پخش ویدیو

محوطه سازی چیست ؟

محوطه سازی حیاط، باغ و ویلا در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش میزان زیبایی ساختمان‌ها به شمار می‌رود.

معماری منظر

فعالیت طراحی یا بهسازی باغ ها و محیط اطراف ساختمان ها برای جذاب کردن آنها.

طبق تعریف، برای اینکه به درستی به عنوان “محوطه سازی” (شکل فعل) یک ملک گفته شود، باید در زمینه آن ملک بهبودهایی (یا بهبودهای گذشته را حفظ کنید) – چه به صورت عملی و چه به صورت زیبایی شناختی. در یک مفهوم گسترده، همه چیز در ملک شما که خارج از خانه قرار دارد، بخشی از محوطه سازی یک ملک است. یک کلمه مرتبط “منظره” است. وقتی حیاط خود را منظره سازی می کنید، درگیر محوطه سازی هستید.

 

به عبارت ساده، اگر می توانید به بیرون از پنجره نگاه کنید و یک ویژگی ثابت را در حیاط خود ببینید که بر زیبایی کلی یا عملکرد عملی ملک شما تأثیر می گذارد، آن ویژگی بخشی از “محوطه سازی” ملک است.

 

انواع ویژگی های محوطه سازی

هنگامی که بسیاری از مردم در مورد اصطلاح “منظره” می شنوند، بلافاصله فکر می کنند که به معنای “طبیعت” است. چشم انداز طبیعی نقش مهمی در جامعه ما ایفا می کند، اما آنچه مهمتر است منظره ای است که ما می سازیم و اشغال می کنیم. بنابراین، دقیقاً “منظره” چیست؟ این اصطلاح می تواند از بسیاری جهات بی سواد باشد، اما تعریفی که کنوانسیون چشم انداز اروپا ارائه می دهد شاید مفیدترین و مورد توافق گسترده باشد. این تعریف بیان می‌کند که یک منظر «منطقه‌ای است که توسط مردم درک می‌شود، که شخصیت آن نتیجه کنش و تعامل عوامل طبیعی و انسانی است.» این تعریف هم ایده فیزیکی بودن منظر مانند یک قطعه زمین را در بر می‌گیرد، چیزی که ذهن و اجتماعی مشترک است، چیزی که توسط مردم درک می شود. هنگامی که صحبت از معماری منظر به میان می آید.

معماری منظر از آغاز زمان وجود داشته است، اما تا زمانی که فردریک لا اولمستد ایده ادغام طراحی با منظره با گیاهان، آب و سازه‌ها را به وجود آورد که به حرفه‌ای پر رونق تبدیل شد.

در اینجا برخی از انواع ویژگی های محوطه سازی آورده شده است که میتوان از آنها در منظر خود استفاده کرد. خود را موظف به گنجاندن تک تک اینها در محوطه سازی خود نکنید! مناظر شگفت انگیزی وجود دارد که نیمی از این (یا بیشتر) را کنار گذاشته است. موارد زیر فقط یک نمونه گیری سریع است.

 • بسترهای کاشت (مانند حاشیه گل)
 • چمنزارها
 • درختچه ها
 • درختان گلدار
 • کاشت های پی
 • مسیرهای رانندگی
 • پیاده روها
 • نرده ها
 • فواره ها
 • باغ های آبی

فهرستی از نیازها و خواسته ها تهیه کنید. آیا فرزندان شما به فضای بازی نیاز دارند؟ آیا می خواهید سبزیجات بکارید؟ آیا خانواده شما از جمع شدن در پاسیو لذت می برند؟ چند طرح بسیار خشن از حیاط با فکر در مورد جایی که می خواهید چیزها را قرار دهید انجام دهید.

 

هزینه طراحی منظره چقدر است؟

هزینه دقیق طراحی یک منظره بسته به اندازه حیاط، محدوده برنامه های شما و هزینه گیاهان در منطقه شما می تواند بسیار متفاوت باشد.

 عناصر ضروری طراحی منظر چیست؟

طراحی منظر حول پنج اصل اصلی متمرکز است – بافت، رنگ، مقیاس، خط و فرم. طراحان حرفه ای برای ایجاد طرحی زیبا، جاودانه، متعادل و مناسب فصلی بر این پایه ها تکیه می کنند.

