مدیریت نیترات و فسفات ها _قسمت ۳

مدیریت نیترات و فسفات ها _قسمت 3

منابع کربن در حقیقت به افزایش جمعیت باکتری های خاصی در سیستم شما منجر می شوند که توانایی مصرف نیترات موجود در آب را دارند و زمانی که میزان نیترات به صفر رسید این باکتری ها اصولا منتظر می مانند تا دوباره این ماده تولید شده و آنها از آن استفاده کرده و چرخه دوباره تکرار شود.

در هنگام استفاده از این روش باید به میزان مواد موجود در راکتور و شدت جریان درون آن دقت کنید باکتری ها و کلونی های باکتریایی تولید شده در این روش به راحتی می تواند توسط پروتئین اسکیمر شما از سیستم خارج شود راه اندازی این روش بین ۶ تا ۸ هفته به طول می انجامد

  تا میزان کافی از کلونی های باکتریایی در سیستم شما برای جذب و حذف نیترات تشکیل شود  و درضمن باید مواد در طول ۶ هفته اول به صورت تدرجی به سیستم اضافه شوند  تا جلوی افت بسیار شدید و ناگهانی نیترات در آکواریوم و به احتمال زیاد استرس به مرجان ها گرفته شود.

روش های دیگر

همچنین مجموعه متنوعی از انواع مدیای فیلتراسیون شیمیایی مشابه مدیای جذب کننده فسفات و سیلیکات برای جذب نیترات هم در بازار وجود دارد که البته استفاده از آنها در سیستم های بزرگ و در طولانی مدت می تواند بسیار پر هزینه باشد روش دیگری که اخیرا در رابطه با آن صحبت می شود استفاده از مواد شیشه ای مثل سیپوراکس است این مواد با ساختار مخصوص خود شرایط را برای رشد باکتری های بی هوازی مهیا کرده .

که می توانند در کاهش میزان نیترات موثر باشند این مواد اصولا در سامپ آکواریوم قرار داده شده و قبل از عبور آب از درون آنها لازم است  یک فیلتر اولیه فیزیکی بر روی آب انجام شود.

حذف فسفات

به طور حتم فراگیر ترین روش برای حذف فسفات استفاده از مواد مختلف جذب کننده فسفات در انواع مختلفی از راکتورهای ساخته شده برای این منظور است تنها لازم است در هنگام استفاده از این مواد از حرکت دائم آب در بین مواد مطمئن شوید.

یکی از مشکلاتی که استفاده از برخی از این مواد مثل ferric oxide (GFO) به همراه خواهد داشت تغییر رنگ آب است همچنین این مواد ممکن است ذرات ریزی را در آب آزاد کرده که هم می تواند بر روی کیفیت آب تاثیر گذار باشد و هم ممکن است رسوبات آنها به مرجان ها آسیب برساند.

قیمت اینگونه محصولات با توجه به برند آنها بسیار متفاوت است  و بهترین روش برای مقایسه آنها سنجش ظرفیت جذب فسفات در هر ۱۰۰ گرم آنها است همیشه به این نکته دقت کنید که ظرفیت این گونه مواد در آب شور بسیار پایین تر از ظرفیت آنها در آب شیرین خواهد بود بهتر است همیشه از مقدار کمتر این مواد استفاده کرده و در فواصل زمانی کوتاه تر زمانی که میزان فسفات شروع به افزایش کرد آنها را تعویض کنید.

موادی که بر پایه آلومینیوم ساخته می شوند ممکن است میزان این فلز را در آب آکواریوم شما افزایش دهند اما به هر صورت بسیاری از مصرف کنندگان از این دسته مواد استفاده کرده و تا کنون هیچگونه مشکلی را در این خصوص گزارش نکرده اند.

