بهترین مکان برای قرار دادن آکواریوم

بهترین مکان برای قرار دادن آکواریوم

یکی از مواردی که برای خرید یا اجاره‌ی خانه به آن توجه زیادی می‌شود، موقعیت و محل خانه است. اینکه چقدر نورگیر باشد، در چه محله‌ای باشد، طبقه‌ی چندم باشد و فاکتورهای مشابه. ماهی‌ها نیز مثل انسان‌ها به خانه‌ای نیاز دارند که از موقعیت مناسبی برخوردار باشد.

متاسفانه این مسأله یا دیده نمی‌شود یا کم اهمیت تلقی می‌شود. چرا جای آکواریوم اهمیت زیادی دارد؟ چرا ما نمی‌توانیم آکواریوم را هر کجا که دلمان خواست قرار دهیم؟ در وهله‌ی اول این مهم نیست که ما می‌خواهیم آکواریوم را جایی قرار دهیم که همیشه جلوی چشممان باشد بلکه اولویت اول سلامتی ماهی‌ها است. اینکه از لحاظ محیطی آکواریوم در چه شرایطی قرار بگیرد و یا جایی باشد که امنیت بالایی داشته باشد مسأله‌ی اصلی است.

1. آکواریوم را در کنار پنجره یا جایی که در معرض نور مستقیم است قرار ندهیم.

هر کسی که ولو برای چند ماه آکواریوم داشته است، به خوبی می‌داند که جلبک‌ها یکی از مشکلاتی هستند که می‌توانند برای هر آکواریومی پیش بیایند. از بین بردن آن‌ها مستلزم صرف وقت و انرژی است و اگر نکاتی ساده را رعایت نکنیم هر لحظه امکان دارد سر و کله‌‌یشان مجددا پیدا شود.

یکی از علل اصلی ظهور جلبک‌ها، نور زیاد است. قرار دادن آکواریوم در جایی که نور مستقیم خورشید به آن می‌تابد به معنی فرستادن کارت دعوت برای جلبک‌ها است. یکی دیگر از مسائلی که نور خورشید پیش می‌آورد گرم شدن سریع آب است و به محض تاریک شدن، این دما به شدت افت می‌کند.

ماهی‌ها خیلی علاقه‌ای به تغییر زیاد دمای آب ندارند چرا که آن‌ها موجودات خون سردی هستند که نمی‌توانند مثل ما انسان‌ها بدنشان را به سرعت با دما تطبیق دهند. دمای آب در تابستان می‌تواند تا حدی بالا رود که در جا باعث از بین رفتن ماهی‌های ما شود.

بهترین مکان برای قرار دادن آکواریوم

2. آکواریوم را در نزدیکی در قرار ندهید.

هر دفعه که در باز یا بسته می‌شود ماهی‌ها در معرض شوک شدن قرار می‌گیرند.

شاید صدای باز و بسته کردن در برای ما خیلی به چشم نیاید ولی این صدا برای ماهی‌ها زیادی است. امواج صدا با سرعت از دیوارها، کف زمین و هر چیز دیگر عبور می‌کنند و به آکواریوم می‌رسند و این صدا برای ماهی‌ها به شدت استرس‌زا است.

همان‌طور که می‌دانیم استرس یکی از فاکتورهایی است که ماهی‌ها در مقابل آن بسیار حساس هستند. پس اگر قصد داریم آکواریوم و ماهی‌های سالمی داشته باشیم آن را با فاصله‌ی نسبتا زیادی از در قرار دهیم.

3. آکواریوم را در مجاورت رادیاتورها، کانال‌های کولر، فن‌کوئل یا هر وسیله‌ی سرمایشی و گرمایشی دیگری قرار ندهید.

همان‌طور که در قسمت اول به آن اشاره شد دمای آب آکواریوم باید ثابت باشد. مجاورت آکواریوم در کنار این وسایل به معنی تغییر مکرر دمای آب است و می‌تواند برای ماهی‌ها بسیار زیان‌بخش باشد.

4. آکواریوم را در جایی که رفت و آمد خیلی بالا است قرار ندهید.

آرامش ماهی‌ها در اثر جابه‌جایی اشیا و افراد بیرون آکواریوم به شدت خدشه‌دار می‌شود و باعث به وجود آمدن استرس برای آن‌ها می‌شود.