چند سبک محبوب برای طراحی منظره چیست؟

درست مانند سبک های دکوراسیون خانه، تعداد بی شماری از سبک های طراحی منظره وجود دارد که صاحبان خانه می توانند انتخاب کنند. برخی از محبوب ترین (و قابل شناسایی) عبارتند از باغ انگلیسی، باغ ژاپنی، باغ فرانسوی و باغ بومی.

یک طراح منظر حرفه ای چه کمکی می تواند انجام دهد؟

یک طراح منظر حرفه‌ای می‌تواند برای تیم شما مفید باشد، به خصوص اگر نمای بیرونی خانه خود را از ابتدا شروع کنید. آنها نه تنها می توانند به شما در طراحی چیدمان ایده آل برای خانه و سبک خود کمک کنند، بلکه می توانند شما را در جهت گیاهان مناسب برای منطقه خود راهنمایی کنند و نکات مراقبتی را به شما کمک کنند.

 

10 نکته مهم که باید هنگام برنامه ریزی طراحی منظر خود در نظر بگیرید.

 1. حیاط خود را بشناسید

هنگام برنامه ریزی چشم انداز خود به آب و هوای منطقه، توپوگرافی سایت و نوع خاک خود فکر کنید. به خاطر داشته باشید که شرایط خاص حیاط شما احتمالاً بر اساس میزان و طول نور خورشید و سایه ای که منطقه دریافت می کند، یک ریزاقلیم ایجاد می کند.

ریزاقلیم ها معمولا به یکی از چهار دسته تقسیم می شوند: آفتاب کامل، نیمه سایه، سایه، یا سایه عمیق. هنگام انتخاب گیاهان برای منظره خود، به ریزاقلیم منظره خود توجه کنید.

توپوگرافی سایت شما به همان اندازه که برنامه ریزی می کنید مهم است. به نحوه تخلیه آب در چشم انداز خود توجه داشته باشید. بهترین طراحی منظره باعث حرکت آب به دور از خانه شما به سمت سایر مناطق حیاط شما می شود.

 

 1. چه کسی از حیاط شما استفاده خواهد کرد؟

به این فکر کنید که چه کسانی از حیاط شما استفاده خواهند کرد و چگونه از آن استفاده خواهند کرد. آیا کودکان از حیاط شما استفاده خواهند کرد؟ ایا شماحیوان خانگی دارید؟ آیا امیدوارید از حیاط خود برای سرگرمی در فضای باز استفاده کنید؟ به یاد داشته باشید که می توانید با استفاده از کاشت های استراتژیک و مناظر سخت، فضاهای مختلفی را برای استفاده های مختلف در منظر خود ایجاد کنید. پیاده روها می توانند برای جابجایی افراد از یک منطقه به منطقه دیگر استفاده شوند.

از آنجایی که از حیاط خود استفاده و نگهداری می کنید (یا شخصی را برای نگهداری آن استخدام می کنید) سبک و بودجه نگهداری خود را در نظر بگیرید. تا می توانید واقع بین باشید. واقعا چقدر باید برای چشم انداز خود وقت بگذارید؟ یا اگر وقت ندارید، آیا پولی خواهید داشت که به شخص دیگری پول بدهید تا وقت بگذارد؟ چقدر باید روی چشم انداز خود سرمایه گذاری کنید؟ تعیین پاسخ به این سوالات به اطمینان از موفقیت چشم انداز شما در سال های آینده کمک می کند.

 

 1. در مورد موضوعات فکر کنید

یک موضوع می تواند چشم انداز شما را یکپارچه کند و به انتخاب گیاهان و مواد شما کمک کند. تم ها می توانند به سادگی استفاده از اشکال یا فرم های ثابت در سراسر حیاط شما یا به پیچیدگی ایجاد یک باغ آرامش یا باغ شرقی باشند.

هنگام تصمیم گیری در مورد موضوعی برای حیاط خود، یک مکان خوب برای شروع نگاه به معماری خانه شما است. سعی کنید خطوط و سبک معماری خانه خود را در حیاط خود تکمیل کنید. بالاخره حیاط شما امتداد خانه شماست.

