۱۱ روش برای داشتن خانه ای زیبا

11 روش برای داشتن خانه ای زیبا

طراحی خانه زیبا تنها به دست یک طراح ماهر و خبره انجام نمی‌شود. ممکن است شما از هیچ طراح داخلی برای طراحی و تزیین منزل‌تان کمک نگرفته باشید اما منزلی زیبا و خواستنی داشته باشید. تنها با رعایت و پیاده سازی ساده ترین نکات هر کسی می‌تواند خانه خود را با استفاده از این روش‌ها و معطر کردن فضا منزل را برای همه اعضا خانواده جایی مثل بهشت کند.
11 روش برای داشتن خانه ای زیبا

ویژگی های یک خانه زیبا چیست؟

بر خلاف تصور عموم افراد که بر این باورند برای داشتن خانه‌ای زیبا باید حتما طراح داخلی ماهر و چیره دستی بر روی تمامی مراحل کار طراحی منزل‌شان ناظر و صاحب نظر باشد باید بگوییم اگر با توجه به شرایط فعلی امکان تغییر در سبک دکوراسیون منزل‌تان را ندارید و یا در شرایط اقتصادی خوبی به سر نمی‌برید تنها با رعایت 11 نکته‌ای که در ادامه برای‌تان توضیح می‌دهیم می‌توانید فضای منزل‌تان را به کلی متحول کنید و حس واقعی داشتن خانه زیبا را به تمام کلمه تجربه کنید.

ویژگی یک خانه زیبا در این خلاصه نمی‌شود که از بهترین و لاکچری‌ترین متریال‌های موجود در بازار در طراحی داخلی منزل‌تان استفاده کرده باشید، بلکه به عوامل ساده‌ای وابسته است که اگر به خوبی آنها را در کار طراحی و چیدمان منزل‌تان در نظر داشته باشید فضای خانه‌تان نه تنها زیبا بلکه جایی امن برای شما خواهد بود که در آن با احساس رضایت زندگی خواهید کرد.

در حقیقت ویژگی‌های یک خانه خوب و زیبا با توجه به تغییرات دوره‌ای سبک دکوراسیون با در نظر گرفتن تغییر فصل، نور و روشنایی منزل، مرتب کردن وسایل، استفاده از خوشبو کننده‌ها و گل و گیاه‌های زینتی و مخصوصا کنترل و مدیریت زمان خود در استفاده از شبکه‌های مجازی در دنیای امروز قطعا جز شاخصه های اصلی برای داشتن یک خانه زیبا و با روحیه‌ای شاد محسوب می‌شوند که در ادامه در مورد هر یک از آنها توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

سبک دکوراسیون منزل تان را با توجه به فصل تغییر دهید

یکی از بهترین روش‌های ممکن برای داشتن یک خانه زیبا می‌‌تواند در این باشد که هرازگاهی در نحوه چیدمان اسباب و اثاثیه منزل‌تان تجدید نظر کنید و یا با توجه به تغییر فصل شما هم تغییراتی در دکوراسیون منزل‌تان بدهید.

مجبور نیستید در طی چند سال از یک پرده به طور مداوم استفاده کنید بلکه می‌توانید از چهار پرده برای چهار فصل مختلف برای تغییر در سبک دکوراسیون منزل‌تان استفاده کنید.

از آنجایی که پرده‌ها به شدت به هر خانه‌ای می‌توانند نما بدهند و با هر پرده‌ای که در هر طرح و رنگی که باشد نمایی متفاوت را تجربه خواهید کرد و با این روش هر سه ماه یک بار تغییرات قابل توجه‌ای را می‌توانید در فضای منزل‌تان ایجاد کنید. این کار یک روش کاملا مقرون به صرفه برای تغییرات دوره‌ای در سبک دکوراسیون منزل به شمار می‌آید.

11 روش برای داشتن خانه ای زیبا

با نور طبیعی فضای اتاق را روشن کنید

روشنایی و نورپردازی نقش زیادی در بزرگ نشان دادن اتاق دارد. هیچ نوری بهتر از نور طبیعی خورشید که در طی روز می‌تابد نمی‌تواند خانه‌تان را روشن و زیبا کند. مسلما هر چقدر که از منبع نور طبیعی برای روشنایی منزل‌تان استفاده کنید خانه‌ای دلبازتری خواهید داشت برای این منظور می‌توانید در زمان ساخت یا تعمیرات کلی منزل‌تان از معمار یا طراح داخلی بخواهید اندازه پنجره‌ها را بیشتر کند و یا بر روی دیوارهایی که بیشتر در معرض نور خورشید هستند پنجره بسازند.