5. آکواریوم را مستقیم بر روی زمین قرار ندهید.

این مسأله می‌تواند چند مشکل اساسی به وجود بیاورد. اول این که این کار آکواریوم را در معرض قدم‌های ما قرار می‌دهد و می‌تواند موجب شکستن آن شود. حتی اگر آکواریوم آسیبی نبیند، ضربه‌ای که به آکواریوم می‌خورد برای ماهی‌ها به شدت استرس‌زا است. همچنین دمای کف خانه خیلی اوقات با دمای هوای خانه متفاوت است و می‌تواند موجب عدم تعادل در دمای آب شود.

بهترین مکان برای قرار دادن آکواریوم

6. آکواریوم را در نزدیکی پریز قرار ندهید.

نزدیک بودن آکواریوم به پریز باعث می‌شود شما به راحتی لوازم برقی ضروری آکواریوم را به آن متصل کنید اما در عین حال باید حواسمان باشد که از پریز نزدیک آکواریوم تنها برای همان وسایل ضروری استفاده کنیم. اگر از این پریز برای هر چیزی استفاده کنیم رفت و آمد و سر صدای زیاد به مذاج ماهی‌ها چندان خوش نمی‌آید.

7. آکواریوم را جایی قرار دهید که دسترسی به آب از آن مکان سخت نباشد.

یک آکواریوم سالم نیازمند تعویض منظم آب است. بهتر است آکواریوم فاصله‌ی کمی با شیر داشته باشد تا شما مجبور نشوید برای تعویض آب مسافت زیادی را با بار سنگین آب طی نمایید.

8. آکواریوم را جایی قرار دهید که فضایی مناسب در اطرافش داشته باشد.

در هنگام مراقبت از آکواریوم و ماهی‌هایش شما نیاز به فضا برای این کار دارید. وقتی به آن‌ها غذا می‌دهید، وقتی آب آن را تعویض می‌کنید و یا وقتی مشکلی برای لوازم جانبی آکواریوم پیش می‌آید بهتر است بتوانید با خیال راحت از پس این کارها برآیید.

9. آکواریوم را جایی قرار دهید که بتوانید به راحتی رو به رویش بنشینید و آن را تماشا کنید.

درست است که آکواریوم را نباید در جایی قرار داد که رفت و آمد زیادی در آن وجود دارد اما باید بتوان از زیبایی و آرامش آکواریوم به خوبی استفاده کرد و از داشتنش لذت برد. آکواریوم را در جایی پرت افتاده که شما به ندرت از آنجا استفاده می‌کنید قرار ندهید.

10. حواستان به سر و صدا باشد.

خیلی از صداهایی که در طول روز ما آن‌ها را می‌شنویم و گوشمان به آن‌ها عادت کرده است برای ماهی‌ها سر و صدای مزاحم به نظر می‌آید. مکان قرار گرفتن آکواریوم باید به دور از این صداها باشد . وسایلی مثل اسپیکرها، رادیو، تلویزیون و امثالشان بهتر است دور از آکواریوم قرار بگیرند.

بهترین مکان برای قرار دادن آکواریوم

آکواریوم آب شیرین

آکواریوم آب شیرین یکی از انواع مختلف آکواریوم به حساب می‌آید که برای علاقه مندان به نگهداری ماهی ها و افرادی که به داشتن آکواریوم علاقه دارند گزینه بسیار مناسبی میباشد. در حالت کلی اگر بخواهیم آکواریوم آب شیرین را تعریف کنیم می توانیم بگوییم که به محیطی مصنوعی گفته می‌شود که توسط انسان ساخته شده و این امکان در این محیط به وجود می‌آید که انواع مختلف ماهی ها و آبزیان که با آب شیرین سازگار هستند را نگهداری نمایید.

آکواریوم محفظه‌ای شیشه‌ای می باشد که ابعاد مختلفی داشته و ابعاد آن به صورت کامل شخصی سازی و همچنین این نوع آکواریوم به عنوان یک گزینه بسیار مناسب جهت زینت بخشیدن به محل کار یا منازل و به عنوان یک وسیله دکوری بسیار زیبا مورد استفاده قرار می گیرد.