مضامین می‌توانند به شما در نحوه قرار دادن و انتخاب گیاهان، تزئینات، مناظر سخت و سازه‌ها کمک کنند. آیا شما کسی هستید که می خواهید بسیاری از اشکال و ساختارهای هندسی و منظم در چشم انداز خود داشته باشید؟ آیا می خواهید خطوط نرم تر و حس طبیعی تری به فضای خود داشته باشید؟ آیا می خواهید یک منظره فقط شامل رنگ های خاص باشد؟ سوالاتی از این دست به شما کمک می کند تا یک موضوع یکپارچه برای باغ خود انتخاب کنید.

 

 1. ایجاد و پیوند فضاها

برای اینکه بیشترین بهره را از حیاط خود ببرید، آن را به عنوان اتاق یا اتاق دیگری در خانه خود در نظر بگیرید. همانطور که یک خانه دارای اتاق های کاملاً مشخص و با برنامه ریزی دقیق است، منظره شما نیز باید باشد. استفاده عاقلانه از مواد به شما این امکان را می دهد که “اتاق” های مختلفی را در چشم انداز خود ایجاد کنید.

فراموش نکنید که به این فکر کنید که چگونه فضاهای خود را پیوند می دهید. چگونه مردم از یک منطقه از حیاط شما به منطقه دیگر نقل مکان می کنند؟ برای تشویق کاوش در حیاط خود روزنه هایی ایجاد کنید و مردم را در سرتاسر منظره حرکت دهید.

 

 1. کاری کنید که گیاهانتان برای شما کار کنند

در ابتدای برنامه ریزی خود باید تعیین کنید که گیاهان شما چگونه در چشم انداز شما عمل می کنند. گیاهان را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد، آنها می توانند میوه ها و سبزیجات تازه و خوشمزه، مناظر زیبا، عطرهای دوست داشتنی و موارد دیگر را برای شما فراهم کنند.

گیاهان را می توان به عنوان موانعی برای تعیین مناطق درون چشم انداز شما و همچنین شناسایی جایی که منظره شما به پایان می رسد استفاده کرد. شما می توانید از گیاهان برای ایجاد موانع فیزیکی در چشم انداز خود با مسدود کردن نماها و دسترسی به یک منطقه استفاده کنید. اگر می‌خواهید دیدگاه‌های خود را باز نگه دارید، اما برخی موانع را حفظ کنید، می‌توانید از گیاهان کم رشد برای ایجاد موانع ضمنی استفاده کنید و دسترسی را مسدود کنید، اما دید را مسدود نکنید.

گیاهانی که به درستی قرار داده شده اند نیز می توانند برای تغییر شرایط سایت چشم انداز شما استفاده شوند. دما، سطوح نور و باد تا حد زیادی تحت تأثیر درختان و گیاهان در یک منظره قرار دارند. صداهای موجود در منظره شما می تواند تحت تأثیر آنچه در طراحی قرار داده اید، مانند آبنماها یا خانه های پرندگان، و همچنین هرگونه مانع فیزیکی که باغ شما را از صداهای فراتر از چشم انداز شما عایق نگه می دارد.

 

 1. کاشت خود را ساختار دهید

هنگام انتخاب گیاهان، سطوح بصری مختلف خود را در نظر بگیرید. از ناحیه بالای سرتان شروع کنید، به هواپیمای بالای سرتان فکر کنید، این ممکن است شامل طاق‌ها و درختان باشد.

با حرکت به سمت صفحه عمودی، فاصله گیاهان از هم نزدیک یا دور از هم، نحوه لایه‌بندی یا تکان‌خوردگی گیاهان (معمولاً گیاهان بزرگ‌تر در پشت گیاهان کوچک‌تر استفاده می‌شوند)، و همچنین ارتفاع و عرض گیاهان شما را در نظر بگیرید.

سطح زمین را فراموش نکنید (از جمله اینکه گیاهان کوچکتر چگونه گروه بندی و چیده می شوند و همچنین پوشش های زمینی و مناظر سخت). تکرار اشکال و ساختارهای مشابه در باغ شما نمای یکپارچه را در کل فضای خود به شما می دهد.

