سقف اسکای لایت چیست؟

سقف اسکای لایت چیست؟

نمی توان انکار کرد که اسکایلایت ها یا همان نورگیرها زیبایی خانه را بهبود می بخشد و ارزش فضای داخلی آن را صرفاً با وارد کردن نور طبیعی بیشتر افزایش می دهد. مزایا و معایب نورگیرها چیست؟ در واقع، آنها می توانند اثرات نامطلوب و گسترده ای بر یک اتاق یا کل ساختمان داشته باشند و شما حتی ممکن است متوجه آن نباشید.

در روزهای تاریک زمستانی، زمانی که خورشید درست هنگام طلوع غروب می کند، هیچ کس نمی خواهد در یک غار کم نور و مصنوعی به دام بیفتد. مناطق داخلی با نور مناسب، مانند مناطقی که توسط نورگیرهای مناسب قرار داده شده است، ممکن است به بیماران مبتلا به سندروم آسیب دیده کمک کند که نمی توانند وقت خود را در خارج از منزل سپری کنند، خلق و خوی روزمره خود را در روزهای تاریک حفظ کنند.

اسکای لایت چیست؟

اسکایلایت ها دریچه های سقفی هستند که با شیشه یا پلاستیک شفاف یا شفاف پوشانده می شوند تا نور طبیعی به داخل آن وارد شود. نورگیرها انرژی کارآمدی دارند و نیاز اولیه برای دیدن و در تماس بودن با دنیای بیرون را برآورده می کنند. اسکای لایت نه تنها نور بیشتری نسبت به پنجره تولید می کند، بلکه از نظر زیبایی شناختی نیز دلپذیر است و به ارزش ملک می افزاید (به دلیل بهره وری انرژی).

سقف اسکایلایت چیست؟

هدف از اسکای لایت

نورگیرها نه تنها نور، بلکه هوای تازه را نیز به داخل می‌دهند. با باز کردن نورگیر، می توانید هوای گرمی را که در آنجا جمع می شود و به گرم شدن بیش از حد ساختمان کمک می کند، خارج کنید. اکثر نورگیرهایی که به عنوان دریچه دریچه کار می کنند در قسمت پایین باز می شوند، در حالی که بقیه دارای یک پانل کوچک و لولایی هستند که به هوا اجازه خروج می دهد.

با این حال، در دنیای امروز، نورگیرها اهداف بسیاری را انجام می دهند. اینها شامل ارائه یک منظره آرامش بخش از آسمان شب برای کمک به خوابیدن شما و فضایی آرام برای استراحت در حمام است. نورگیرها نور را برای روشن کردن استخر منعکس می‌کنند، اتاق‌های مجزا در خانه، زیبایی‌های سنگی را به نمایش می‌گذارند و غیره.

انواع اسکای لایت

رایج ترین انواع نورگیرها تهویه (همچنین به عنوان “پنجره های سقف” شناخته می شوند)، ثابت و لوله ای هستند. آنها را می توان در اشکال مختلف، از صاف و قوسی تا کروی و هرمی یافت.

در مدل‌های مدرن، نورگیرها مانند پنجره‌های سقفی عمل می‌کنند، اما با محافظت بیشتر از چشمک زدن در برابر نفوذ آب. آنها همچنین کانال های راحتی بیشتری برای زهکشی میعان دارند. هنگامی که نورگیر نشتی ایجاد می کند، می تواند از قاب یا شیشه باشد.

نشتی طولانی مدت در شیشه ها در نورگیرهای ثابت رایج است، برخلاف دریچه های هوای بیشتر در نورگیرهای تهویه شده. دلیل آن این است که مشکلات مربوط به نورگیرهای دارای تهویه به آسانی پیش از تبدیل شدن به یک خطر بزرگ شناسایی و برطرف می شوند.

چشمک زدن بین سقف و شیشه ها یک نقطه ضعف رایج برای نورگیرهای ثابت است زیرا معمولاً در مکان های غیر قابل دسترس نصب می شوند.

نحوه انتخاب بهترین اسکای لایت

برای شروع، باید بدانید که با خرید کارآمدترین نورگیر موجود، در پول شما در قبض انرژی صرفه جویی نمی کنید. با این حال، به کاهش میزان آسیب کمک می کند. اگر می خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید و دچار سردرد نشوید، باید به هر قیمتی از نصب نورگیر خودداری کنید و به هیچ وجه در یکپارچگی ساختاری سقف خود دخالت نکنید.

سقف اسکای لایت چیست؟

جوانب مثبت و منفی اسکای لایت

هر کسی که تا به حال صاحب خانه ای با اسکایلایت بوده یا در تعطیلات در کابینی با نورگیر اقامت داشته است، می تواند ارزش زیبایی شناختی این ویژگی ها را تایید کند. بارش برف از بالا مسحور کننده است و آسمان شب آنقدر صاف است که صورت های فلکی را تشخیص می دهد. به همین دلیل است که با وجود قیمت بالا و ریسک بالای شکست، تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد. قبل از اینکه تصمیم به نصب نورگیر بگیرید، اجازه دهید مزایا و معایب آن را بسنجیم.

  • مزایای اسکای لایت

1: نور روز اضافی

در روزهای کوتاه تر، خورشید در زاویه کمتری قرار دارد و در زمستان ساعات کمتری نور روز وجود دارد. نورگیر می تواند یک دارایی عالی باشد زیرا نور طبیعی بیشتری را به اتاق می دهد. به دلیل هندسه انتزاعی اتاق، نورگیرها به صورت سفارشی ساخته شده بودند تا جریانی ثابت از نور ملایم شمالی را به داخل راه دهند.