نگهداری از ماهی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که داشتن یک آکواریوم آب شیرین کار بسیار ساده و همچنین نگهداری از ماهی و آبزیان نیز کار بسیار راحت و بی دردسری می باشد که اصلاً این طور نیست و نگهداری از آبزیان در سازگار با آب شیرین احتیاج به اطلاعات بسیار زیادی دارد تا بدانیم که شرایط مناسب برای نگهداری انواع مختلف آن ها و آبزیان به چه صورت بوده و بتوانیم شرایط لازم را برای زندگی سالم و بی دردسر آنها ایجاد نمایید.

مهمترین لوازم برای تهیه آکواریوم آب شیرین

در صورتی که شما قصد تهیه و ایجاد یک آکواریوم را دارید از مهم‌ترین مواردی که باید آنها را تهیه کنید لوازم اولیه استاندارد و مناسب جهت ساخت آکواریوم آب شیرین می باشد که از جمله مهمترین آنها مواردی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • شیشه های مختلف برای تولید محفظه شیشه ای آکواریوم جهت نگهداری انواع مختلف ماهی ها و آبزیان
 • تهیه یک پایه بسیار مقاوم و مناسب جهت قرار گرفتن آکواریوم بر روی آن
 • تهیه دماسنج برای بررسی دمای آب برای زندگی آبزیان و ماهیان مختلف که قرار است در  آب شیرین نگهداری شوند
 • تهیه انواع مختلف فیلترها مانند فیلتر کف، فیلتر سطلی، فیلتر تاپ و همچنین فیلتر گپ برای انجام پاکسازی و تمیزکاری
 • تهیه شن مناسب برای ریختن در کف آکواریوم آب شیرین به منظور ایجاد زیبایی بیشتر درون آکواریوم
 • خرید و تهیه پمپ آب جهت تولید اکسیژن لازم درون آب
 • طرز تهیه هیتر یا همان حرارت دهنده برای آکواریوم آب شیرین
 • استفاده از تور صید ماهی مناسب جهت انتقال ماهی ها به درون آکواریوم آب شیرین
 • استفاده از انواع مختلف لوازم دکوری و نورپردازی برای ایجاد زیبایی بیشتر در نواحی و آب شیرین
 • تهیه لوازمی مانند شلنگ اکسیژن و و رابط شلنگ و موارد دیگر برای تولید اکسیژن لازم درون آب آکواریوم آب شیرین
 • تهیه انواع مختلف داروی ضدعفونی کننده آب درون آکواریوم  و همچنین کاندیشنر های ایجاد کننده تعادل درون آب
 • و بسیاری موارد دیگر این چنین

انجام فرایند ضد عفونی کردن آب 

از جمله مهمترین موارد در هنگام تهیه و راه اندازی آکواریوم شستن لوازم و تجهیزاتی که قرار است درون آکواریوم آب شیرین قرار گیرد می باشد. لازم است تا محفظه شیشه‌ای درون آکواریوم به صورت کامل مورد شستشو قرار گرفته است

تا با استفاده از محلول غلیظ آب نمک و اسفنج درون محفظه آکواریوم را به صورت کامل نمک اندود کرده و همچنین بعد از ۲۴ ساعت محفظه درون آکواریوم را با استفاده از آب به صورت کامل شسته و این کار را سه بار تکرار میکنیم و هر بار به مدت ۲۴ ساعت زمان گذاشته تا ظرف آکواریوم آب شیرین به صورت کامل ضدعفونی گردد همچنین به منظور ضد عفونی کردن شن و ماسه های درون آکواریوم آب شیرین لازم است تا فرایند خاصی را انجام دهیم.

وسایل درون آکواریوم آب شیرین

بعضی از افراد فکر می کنند که ضد عفونی کردن وسایل درون آکواریوم آب شیرین کاری بیهوده می باشد اما باید بگوییم که ضد عفونی کردن این وسیله می‌تواند تا حدود بسیار زیادی به عمر ماهی ها کمک کرده و طول عمر ماهی ها را افزایش داده و سلامت آن ها را به صورت کامل تامین نماید. به منظور آنکه سنگریزه ها و شن و ماسه های درون آکواریوم آب شیرین را به صورت کامل ضدعفونی کنیم.

ابتدا باید جنس سنگ ریزه ها را مشخص نمایید در صورتیکه سنگریزه ها پلاستیکی باشند با انجام فرایند نمک اندود کردن این سنگیریزه ها به صورت کامل ضدعفونی می گردند، اما در صورتی که از جنس مواد پلیمری و یا سنگی باشد برای ضدعفونی کردن آنها می‌توان از آب جوش استفاده نمود و این سنگ ها را در آب جوش به صورت کامل بجوشانید تا ضدعفونی گردد.