 

 1. نکات مهم را برجسته کنید

استفاده از گیاهان منحصر به فرد، سازه های متمایز یا تزئینات باغ به شما این امکان را می دهد که منطقه خاصی از چشم انداز خود را برجسته کنید. شکل ها، بافت ها، اندازه ها و رنگ های متضاد به جلب توجه و هدایت آن به یک منطقه خاص کمک می کند.

 

 1. به جزئیات توجه کنید

گیاهان، مناظر سخت و تزیینات باغ همه جزئیات بصری خاص خود را دارند، از اشکال و اشکال مختلف گرفته تا مجموعه ای از رنگ ها و بافت ها. با فکر کردن به اینکه چگونه می توان از این جزئیات بصری برای تکمیل و تضاد یکدیگر استفاده کرد، می توانید منظره ای منسجم و فریبنده ایجاد کنید.

فقط به تصاویر بصری فکر نکنید. در نظر گرفتن رایحه گیاهانی که برای منظره خود انتخاب می کنید، می تواند تجربه ای را که برای کسانی که در باغ خود ایجاد می کنید، افزایش دهد. به این فکر کنید که گلها چه زمانی شکوفه می دهند و معطر می شوند و همچنین به این فکر کنید که چه رایحه هایی مکمل یکدیگر در منظره هستند.

 

 1. به آینده فکر کنید

به طور خاص، در نظر بگیرید که چگونه گذشت زمان روی گیاهان چشم انداز شما تأثیر می گذارد. هنگام انتخاب گیاهان، مطمئن شوید که سرعت رشد گیاه، نیازهای نگهداری و اندازه نهایی آن را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که برای گیاهان خود فضای کافی برای رسیدن به اندازه بالغ خود فراهم می کنید. البته به خاطر داشته باشید که اندازه بالغ معمولاً بر اساس شرایط بهینه رشد است، شرایط خاص منظره شما ممکن است باعث بزرگتر یا کوچکتر شدن گیاه شود.

 

 1. از منابع خود محافظت کنید

با انتخاب گیاهان کارآمد از نظر منابع، مدیریت آگاهانه آب، و انتخاب مناظر سخت محیطی، می توانید به حفاظت و حفظ محیط زیست خود کمک کنید.

قبل از حذف گیاهان از چشم انداز خود، تعیین کنید که آیا این گیاهان واقعاً نیاز به حذف دارند یا می توان آنها را به منطقه دیگری از حیاط خود منتقل کرد. هنگام انتخاب گیاهان جدید، به دنبال گیاهان با منابع کارآمد باشید، گیاهانی که به آب، کود و آفت کش کمتری نیاز دارند.

هنگام برنامه ریزی تغییرات در چشم انداز خود، نصب یک سیستم حوضه آب باران را در نظر بگیرید که منبع آب آبیاری سازگار با محیط زیست را برای شما فراهم می کند. با برنامه ریزی دقیق، چنین سیستمی حتی می تواند به عنوان یک عنصر طراحی زیبایی شناسی گنجانده شود.

استفاده از مناظر سخت سازگار با محیط زیست، مواد نگهدارنده غیر سمی، لکه ها، رنگ ها و پاک کننده ها راه دیگری است که می توانید از منابع طبیعی خود محافظت کنید. همچنین، استفاده مجدد از مصالح ساختمانی را در نظر بگیرید. قبل از شروع تخریب در نظر بگیرید که چه موادی ممکن است بتوانید دوباره استفاده کنید، تغییر کاربری دهید یا در طراحی منظر جدید خود بگنجانید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن. به فضای سرسبز، زیبا و با طراوتی که بر روی سقف اماکن مختلف ازجمله اماکن تجاری، صنعتی و مسکونی قرار گرفته‌اند، روف گاردن گفته می‌شود.

محوطه سازی ویلا چیست و به چه روش هایی انجام میشود ؟

محوطه سازی ویلا یکی از مسائلی است که تمامی مالکان ویلا گوشه چشمی به آن دارند و برای زیباسازی و نقش بخشیدن به فضای باز ویلای خود، باید به انجام برسانند . از آن جایی که ساخت محوطه و فضای سبز در ویلاها، نیازمند کاشت گل و گیاه و تعبیه تجهیزات مختلف است ، باید حتما این کار توسط تیم های حرفه ای انجام شود .

