مراحل ساخت و اجرا جکوزی

جکوزی در بسیاری از آپارتمان ها، خانه باغ ها، برج ها و مجتمع های مسکونی اجرا و ساخته می شود که طرفداران زیادی نیز دارد. جکوزی بیشتر برای آب درمانی، فیزیوتراپی و رفع خستگی مورد استفاده قرار می گیرد. جکوزی ها مزایای زیادی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

مراحل ساخت و اجرا جکوزی

جکوزی گرد یا مستطیلی؟

از نظر بهداشتی، جکوزی های گرد به علت نداشتن گوشه یا کنج، نقاط کمتری برای کثیف شدن دارند، بنابراین جکوزی های گرد نسبت به جکوزی های مستطیلی از نظر بهداشتی گزینه بهتری می باشند.

جکوزی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

جکوزی ها دارای اجزائی مانند مبدل حرارتی، پمپ تزریقی و پمپ جتی، فیلتر تصفیه آب، لوله و اتصالات، سری جت و نورپردازی چه از نوع استخری و چه از نوع فایبرگلاسی می باشند. در نوع فایبرگلاسی آن ها این تجهیزات در زیر قرار گرفته اند و همچنین در جکوزی استخری نیز هم در زیرکار در میان مصالح ساختمانی قرار دارند. دورن جکوزی را پس از نصب آن پر از آب می کنند و آب درون سینک به درون لوله‌ها، از طریق مکنده ها رفته و در اطراف مبدل حرارتی چرخیده و از طریق پمپ تزریقی و جتی به داخل سینک، پس از گرم شدن بازگردانده می شود.

فیلتر شنی جکوزی

 از پمپ های شنی به منظور تمیز کردن استخرها استفاده می شود و برای مکش آب، پمپ شنی یک پمپ قدرتمند است که وظیفه چرخش آب را در مخزن پمپ تصفیه را برعهده دارد. آشغال های درشت به وسیله یک صافی و توری که در کنار پمپ قرار دارد، جمع می شوند و باعث جلوگیری از ورود آن ها به داخل مخزن شن می شود. آب کاملا صاف و تمیز پس از ورود آب به داخل مخزن و ماندن ریزگردها و خاک و گل و لای در داخل شن، به استخر برمی گردد.

سیستم گردش آب و تصفیه در جکوزی

سیستم گردش آب و تصفیه در جکوزی شامل پمپ، فیلتر تصفیه، شیرآلات و لوله برای استخر می باشد. وظیفه سیستم گردش آب، انتقال آب از بخش های مختلف استخر و جکوزی مانند تصفیه خانه و موتورخانه می باشد و در واقع تمام آب مجموعه آبی از استخر و جکوزی به سمت موتورخانه از طریق سیستم گردش آب، هدایت می شود. آب دوباره به سمت کاسه استخر و جکوزی، پس از عبور کردن از تمامی تجهیزات موتورخانه، باز‌گردانده می شود.

مراحل ساخت و اجرا جکوزی

نکات فنی در طراحی و ساخت جکوزی

دو سیستم گندزدایی آب برای جکوزی باید در نظر گرفته شوند:

1- فیزیکی: فیلتر شنی یا کاتریجی

2- شیمیایی: پمپ تزریق کلر و اسید

جهت تصفیه آب، استفاده از لامپ یووی و ازون ژنراتور  مورد استفاده قرار می گیرد.

موتورخانه در جکوزی

مهم ترین بخش در تاسیسات استخر و جکوزی، موتورخانه جکوزی می باشد. پمپ های تصفیه، فیلتر شنی، پمپ تزریق کلر، لامپ یو وی، مبدل های حرارتی و پمپ جت جکوزی، در فضای تصفیه خانه جکوزی نصب می شود.

موتورخانه مشترک برای استخر و جکوزی

متورخانه استخر و جکوزی از نظر طراحی بسیار شبیه به یکدیگر هستند. دیگ یا بویلر، قسمت مشترک بین موتورخانه استخر و جکوزی می باشد. در اصل با یک دیگ می توان گرمایش جکوزی و استخر را در نظر گرفت. با دو مبدل حرارتی، تفکیک دمایی را از هم جدا کرد. اگر استخری دارید که ابعاد آن زیر 70 متر مکعب است و جکوزی شما 4 یا 6 نفره می باشد، با استفاده از یک موتورخانه 3 در 4 متر میتوانید تاسیسات جکوزی و استخر را در یک محل مشترک نصب کنید.

ابعاد و اندازه موتورخانه جکوزی

ابعاد 3 در 3 ابعاد مناسبی برای موتورخانه و تصفیه خانه جکوزی خانگی می باشد، در صورتی که فقط قصد ساخت استخر را دارید و موتورخانه جکوزی با موتورخانه استخر مشترک نیست.

تصفیه جکوزی

در دو مرحله تصفیه فیزیکی و تصفیه شیمیایی، تمیز شدن و تصفیه آب جکوزی انجام می شود. آب جکوزی به وسیله فیلتر های شنی و کاتریجی و دستگاه منعقد ساز یا فلوکولانت، در مرحله تصفیه فیزیکی انجام می شود.

مراحل ساخت و اجرا جکوزی

ساخت جکوزی چقدر هزینه دارد؟

تفاوت کمی بین ساخت و خرید یک جکوزی فایبرگلاسی قابل حمل و ساخت یک جکوزی به روش استخری، می باشد. فرآیند راه اندازی تنها تفاوت میان آن ها می باشد. جکوزی فایبرگلاسی هرچه بزرگتر و پر قدرت‌تر باشد، هزینه بیشتری نیز به همراه دارد و هزینه آن به مواردی مثل ابعاد، قدرت پمپ، جت، مبدل حرارتی و فیلترهای آن بستگی دارد.

مواردی مثل قیمت مصالح ساختمانی، تاسیسات و اتصالات، دستمزد و ابعاد آن، موارد تاثیرگذار در هزینه ساخت جکوزی استخری می باشند. هزینه جکوزی با بزرگ تر شدن و پیچیده تر شدن شکل آن، بالاتر می رود زیرا در این صورت به به مبدل حرارتی، پمپ و جت قوی‌تر، فیلتر تصفیه آب بیشتر، مصالح ساختمانی بیشتر و در نهایت دستمزد ساخت بیشتری نیاز است.

تمامی مواردی که به آن اشاره کردیم، باعث بیشتر شدن هزینه جکوزی می شود و هزینه‌های جانبی و نگهداری جکوزی نیز علاوه بر هزینه ساخت پیش از تصمیم به خرید یا راه اندازی آن باید در نظر گرفته شود. هزینه نگهداری جکوزی شامل هزینه برق، تعویض فیلتر، استهلاک مواد و مصالح و تعمیر تاسیسات است.

برای اطلاعات دقیق می توانید از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

09205958384

02155957060

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