مدیریت نیترات و فسفات ها _قسمت 3

البته این لزوما به این معنی نیست که میزان آلومینیوم افزایش نداشته است و بیشتر به دلیل عدم انجام آزمایش و آگاهی از میزان دقیق آلومینیوم می باشد  تحقیقات نشان داده است تا زمانی که میزان pH در تانک شما بیش از میزان طبیعی افزایش پیدا نکند وجود مقدار بیشتر آلومینیوم نمی تواند تاثیر منفی بر ساختار آکواریوم شما داشته باشد به هر صورت استفاده از این نوع مواد جاذب می تواند برای آکواریوم های بزرگ بسیار پر هزنیه باشد.

البته موادی وجود دارند که می توانند چندین بار شارژ شوند و دوباره مورد استفاده قرار بگیرنددر نظر داشته باشید که با هر بار شارژ ظرفیت آنها کاهش پیدا می کند که دردسرهای خاص خود را نیز خواهد داشت.

افزودنی های شیمیایی

روشهای دیگر مثل استفاده از هیدروکسید کلسیم، و یا برای مقادیر بالای فسفات و یا آکواریوم های بزرگ استفاده از کلرید لانتانیوم (LaCl3) می تواند بسیار موثر باشد دوز پیشنهادی برای استفاده از این مواد با توجه به نوع ترکیب آنها با فسفات می تواند بسیار متفاوت باشد برای مثال لانتانیوم با فسفات ترکیب شده و باعث کدر شدن آب آکواریوم می شود.

این مواد به راحتی می تواند توسط ساختار فیلتراسیون فیزیکی مناسب مثل فیتلر های ساکس جمع شده و از سیستم بعد از تکمیل فرایند خارج شونددر هنگام استفاده از این نوع مواد باید به کاهش ناگهانی میزان فسفات و بروز استرس در آبزیان هم توجه کنید.

در ضمن باید از تنظیم بودن میزان کلسیم در آکواریوم خود در زمان استفاده از این روش مطمئن شوید زیرا این ترکیبات می تواند بر روی کاهش میزان کلسیم موثر باشند.

سیستم های زئولیت

می توانید از انواع زئولیت های تخصصی برای آکواریوم های مرجانی در راکتورهای مناسب برای رسیدن به بازدهی بالا استفاده کنید این مواد می توانند نیترات و فسفات را از آب آکواریوم شما جذب نمایند و حتی ممکن است آمونیاک و یا مواد شیمیایی دیگر را نیز از آب جذب نماید.

از این مواد اصولا در سیستم های ULNS استفاده می شود برای مثال زئولیت ساخته شده توسط شرکت Korallen Zucht که در زمان استفاده از آن نسبت به محصولات مشابه باید بسیار احتیاط شود  در صورتی که به درستی استفاده نشود می تواند آکواریوم مرجانی شما را از بین ببرد.

خلاصه

بسیاری از آکواریوم داران نگهداری از مرجان ها را در سیستم هایی با جمعیت ماهی بسیار پایین و یا در حقیقت سیستم های فقط مرجان ترجیح می دهند در این صورت با توجه به عدم تولید آمونیاک و در نتیجه نیتریت و نیترات تنها می توان از روش های شیمیایی برای کنترل میزان فسفات در آکواریوم استفاده کرد.

مقادیر بسیار پایین نیترات و فسفات به ثابت ماندن و درخشانتر شدن رنگ در مرجان ها بخصوص در مرجان های سخت کمک خواهد کرد پس بهتر است روش های پیشگیرانه را قبل از افزایش این مقادیر در آکواریوم خود مد نظر قرار داده  و جلوی افزایش این مقادیر را با انجام تست های دوره ای مرتب و دقیق بگیریم.

در هر صورت اگر در حال حاضر مقادیر این دو پارامتر در آکواریوم شما بسیار بالا تر از میزان مورد نظر است هتر است بسته به هزینه و زمان خود یک روش مناسب را در نظر گرفته و به آرامی میزان این دو پارامتر را در آکواریوم خود کاهش دهید باز هم تاکید می کنیم که باید هر تغییری در آکواریوم به آرامی انجام شود  تا استرسی به آبزیان ساکن وارد نشود.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