محوطه سازی ویلا چیست ؟

به طور کلی فضای بیرونی یک ساختمان، محوطه آن ساختمان را تشکیل می دهد . محوطه سازی  در حقیقت کاربردی کردن فضای بیرونی و محوطه ساختمان است که می تواند با المان های مختلف همراه شود مانند : آبنما، آلاچیق سازی ، نور پردازی ، مبلمان فضای باز و…

محوطه سازی ، فضای زیستی را کیفیت می بخشد و آن را برای کاربران قابل استفاده تر می کند . علاوه بر کاربردی کردن فضا از زیبایی محیط نیز می توانیم لذت ببریم .

ایجاد فضای سبز در محوطه سازی ویلا :

اولین گام برای دستیابی به یک فضای سبزی زیبا ؛ اجرای طرحی اصولی ، کارآمد و منطبق با اصول فنی طراحی فضای سبز است . کارشناسان متخصص ما دارای علم و هنر معماری و باغبانی هستند . همچنین این کارشناسان با شناخت تولید گونه های گیاهی و انتخاب المان های مناسب تر می‌توانند طرح های اصولی و در عین حال زیباتر و ماندگارتری را به جای بگذارند .

استفاده از آلاچیق در محوطه سازی :

یکی دیگر از پیشنهاد هایی که محوطه سازی ویلای شما را کامل خواهد کرد استفاده از آلاچیق ها هستند . این پیشنهاد یکی از پر کاربرد ترین طراحی ها محسوب میشود . انتخاب آلاچیق با فضای نشیمن نیز با توجه به اندازه کلی محیط صورت میگیرد و برای شما محیطی دل نشین و آرام را تداعی میکند 

ساخت استخر در محوطه سازی ویلا :

یکی از طراحی‌هایی که ویلاهای شما را از یکدیگر متمایز می‌سازد. طراحی استخر در محوطه سازی اطراف آن است . اگر یک ویلای اختصاصی در شمال، مجهز به استخر داخل محوطه باشد . جزء ویلاهای لاکچری دسته ‌بندی می‌شود و البته گران قیمت است . برای اینکه ویلاهای استخردار ، زیباتر به نظر برسند ، هم مدل طراحی استخر باید متفاوت و استاندارد باشد و هم زیباترین طراحی‌ها برای اطراف استخر در نظر گرفته شود . اهمیت محوطه سازی ، به ویژه برای استخر روباز در حیاط ویلا یا باغ ویلا بیشتر است .

ساخت آبنما در محوطه سازی :

آب نما در محوطه سازی  باعث ایجاد آرامش، طراوت، تنوع فضایی و جذابیت می شود . آب از دیرباز دارای نقش مهمی در معماری سنتی و باغ ویلاها بوده است . صدای دلنشین آب و خنکی مطبوعی که به محوطه میبخشد . باعث می شود که استخرها ، حوضچه ها و آب نماها جایگاه مهمی در محوطه سازی ویلا داشته باشند. در گذشته حوضچه های آب در محوطه جلویی حیاط یا منازل برای شستن دست قرار می گرفتند ، اما به مرور زمان تبدیل به المان تزئینی ، در ترکیب با مجسمه ها و آبشارهای کوچک شدند .

تنظیم و اجرای تجهیزات مربوط به گردش آب و همچنین حوضچه آب نما ، نیازمند سطحی صاف و ثابت است . بنابراین بستر سازی مناسب و پاکسازی زمین از گیاهان و خاک های سست و دستی مورد نیاز است .

استفاده از نور پردازی در محوطه سازی ویلا :

نور پردازی از جمله عواملی است که امروزه محوطه سازی ویلا اهمیت فراوان و چشمگیری دارد. و زیبایی محیط بیرونی منزل را چندین برابر افزایش میدهد . نور پردازی در باغ ها و حیاط منازل به صورت های مختلفی طبق اصول معماری صورت میگیرد . نور پردازی در محوطه سازی میتواند بسته به سلیقه شما در محیط به صورت کم و یا زیاد استفاده شود . معمولا نور پردازی تزئینی در حاشیه سنگ فرشهای مسیر ورودی ، در میان باغچه و گل کاری حاشیه استخر دیده میشود .