همچنین در مورد دیگر از وسایل و لوازم موجود در  آکواریوم آب شیرین باید به جنس آنها توجه ویژه داشته باشیم چرا که انجام فرایند جوشاندن و یا نمک زدن به برخی لوازم و تجهیزات می‌تواند لوازم را خراب کرده و یا طول عمر مفید آنها را کاهش دهد.

انجام فرایند بهینه سازی آب آکواریوم 

بعد از آنکه فرایند لازم برای ضدعفونی کردن تجهیزات و لوازم آکواریوم به صورت کامل انجام شد و لوازم مورد نظر درون آکواریوم آب شیرین نصب شد باید فرآیند لازم برای بهینه‌سازی آب درون آکواریوم آب شیرین انجام پذیرد. در این مرحله لازم است تا مقدار مشخصی از آب را درون آکواریوم آب شیرین ریخته و مقداری کاندیشنر به آب مورد نظر اضافه نمایید.

یکی از بهترین مایع های ضدعفونی کننده برای آب آکواریوم متیل بلو می باشد و از این مایع می توان برای از بین بردن یون های سنگین و نا مناسب استفاده نمود.

این فرآیند برای از بین بردن یون های سنگین و نامناسب تنها زمانی مناسب و کاربردی می باشد که ماهی ها را به درون آکواریوم آب شیرین وارد نکرده باشیم در صورتی که مایع درون آکواریوم در حال زندگی کردن باشند به انواع مختلف قارچ کش ها برای بهینه‌سازی آب و انجام فرآیند گندزدایی استفاده نماییم.

در حالت کلی توجه به فرایند بهینه سازی آب آکواریوم موضوع بسیار حساس و حیاتی می باشد چرا که آب کیفیت خود را از دست داده و با انجام این فرایندها کیفیت آب مجدداً بازگشت پیدا می‌کند.

چرا آکوا ؟!

سعی کرده ایم با حفظ صداقت 14 دلیل عمده برتری خود را در ذیل بیان کنیم و قضاوت را به شما بسپاریم .

 1. انجام محاسبات فنی و مهندسی برای تمامی پروژه ها و در نظر گرفتن ضرایب ایمنی
 2. استفاده از افراد متخصص، کارآزموده و وفادار به شرکت، درتیم های اجرایی
 3. ارائه ضمانت نامه های طولانی مدت برای تمامی پروژه های اجرا شده
 4. اجرای دکورهای داخلی متنوع و شبیه سازی صخره های مرجانی برای اکوسیستم های آب شور و شیرین
 5. عدم ارجاع قسمتی از کار به پیمانکاران خارج از مجموعه شرکت و نظارت بر صحت اجرا از مرحله طراحی تا پایان پروژه
 6. تمرکز بر ساخت و ساز فنی و سفارشی آکواریوم و عدم درگیری در بخش های دیگر صنعت آکواریوم مانند فروشگاه، عمده فروشی و …
 7. استفاده از تکنیک های نوین به عنوان برند صنعت آکواریوم در ایران
 8. حضور مستمر در نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی مرتبط با صنعت آکواریوم و بهره گیری از نوآوری های روز این صنعت در دنیا
 9. تجهیز تیم های حرفه ای سرویس و خدمات و انجام سرویس دوره ای برای بیش از 500 مشتری وفادار و راضی در تهران و شهرستان ها و ابتکار بیمه موجودات برای مشتریان منظم سرویس
 10. انجام بیش از 1000 پروژه موفق در طی 20 سال سابقه فعالیت
 11. پیاده سازی مدیریت روابط با مشتری (CRM) در چارت سازمانی شرکت
 12. اعتقاد به ایجاد رابطه(برد- برد) با مشتری
 13. دارنده برترین سایت اینترنتی کشور در زمینه آکواریوم با پیج رنک 4 و رتبه کشوری 3 رقمی
 14. احساس نیاز مداوم به پیشرفت و انجام تغییرات لازم، به دور از هر گونه تعصب سازمانی و باور عملی به این شعار که

مشتری ارزشمندترین سرمایه ماست

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