حتما شما هم حسی که از ورود نور خورشید از روزنه‌های پرده یا پنجره که وارد اتاق‌تان می‌شود را می‌گیرید از بهترین روشنایی‌‌ها و با کیفیت‌ترین لامپ‌ای موجود نخواهید گرفت، در نتیجه اگر به زیبایی اتاق خواب یا هال و پذیرایی منزل‌تان اهمیت می‌دهید سعی کنید چاره‌ای برای ورود بیشتر نور خورشید به اتاق‌های منزل بی‌اندیشید.11 روش برای داشتن خانه ای زیبا

رادیو گوش کنید

رادیو گوش کنید تا حس شنیداری‌تان را تقویت کنید. شنونده خوب بودن به از بیننده خوب بودن است. یاد دورانی که رادیو تنها بهانه برای جمع شدن افراد خانواده به دور هم بود بخیر! رادیو حس و حال دیگری به خانه‌های آن دوران می‌داد. برنامه‌های صبحگاهی و شامگاهی رادیو هنوز با گذشت سال‌ها حس و حال دیگری به همه می‌دهد.

خوب است که یک رادیو کوچک و دم دستی تهیه کنید و روی میز آشپزخانه بگذارید و صبح‌ها وقتی مشغول تهیه صبحانه هستید رادیو را هم روشن کنید. قطعا موسیقی‌های دل پذیر رادیو در ابتدای صبح حال و هوای همه اعضا خانواده را بهتر می‌کند.

تخت خواب خود را هر روز مرتب کنید

هیچ چیزی بهتر از مرتب و منظم بودن نمی‌تواند خانه را زیبا نگهدارد. وقتی از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنید و یا کتابی می‌خوانید و کارتان تمام می‌شود آن را رها نکنید و نروید بلکه در اولین فرصت آنها را مرتب کنید، مخصوصا تخت خواب‌تان را در ابتدای صبح بعد بیدار شدن و قبل از ترک منزل حتما مرتب کنید.

مرتب بودن تخت خواب نه تنها اتاق‌تان را زیباتر می‌کند بلکه حرف‌های نا گفته زیادی برای زیباتر شدن فضای اتاق با خود به دنبال می‌آورد.

11 روش برای داشتن خانه ای زیبا

اتاق کار مخفی برای خود طراحی کنید

یکی از خارق العاده‌ترین روش‌های ممکن برای داشتن خانه زیبا این است کوچکترین فضاهای منزل‌تان که به شکل اتاقکی کوچک رها باقی مانده است را به جایی اینکه تبدیل به انباری کنید با کمی سلیقه به خرج دادن از آنجا به عنوان یک مکان دنج و آرام برای درس خواندن و یا کار کردن استفاده کنید. همان طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید داخل اتاقک کوچک بین آشپزخانه و اتاق خواب برای این منظور به خوبی استفاده شده است.

سبک طراحی و ساخت کمد در داخل این اتاق کوچک و نقلی فضای کافی برای سر و سامان دادن به وسایل کار و تحصیل نه یک نفر بلکه چند نفر را فراهم آورده است و حتی سبک طراحی در ورودی آن به شکلی است که ممکن است افراد تصور کنند که به جای اتاقکی کوچک در آنجا یک کمد وجود دارد.

با خوشبو کننده فضای منزل را تازه و معطر نگهدارید

گذشته از مرتب و منظم بودن و ایجاد فضایی مطبوع با رایحه‌های دلپذیر حس خواستن و میل به ماندن در خانه را برای افراد دو چندان خواهد کرد. وجود بوی خوش به شدت جذب کننده است و تمایل افراد برای حضور داشتن را در هر فضایی که باشد را بیشتر می‌کند. اکنون می‌توانید با استفاده از اسپری خوشبو کننده فضا، محیطی جان افزاتر داشت.

اما بهترین خوشبو کننده‌های طبیعی که برای سلامتی هم مناسب‌ترند، دود کردن اسفند و روشن کردن عود است. عودها با عطر و رایحه‌های مختلف و با خواص درمانی مختلف نه تنها فضا اتاق را خوشبو می‌کنند بلکه برای سلامتی اعضا خانواده  هم کاملا مفید هستند.

پاکیزگی نهایت زیبایی در دکوراسیون منزل است

نظافت‌های دوره‌ای منزل، مثل خانه تکانی شب عید تغییرات باور نکردنی را در هر خانه ای ایجاد می‌کند. وقتی همه قسمت‌های منزل از بالا به پایین به طور یکجا و یک دفعه غبار روبی می‌شوند نه نتها خانه زیباتر خواهید شد حتی احساس پر نور شدن خانه هم به خوبی در فضا موج می‌نزد. تمیز بودن نهایت زیبایی در هر خانه‌ای است اما اینکه بخواهید همه قسمت‌ها را یکجا و به طور همزمان هم تمیز کنید کار مشکل و طاقت فرسایی است.

بهترین کار، داشتن یک جدول زمان‌بندی برای تمیز کردن قسمت‌های مختلف خانه در طول ماه است و با این کار کمتر شاهد حجم سنگین گرد و غبار بر روی قسمت‌های دور دست خواهید بود.

