مولی سیاه

مولی سیاه

مولی باله کوتاه که به اسم مولی سیاه یا مولی معمولی نیز شناخته می‌شود، یکی از پر طرفدارترین ماهی‌های آکواریومی است که زیستگاه اصلی آن در مکزیک است.

مقاومت بالای این ماهی‌ها و همچنین تنوعشان در رنگ، آن‌ها را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی که به تازگی آکواریوم تهیه کرده‌اند، تبدیل کرده است.

گونه‌های زیادی از ماهی مولی باله کوتاه از جمله دالماسی، هارلی‌کوین دم چنگی، پلنتیوم، شن طلایی و سیاه وجود دارد. آن‌ها رابطه‌ی بسیار نزدیکی نیز با ماهی مولی سلفین و ماهی مولی سلفین بزرگ دارند.

البته گونه‌های ترکیب شده‌ی این دو ماهی نیز وجود دارند.

مولی سیاه

1. یک نکته‌ی مهم

با اینکه مولی‌ها معمولا به عنوان ماهی‌های آب شیرین شناخته می‌شوند، این قابلیت استثنایی را دارند که در آب‌های نیمه شور و یا شور نیز زندگی کنند.

2. نکات کلی درباره‌ی نگهداری مولی سیاه

مولی باله کوتاه به آکواریومی با ظرفیت حداقل 30 گالن آب برای زندگی نیاز دارد.

بهتر است در آکواریوم این ماهی زیبا از گیاهانی با برگ‌ها و تنه‌های ضخیم مثل جاوا فرن، ساگیتاریا، والیزنریا یا انوبیاس استفاده شود چرا که این ماهی‌های کوچک گرایش عجیبی به گیاهان دارند و از شدت این علاقه، گیاهان با برگ‌های نرم‌تر را تخریب می‌کنند.

آکواریوم شما برای میزبانی از این ماهی به یک سیستم فیلتر کارآمد نیاز دارد چرا که مقدار آمونیاک و نیتریت موجود در آب این ماهی‌ها باید صفر باشد.

آب آکواریوم این ماهی براق باید بسیار قلیایی باشد به حدی که pH آن باید بین 7.5 تا 8.2 باشد. این ماهی البته در بازه‌ی دمایی گسترده‌ای می‌تواند به خوبی زندگی کند.

دمای مناسب زندگی این ماهی بین 21 درجه‌ی سانتی‌گراد تا 27.7 درجه‌ی سانتی‌گراد است.

این ماهی می‌تواند در آب شوری به ازای -هر گالن، یک قاشق غذاخوری- نمک نیز در کمال خوبی و خوشی زندگی کند.

اگر همه شرایط برای زندگی این ماهی‌ها فراهم باشد آن‌ها بین 2 تا 3 سال می‌توانند زندگی کنند.

3. تغذیه

غذا دادن به این ماهی‌ها اصلا کار سختی نیست. آن‌ها با میل زیاد هر غذای خرد شده‌ای را می‌خورند. به صورت ایده‌آل وعده‌های مناسب غذایی این ماهی باید شامل گیاهانی مثل spriullina (نوعی خزه دریایی) خرد شده یا مقدار مناسبی از اسفناج، لوبیای خرد‌شده و کدوسبز باشد. همچنین در رژیم غذایی آن‌ها بهتر است از مکمل‌هایی مثل کرم‌های خونی یخ‌زده و میگوی براین نیز استفاده شود تا زندگی سالم‌تر و همچنین چهره‌ی رنگین‌تر و زیباتری داشته باشند.

مولی سیاه

4. سازگاری

مولی‌های سیاه در برابر استرس بسیار حساس هستند و نباید با ماهی‌های تندخو یا خیلی بزرگ‌تر از خودشان هم‌خانه شوند. آن‌ها در آکواریوم‌های آب سخت (آکواریومی با آبی که حاوی مواد معدنی و یا نمک زیاد هستند) به خوبی زندگی می‌کنند و می‌توانند با ماهی‌هایی مثل دانیو، بارب و یا ماهی رنگین کمانی هم‌خانه شوند. مولی‌های باله کوتاه ماهی‌هایی اجتماعی هستند که باید در گروه‌های حداقل سه تایی نگهداری شوند. اگر می‌خواهید در آکواریوم خود هم ماهی نر و هم ماهی ماده مولی سیاه داشته باشید بهتر است نسبت نر به ماده 1 به 3 باشد.

5. جنس، تخم‌ریزی و تولید مثل

نرها به راحتی از طریق باله‌ی گونوپودیوم که به شکل یک باله‌ی اضافی در نزدیکی دم قرار دارد، از ماده‌ها قابل تشخیص هستند. این تشخیص در ماهی‌های بالغ کار بسیار ساده‌تری است.گفتنی است که مولی نر اندام کشیده‌تری اما مولی ماده جثه بزرگتری نسبت به جنس نر خود دارد.

مولی سیاه

مولی سیاه

در کل، نیاز به کار خاصی برای تخم‌ریزی ماهی‌های مولی نیست.

تنها کافی است شرایط آکواریومتان مناسب باشد .

و البته در آکواریوم خود هم مولی نر داشته باشید و هم مولی ماده. یک نکته‌ی خیلی جالب هم وجود دارد.

شاید در آکواریومتان هیچ مولی نری وجود نداشته باشد اما مولی سیاه ماده بچه‌دار شود.

نگران نباشید و فکر نکنید ماهی مولی شما ساختار شکنی کرده و با ماهی بارب وصلت کرده است.

این اتفاق از آن رو، روی می‌دهد که ماهی ماده این توانایی را دارد که تا چند ماه اسپرم ماهی نر را با خود حمل کند.

هر 60 تا 70 روز ماهی مولی ماده بین 10 تا 60 بچه نیم اینچی به دنیا می‌آورد .

همه‌ی آن‌ها می‌توانند شنا کنند و از این سو به آن سوی آکواریوم‌ بروند.

اگر قصد دارید از ماهی‌های کوچک مراقبت کنید و آن‌ها را پرورش دهید، بهتر است از برگ‌ها و گیاهان غوطه‌ور روی آب مثل هورن‌وورت استفاده کنید تا آن‌ها مکان‌های خوبی برای پنهان شدن داشته باشند.

اگر آن‌ها جایی برای پنهان شدن نداشته باشند، متاسفانه توسط ماهی‌های بزرگتر آکواریوم خورده می‌شوند.

البته می‌توانید آن‌ها را بعد از تولد به آکواریومی که مخصوص پرورش ماهی است منتقل کنید و بعد از بزرگ شدنشان دوباره به آکواریوم اصلی باز گردانید.

6. بیماری‌ها

مولی‌های باله کوتاه ماهی‌های مقاومی هستند؛ مخصوصا زمانی که در آکواریومی با آب سخت و مقدار مناسبی نمک نگهداری شوند.

با این همه اگر در برابر استرس و یا شرایط نامناسب آبی قرار بگیرند به سمت بیمار شدن سوق پیدا می‌کنند.

هر چه دمای زندگی این ماهی‌ها به سمت سردتر بودن پیش برود آن‌ها بیشتر مستعد بیمار شدن می‌شوند. انگل و مخملک جزو بیماری‌های شایع در مولی‌های باله کوتاه هستند.

مولی سیاه

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