نقش مواد مغذی در آکواریوم گیاهی

نقش مواد مغذی در آکواریوم گیاهی

انتخاب و استفاده از کود و مواد بارور کننده در آکواریوم گیاهی برای بسیاری از افراد مبتدی مسئله گیج‌کننده می‌باشد. خوشبختانه این روزها کودهای متنوعی برای استفاده در آکواریوم‌های گیاهی در بازار یافت می‌شود ولی اطلاعات اندکی در مورد نوع کود موردنیاز برای رشد گیاهان آکواریومی شما وجود دارد.

نقش مواد مغذی در آکواریوم گیاهی

نیتروژن

نقش اصلی نیتروژن برای گیاه، در تشکیل پروتوپلاسم و اسید نو کلئیک می باشد. بدون نیتروژن رشد گیاه به مقدار بسیار زیادی کاهش می یابد. از علایم کمبود نیتروژن کم رشدی، زردی و کوچ ماندن برگها می باشد. معمولاً علایم کمبود در برگ های پیر، بیشتر نمایان می شود تا برگ های جوان تر، زیرا نیتروژن می تواند از قسمت های پیر به قسمت های جوانتر منتقل گردد. کمبود شدید نیتروژن، باعث ریزش برگ می شود.

فسفر

فسفر یکی از عناصر غذایی پر مصرف مهم (ضروری) می‌باشد که کمبود آن رشد گیاه را به شدت محدود می‌کند زمانی که گیاه دچار کمبود فسفر می‌شود، ورود کربوهیدرات‌ها را به ریشه افزایش می‌دهد. این امر موجب افزایش نسبت Root/Shoot می‌شود. همچنین مورفولوژی ریشه را از طریق افزایش سرعت رشد ریشه‌های جانبی و تولید سیستم ریشه‌ای بلندتر تغییر می‌دهند.
نقش مواد مغذی در آکواریوم گیاهی

آهن

آهن یکی از عناصر ضروری برای رشد تمامی گیاهان است. در صورت کمبود آن، در سلولهای برگ سبزینه (کلروفیل) به مقدار کافی تولید نمی شود و برگها رنگ پریده به نظر می آیند. پتاسیم از عناصر ضروری گیاهان عالی و فراوان‌ترین عنصر موجود در پیکره گیاه پس از ازت است.
پتاسیم از عناصر پر‌مصرف است. کمبود پتاسیم فوراً به نشانه‌های قابل دیدن منجر نمی‌شود. ابتدا فقط کاهشی در میزان رشد ایجاد می‌شود،ادامه کمبود یا شدیدتر شدن آن زردی و سوختگی رخ می‌دهد. این نشانه ها معمولاً در برگهای پیرتر شروع می‌شود زیرا این برگها یون پتاسیم را در اختیار برگهای جوان تر قرار می‌دهند. در اغلب گونه‌های گیاهی زردی و سوختگی ازحاشیه و نوک برگها شروع می‌شود.

منیزیوم (Magnesium)

میزان مناسب این عنصر در حدود 5-10میلی گرم بر لیتر است. یکی از عناصر مهم برای رشد گیاهان منیزیوم است. علائم کمبود منیزیوم تغییر برگ رگبرگهای تیره به رنگ زرد است . علائم بسیار شبیه علائم کمبود آهن است و ممکن با آن اشتباه گرفته شود .

تنها تفاوت آنها این است که در کمبود منیزیوم زردشدگی بین رگبرگها بیشتر از کمبود آهن است . علائم کمبود در برگهای جوان و مسن یکسان است. کمبود منیزیوم باعث توقف رشد گیاه میشود وتا کمبود جبران نشود رشد متوقف مینماید .برای اندازه گیری منیزیوم باید میزان آن به صورت روزانه چک شود. برای جبران منیزیوم باید از ماکرو المنتهای  مکمل موجود در بازار استفاده کرد.

کمبود دی اکسید کربن(CO2)

میزان مناسب دی اکسید کربن 20-25 میلی گرم بر لیتر است. دی اکسید مربن یکی از عناصر غذایی مهم و در بسیاری از موارد جزء غذایی محدود کننده رشد است. در یک آکواریوم گیاهی کاهش دی اکسید کربن زیر 20 میلیگرم منجر به محدود شدن فتوسنتز میشود . علائم کمبود دی اکسید کربن شامل رسوبات سفید روی برگها ،مارپیچی شدن برگهای جوان ،زردشدگی برگ ها و وجود جلبک روی برگ است. کمبود دی اکسید کربن به وسیله سیستم تزریق ph متر جبران و کنترل شود . علاوه بر تزریق دی اکسید کربن میتوان از دی اکسید کربن مایع برای جبران کمبود آن استفاده کرد.

منگنز(Manganese)

گیاه منگنز را میتوان از طریق برگ و ریشه جذب میکند . این عنصر را میتوان در آب شهری یافت و از اینرو کمبود این ماده در گیاه آکواریومی رایج نیست . از علائم کمبود این عنصر لکه های زرد و سوراخ در برگ گیاه است . برای جبران کمبود این عنصر میتوان به راحتی از کود های مایع استفاده کرد زیرا معمولا همه آنها دارای روی هستند.

کمبود عناصر غذایی ممکن است مشکلات بزرگی را در آکواریومهای گیاهی ایجاد کند . گاهی اوقات کمبود یک عنصر غذایی به دلیل میزان زیاد عنصر دیگری در آکواریوم است . مشخص کردن میزان دقیق عناصر غذایی بسیار دشوار است زیرا اندازه گیری انها بسیار مشکل میباشد. بهترین راه برای تشخیص کمبود یک عنصر مطالعه سلامت گیاه است.

کمبود عناصر غذایی در خصوصیات گیاهی مختلفی قابل تشخیص است.این ویژگی ها شامل موارد زیر است.رنگ برگها که معمولا در زمان کمبود زرد یا سفید میشوند. شکل برگها که در زمان کمبود عناصر غذایی به حالت تغییر یافته یا کوتوله هستند.

ساختار برگها که در زمان کمبود عناصر سوراخ هایی در آنها ایجاد میشود.در بین گیاهان آنهایی که سریعتر رشد میکنندگزینه های خوبی برای  تشخیص کمبود عناصر غذایی هستند. گیاهان سریع رشد ذخیره غذایی زیادی در خود ندارند و در زمان کمبود زودتر از سایر گیاهان علائم کمبود را نشان میدهند.علائم کمبود عناصر غذایی در زیر به تفکیک آمده است.

 

منبع : acuacaspi و irplant
جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.