گل و گیاه را فراموش نکنید

امروزه در خانه‌های آپارتمانی دیگر خبری از حیاط مستقل با دار و درخت و باغچه نیست در نتیجه یکی از عوامل احساس کسالت و بی حوصلگی در افراد به خاطر عدم وجود فضای سبز کافی در محیط زندگی‌شان است.

بهترین کار برای داشتن یک خانه زیبا هر چقدر هم که کوچک باشد در این است که قسمتی از منزل خود را مثل تراس و لبه پنجره‌ها را برای طراحی فضای سبز منزل‌تان با انواع گلدان‌ها اختصاص دهید. حتی گذاشتن گلدانی پر از گل‌های طبیعی بر روی میز هم می‌تواند روح خانه شما را تازه از هر زمان دیگری کند.

قسمتی از خانه را برای راحتی خود شخصی سازی کنید

همیشه می‌گویند هیچ جا مثل خانه خود آدم نمی‌شود. بله این حرف گویا این است که باید حتما در خانه‌تان جایی برای خلوت کردن و برای رفتن به عالم تنهایی‌ خود هم داشته باشید. جایی مخصوص و متعلق به حریم شخص‌تان باید در آن در نظر بگیرید.

همان طور که اتاقی مخصوص برای پذیرایی از مهمانان‌تان در منزل در نظر گرفته‌اید و بهترین شکل طراحی کرده‌اید  باید برای خودتان هم در فکر طراحی چنین فضایی باشید. با این تفاوت که به دور از هر تکلفی است.

معمولا در این قسمت عکس‌های دوران کودکی و یادگاری قدیمی را بر روی دیوار خاطرات نصب می‌کنند و یا بر روی یک میز مخصوص قرار می‌دهند.11 روش برای داشتن خانه ای زیبا

با تقویت حس قدردانی خانه تان را زیباتر می بینید

با وجود همه کارهای ساده‌ای که تا اینجا گفته شد در کنار آنها با تقویت حس قدردانی و تشکر محیط خانه را در نظرتان زیباتر از آنچه که هست جلوه می‌دهد. هیچگاه زیبایی منزل‌تان برای‌تان ایان نمی‌شود مگر اینکه احساس درونی‌تان را با قدردانی به زیبایی بروز دهید. این احساس درونی شما است که دنیای پیرامون‌تان را در نظرتان یا زشت جلوه می‌دهد یا زیبا! اول خانه درون‌تان را با احساسی خوب زیبا کنید تا بتوانید خانه خود را زیبا طراحی کنید.

استفاده از شبکه های اجتماعی را محدود کنید

در گذشته که تنها رسانه‌های در دسترس افراد رادیو و تلویزیون بود همه افراد خانواده بیشتر دور هم جمع می‌شدند و حال و هوای دیگری با این دور هم جمع شدن‌ها به خانه‌شان می‌دادند. تنها شرط و شروط برای خانه زیبا خلاصه به 10 مورد اول نمی‌شود بلکه حس با هم بودن و تجربه این احساس در کنار یکدیگر می‌تواند هر خانه آجری و کاه گلی را زیباتر از قصرهای مجللی کند که آدم‌هایش فرسنگ‌ها از هم فاصله دارند.

اما در چند سال گذشته با رشد و توسعه شبکه‌های اجتماعی اعضا بیشتر خانواده‌ها از هم دورتر شده اند در حالی که هدف از ایجاد چنین فضاهایی ایجاد ارتباط بیشتر و بهتر و سریع بین افراد بوده است.

نحوه استفاده شما از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تعیین کننده این باشد که چقدر روح فضای مجازی را قرار است در محیط داخل خانه حاکم کنید و این خود می‌تواند تاثیرات زیادی بر روی زیباتر شدن محیط خانه شما داشته باشد. بخش عمده اصلی زیبایی و صفای هر خانه‌ای به جمع شدن اهل آن خانه به دور یکدیگر است.

جمع بندی

زیبایی، نیازی اساسی در وجود هر انسانی است پس اگر می‌خواهید یک خانه زیبا داشته باشید نقش پرده‌ها و تاثیری که بر روی ظاهر خانه دارند را فراموش نکنید و سعی کنید با تغییر فصل پرده‌ها را تغییر دهید.

حتما فضا خانه را خوشبو و معطر نگهدارید تا تمایل افراد را به ماندن در منزل بیشتر کنید. استفاده از رادیو و برنامه‌های شاد صبحگاهی و شامگاهی در کنار تقویت شنود موثر یک روش قدیمی

برای ایجاد یک حس خوب در حال و هوای داخل منزل‌تان خواهد بود.

البته با همه توضیحات گفته شده اگر افراد حس قدردانی را در خود تقویت کنند قطعا نگرشی متفاوت به دنیا را تجربه می‌کنند و در کنار آن فرهنگ درست استفاده از فضای مجازی و نحوه استفاده از آن را یاد بگیریم تا از یکدیگر دور نشویم.

شرط اصلی هر خانه زیبایی در وهله اول وجود افراد با روحیه شاد و صمیمی است.

نویسنده: راضیه حسین آبادی(ویرگول)

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