2: صرفه جویی در انرژی

در طول ماه های سردتر، نورگیرها می توانند به افزایش گرمای فضا کمک کنند و نیاز به گرمایش را کاهش دهند. در ماه های گرم تر، آنها می توانند به کاهش نور مصنوعی و استفاده از برق کمک کنند. استفاده از نورگیرها علاوه بر تاثیر مثبت بر محیط زیست، پتانسیل کاهش قبوض برق را نیز دارد.

3: گزینه های طراحی

نورگیرها را می توان به روش های مختلفی از جمله از نظر قرارگیری، اندازه، شکل و زاویه طراحی کرد که همگی برای استفاده از عوامل محیطی در منطقه کار می کنند. نورگیر را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که نور خورشید خنک‌تر صبح را برای کمک به گرمایش وارد کند، اما نه پرتوهای گرم‌تر بعد از ظهر. برخی از نورگیرها دارای سایه های داخلی یا پوشش های بازتابنده هستند تا اتاق را خنک تر نگه دارند.

4: تاثیر طراحی

نورگیرها می توانند مکمل ظریفی برای طراحی یک اتاق یا نمایشی از یک طرح غیر واقعی باشند. مکان های رایج برای نورگیرها شامل بالای پلکان و سایر مناطقی است که در غیر این صورت به دلیل کمبود پنجره تاریک می شوند.

با این حال، آنها همچنین دارای اثر جانبی بالقوه الهام بخشیدن به طراحان با نورپردازی چشمگیر و احساس بلندی هستند. این اتاق نشیمن بیشتر توسط سه نورگیر بیرون زده روشن می شود که برای گرفتن نور صبح و بعد از ظهر زاویه دارند.

5: هوای تازه

هوای تازه و نورگیرهای تهویه شونده برای افزودن تهویه به فضاهایی که در غیر این صورت دارای هوای بسته هستند، مانند حمام، عالی هستند. در ماه های گرم تر یا در مناطق همیشه گرم، می توان از آنها برای کمک به خنک کننده طبیعی از طریق تهویه استفاده کرد.

اگر تصمیم به نصب نورگیر با سیستم تهویه دارید، مطمئن شوید که دسترسی آسانی به سیستم خواهید داشت. بسیاری از مردم از عملکرد تهویه استفاده نمی کنند زیرا مزاحم نمی شوند.

  • معایب اسکای لایت ها

1: گرمای بیش از حد و نور بیش از حد

این امکان وجود دارد که اتاقی به دلیل نورگیر بسیار روشن باشد، بسته به جهت و اندازه آن. در زمان‌های خاصی از روز، اتاقی با نورگیر می‌تواند آنقدر روشن باشد که انجام هر کاری در آن دشوار باشد.

گزینه های شما در این شرایط چیست؟ نگه داشتن نورگیر در قسمت های سقف رو به شمال یکی از گزینه ها است. در نتیجه میزان نور طبیعی وارد شده به اتاق از طریق نورگیر کاهش می یابد، به خصوص اگر نور خورشید باید از طریق یک محور عبور کند.

اگر محور نورگیر بلندتر در سقف قرار گیرد به جای سقفی که رو به جنوب باشد، از مزایای آن استفاده می شود. سایه‌ها یا پرده‌ها راه‌حل‌های معمولی برای جلوگیری از تابش بیش از حد خورشید هستند، زمانی که آن گزینه‌های دیگر ممکن نیست یا به اندازه کافی مؤثر نیستند.

انواع پنجره ها از جمله نورگیرها می توانند باعث اتلاف حرارت قابل توجهی شوند. آنها به همان استانداردهای سختگیرانه ای برای محدود کردن تلفات و افزایش گرما مانند دیوارها، سقف ها و کف رعایت نمی شوند.

2: مشکلات نصب

یک نورگیر که به درستی عایق بندی شده باشد همچنان باید شفت را آب بندی کرده و نصب را برای نشت هوا بررسی شود. هنگامی که نورگیر به درستی نصب نشده باشد، می تواند باعث آسیب آب نه تنها به سقف و دیوارهای زیر آن شود، بلکه به سایر مناطق آسیب دیده سقف نیز آسیب برساند. یک نشتی به ظاهر ناچیز می تواند به یک مشکل جدی در مسیر تبدیل شود.

هنوز باید در نصب و آب بندی برای نورگیر که به اندازه کافی عایق شده است، بررسی نشت هوا انجام شود. اگر نورگیر به اشتباه نصب شود، می تواند آب را به سقف نشت کند و به طور بالقوه به سقف و دیوارهای زیر آسیب برساند. در دراز مدت، حتی یک نشتی کوچک می تواند باعث مشکلات مهم شود.

بسیار مهم است که نورگیر در هنگام نصب به درستی آب بندی شود. اگر نورگیر در هوای مرطوب یا برفی نشت کند، آب می تواند به دیوارها یا سقف اتاق نفوذ کند و باعث آسیب ساختاری به خانه شود. برای جلوگیری از تعویض پیش از موعد نورگیر خود به دلیل کپک، اطمینان حاصل کنید که نصاب شما در نصب نورگیر تجربه دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

پرزنت حضوری 02155957060 

مشاوره آنلاین 09205958384

سقف اسکای لایت چیست؟

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