استفاده از مصالح مناسب در محوطه سازی  :

صنعت ساخت مصالح در کشور ما با توجه به روند صعودی ساخت و ساز و تجارت خرید و فروش خانه، پیشرفت قابل توجهی داشته است و ساخت مصالح و ابزارآلات ساختمانی با کیفیت و مرغوبیت بالایی همراه است . اما امر بدیهی این است که استفاده از مصالح گوناگون باید با توجه و در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه ای که قصد محوطه سازی ویلایی در آن را دارید ، صورت گیرد . بنابراین به منظور آگاهی از چگونگی انتخاب مصالح و اطلاع از دوام آن‌ها ، می‌توانید از نظرات کارشناسی متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند بهره بگیرید . انتخاب مصالح ساختمانی مناسب علاوه بر جلوه زیبایی که به محوطه ویلای شما می‌دهد دوام و پایداری سازه‌های محیط را نیز تضمین خواهد کرد .

لازم به ذکر است که مصالح ساختمانی که از آن‌ها برای ساختن انواع ساختمان‌ها بهره میگیرند ، متفاوت با برخی از مصالحی هستند که صرفا از آن‌ها در حیطه محوطه سازی استفاده می‌شود . به عبارت دیگر مصالح و مواد ساختمانی که در ساخت و ایجاد محطوطه‌های ویلایی استفاده می‌شوند. با مصالح دیگر که استفاده از آن‌ها جنبه عمومی دارد.متفاوت هستند و بنابراین قادر خواهید بود به راحتی مصالحی را که در ساخت محوطه ، کمک بیشتری به شما خواهد کرد را به واسطه مشاوره با طراحی که کار محوطه سازی را به او محول کرده اید، انتخاب نموده و از آن برای ساخت هرچه بهتر و اصولی تر محوطه خود ، به شیوه دلخواه استفاده نمایید .

روفگاردن چیست

روف گاردن. به فضای سرسبز، زیبا و با طراوتی که بر روی سقف اماکن مختلف ازجمله اماکن تجاری، صنعتی و مسکونی قرار گرفته‌اند، روف گاردن گفته می‌شود. روف گاردن درواقع کلمه‌ای انگلیسی متشکل از roof و garden به معنای باغی در پشت‌بام می‌باشد که در زبان فارسی هم با نام انگلیسی آن رایج شده است. در بعضی موارد به آن green roof یا بام سبز نیز گفته می‌شود.

روف گاردن ها محدود به مکان خاصی نیستند و حتی شما ممکن است با قرار دادن چند گلدان بر سقف منزل خود، آنجا را تبدیل به روف گاردن کنید! آن‌ها می‌توانند محیطی برای بازی، کاشت گیاهان، سایه‌بان یا فقط یک فضای سبز باشند. هرچند برای ساخت و طراحی روف گاردن های بزرگ‌تر به معماری، مراحل و فرایندهایی ویژه‌ای نیاز است

نقش و مزایای روف گاردن در محیط

 اولین نقشی که با مشاهدهٔ روف گاردن ها ممکن است به‌راحتی به آن پی ببریم، نقش دکوراتیو و تأثیر دوچندان آن‌ها در زیباسازی معماری ساختمان و شادابی محیط است.

 از نقش چشمگیر روف گاردن ها در بالا بردن کیفیت هوا، معتدل‌سازی دمای محیط و همچنین کاهش آلودگی از طریق جذب دی اکسید کربن هوا و تولید اکسیژن نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. با صرف اوقات فراغت خود در روف گاردن ها به‌راحتی از محیط پر از ترافیک و سروصدای زندگی شهری دور خواهید شد و احساس آرامش و طراوت جای خود را به شلوغی روزمره می‌دهد.

 روف گاردن ها می‌توانند به‌صورت یک عایق طبیعی عمل کنند. این باغ‌های زیبا با دریافت انرژی خورشید و ذخیره آن، می‌توانند شما را از استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی در فصل‌های مختلف سال بی‌نیاز کنند.

