معماری بی نظیر در مکزیک

معماری بی نظیر در مکزیک

EOS با منظره‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی بی‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­همتای آن که یگانگی دریا و آسمان آبی بی‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­کران را جلوه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­گر می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­سازد، پروژه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ای است منحصربه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­فرد در پونتا دیامانته. این محل با چشم‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­اندازهای تماشایی رو به نیوآکاپالکو، در محلی استراتژیک واقع شده است در نزدیکی فرودگاه بین‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­المللی، بزرگراه دِل‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­سول و خلیج زیبا و لنگرگاه تفریحی پونتا دیامانته که مایه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی شهرت این ناحیه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی توریستی است.

EOS به صورت دو مجتمع آپارتمانی پنج و شش طبقه طراحی شده و هر آپارتمان به منظور اشراف داشتن به مناظر زیبای اطراف دو طبقه دارد. یک مشکل مهم که بر سر راه طراح قرار داشت، شیب رو به پایین زمین آن بود. از بام بالاترین آپارتمان به عنوان پارکینگ استفاده شده است.

این فضا هم‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­سطح پیاده‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­رو است و آپارتمانها از اینجا رو به پایین گسترده می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­شوند. رفت‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­وآمد به آپارتمان‌ها از طریق یک شبکه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی رمپ و پل که به پله‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ها و آسانسور در «هسته»ی مرکزی ساختمان راه دارند انجام می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­شود. این مسیر دسترسی اصلی است.

معماری بی نظیر در مکزیک

شفافیت رمز کار

شفافیت رمز کار است: همه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی فضاها در سراسر روز در هماهنگی کامل با نور خورشید هستند. نورپردازی غیرمستقیم در شب فضاها را با بازتابها و سایه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­های ملایم تزئین می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­کند و در همان حال منظره‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی زیبای اطراف نیز گیرایی محیط را افزایش می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­دهد.

دیوارهای سفید، بتن نمایان، فولاد، آلومینیوم، شیشه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­های شفاف و براق، کفهای مرمری و چوب، فضاهای درون و بیرون را درهم می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­آمیزد. مصالح طبیعی به گونه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ای با نور و آب ادغام شده‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­اند که همه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی جزئیات طراحی به چشمگیر شدن فضا کمک می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­کنند و الگوی طراحی نوآورانه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ای ارائه می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­دهند.

معماری بی نظیر در مکزیک

هنر و ابتکار معماری این پروژه از فضای خارجی آن آغاز می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­شود. برای اجتناب از تابش مستقیم آفتاب، روی پنجره‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­های دیوارهای کناری کرکره‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­های چوبی مشبک کشیده‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­اند که نه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­تنها از نظر ظاهری زیباست، بلکه کاربرد عملی نیز دارد.

معماری بی نظیر در مکزیک

امکانات تفریحی مانند سالن ورزش، زمین تنیس، آب‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­نما، زمین گلف، و بار فضای آزاد، مستقیماً به استخر شنا مرتبط هستند. استخر شنا در کل فضای ساختمان نقطه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی جاذبه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی کانونی است، زیرا همه‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­ی فضاهای دیگر در آن به هم می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­پیوندند.

این مسئله ارتباطی مستقیم با فضای بیرون برقرار می‌‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­‌‌‌­­‌­­‌‌­­‌­­کند.

معماری بی نظیر در مکزیک

منبع : دانشنامه معماری

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