود. آنها معمولا در نقاطی قرار داده میشوند که حرکت آب مواد مغذی (مواد زاید) و اکسیژن را به باکتری ها برسانند. این باکتری ها بسیار مهم هستند زیرا آمونیاک مضر را به نیتریت و در نهایت نیترات تبدیل می کنند.

5 نکته برای دستیابی به آبی شفاف در آکواریوم

پروسه ای که به سیکل نیتروژن یا ازت معروف است و از رشد انفجاری باکتری ها که خود عامل تاری و کدری آب است، جلوگیری مینماید. در زمان تمیز کردن مدیای بیولوژیکی فیلترتان، مراقب باشید که باکتری هایی که در آنها زندگی میکنند را از بین نبرید. معمولترین روشی که علاقه مندان باعث مرگ این باکتری ها می شوند، شستن مدیا با آب شیر است، زیرا کلر یا ترکیبات کلر دار آب شیر به سرعت باکتری ها را ازبین میبرند. به جای آب شیر همواره از آب سیفون شده تانک تان استفاده کنید.

5- کیفیت بالای غذا

کیفیت بالای غذا قدم مهمی در دستیابی به آب شفاف در آکواریوم است. با تغذیه ماهی ها با غذایی که به صورت تخصصی برای ماهی شما ساخته شده است، آنها می توانند غذا را کامل تر هضم کنند و در نتیجه مواد زاید کمتری تولید میشود. از طرفی میزان غذا دهی هم مهم است. به عنوان یک قانون ، غذا دهی کافی مقداری است که ماهی ها طی ۳۰ تا ۴۵ ثانیه آنرا کامل میخورند.

5 نکته برای دستیابی به آبی شفاف در آکواریوم

6- تعویض آب

به اعتقاد من از آنجایی که میتوان آب آلوده را با تعویض آب تخلیه کرد، تعویض آب مهمترین ابزار همگان برای دستیابی به آب کریستالی است. از طرفی تعویض آب برای حذف نیترات نیز مهم است. به طور کلی توصیه میشود که تعویض آب به گونه ای انجام شود که نیترات به زیر ۲۵ پی پی ام برسد. سیفون و تعویض به موقع آب کلیدی ترین روش شفاف نگه داشتن آب است. اما از آنجایی که سیستم بیولوژیکی هر تانکی متفاوت است، استفاده از تسترها ضروری به نظر می رسد.

5 نکته برای دستیابی به آبی شفاف در آکواریوم

مواردی که میتواند تعویض آب را پشتیبانی کند، استفاده از فیلتر یا اضافه کردن گیاه است. گیاهان سالم، معمولا به کنترل سطح نیترات با جذب آمونیاک و نیتریت و استفاده از آنها به عنوان مواد مغذی، کمک می کند، در حالی که فیلتر چرخش آب کلی تانک شما را افزایش می دهد. شفافیت بیشتر، می تواند لذت بردن از آکواریوم و موجودات آن را دو چندان کند. اضافه کردن گیاهان بار بیولوژیکی راکاهش داده به شفافیت آب کمک می نماید.

منبع : ایران پلنت

فروشگاه آنلاین آکوا سرویس ارائه بهترین تجهیزات آکواریومی را داراست و می توانید بصورت غیر حضوری محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
×