 یکی دیگر از مزایای روف گاردن ها کشت مواد غذایی است که از این فرایند به‌عنوان کشاورزی در بام یاد می‌شود و به کمک باغ‌های کانتینر دار و سیستم‌های بخصوص خود انجام می‌شود. هرچند کشت گیاهان و سبزیجاتی که شرایط نگهداری ویژه‌ای ندارند و می‌توان آن‌ها را به‌آسانی در محیط رشد داد، برای کاشت در فضای روف گاردن نیز مناسب هستند.

 گیاهان موجود در روف گاردن ها آب باران را جذب می‌کنند و باعث کاهش رواناب و تخلیه آب طوفان می‌شوند.

مزایای روف گاردن برای صاحبان خانه:

• افزایش ۲ یا ۳ برابری طول عمر سقف ساختمان ها (تا ۶۰ سال)
• کاهش هزینه های مربوط به سیستم تهویه مطبوع
• کاهش اتلاف انرژی و درنتیجه کاهش هزینه های مربوط به سیستم های گرمایشی در زمستان
• طراحی روف گاردن ابزای است برای مدیریت سیلاب ها
• ارزش قیمت و ارزش ملک
• دریافت تشویق از طرف دولت و شهرداری
• روابط عمومی را بهبود بخشد؛ زیرا مکانی برای دورهمی و تفریح خواهد بود.
• فضای بی استفاده را به فضای باغ تبدیل می کند.

مزایای روف گاردن برای محیط زیست:

• جلوگیری از سرریز شدن فاضلاب های ترکیبی
• کاهش اثرات مونوکسید کربن
• آلودگی نیتروژن از باران را از بین می برد.
• اثر باران اسیدی را خنثی می کند.
• ایجاد زیستگاه برای حیات وحش.

مزایای روف گاردن برای جامعه:

• کاهش جریان روان آب باران و سیلاب ها
• کاهش اثرات “جزایر گرمایی شهری”
• کاهش دود و آلودگی و بهبود کیفیت هوا
• کاهش سر و صدا
• کاهش تقاضای انرژی
• ساختمان ها و فضای شهری را زیباتر می کند
• ارائه فضای سبز

انواع باغ‌های روف گاردن

باغ‌هایی که در روف گاردن ها تشکیل می‌شوند، عمدتاً بر سه نوع هستند: گسترده، فشرده یا متمرکز، نیمه فشرده یا نیمه متمرکز.

باغ‌های گسترده روف گاردن

باغ‌های گسترده به حداقل لایه بستر خاک نیاز دارند (۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر) و نگهداری و مراقبت از آنان اصلاً دشوار نیست. همچنین نیازی به رعایت استانداردهای ایمنی اضافی ندارند. این باغ‌ها برای انبارها، گاراژها، پشت‌بام‌ها یا سایر مکان‌های اضافی اطراف خانه مناسب هستند. درعین‌حال، این نوع روف گاردن از زیبایی کمتری برخوردار است زیرا نوع پوشش گیاهی که روی این روف گاردن رشد می‌کند بسیار محدود است.

چمن، گلسنگ و خزه بهترین پوشش گیاهی برای این نوع باغ‌ها هستند. این نوع روف گاردن ازنظر نوع پوشش گیاهی و فضای ساختمانی از قیمت کمتری برخوردار است و برای آب‌وهوای مرطوب ایده آل است.

باغ‌های فشرده روف گاردن

این باغ‌ها به لایه عمیقی از خاک و محوطه‌سازی و نگهداری منظم نیاز دارند و در این زمینه از هیچ‌گونه محدودیتی برخوردار نیستند. در بعضی موارد، ساختار سقف باید از طریق افزودن کف یا مهاربند اضافی تقویت شود تا بتواند وزن ترکیبی خاک، گیاهان و بارندگی را در خود جای دهد. علاوه بر این، این نوع روف گاردن به ساخت‌وسازهای بزرگ و پایدار نیاز دارد و ازاین‌ رو بیشتر ساختمان‌ها برای باغ‌های فشرده مناسب نیستند.

پوشش گیاهی باغ‌های فشرده مشابه باغ حیاط خانه می‌باشد و گیاهان مختلف مانند گل‌ها، بوته‌ها، درختان و چندین عنصر پارک را می‌توان در این نوع باغ‌ها کاشت و شامل محدودیتی در این زمینه نیستند.