دانستنی های آکواریوم آب شیرین

دانستنی های آکواریوم آب شیرین

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که داشتن یک آکواریوم آب شیرین کار بسیار ساده و همچنین نگهداری از ماهی و آبزیان نیز کار بسیار راحت و بی دردسری می باشد که اصلاً این طور نیست و نگهداری از آبزیان در سازگار با آب شیرین احتیاج به اطلاعات بسیار زیادی دارد تا بدانیم که شرایط مناسب برای نگهداری انواع مختلف آن ها و آبزیان به چه صورت بوده و بتوانیم شرایط لازم را برای زندگی سالم و بی دردسر آنها ایجاد نمایید.

در صورتی که شما دارای یک آکواریوم آب شیرین هستید و یا قصد سفارش آکواریوم آب شیرین را دارید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مناسبی در این زمینه کسب نمایید:

مهمترین لوازم برای تهیه آکواریوم آب شیرین

در صورتی که شما قصد تهیه و ایجاد یک آکواریوم را دارید از مهم‌ترین مواردی که باید آنها را تهیه کنید لوازم اولیه استاندارد و مناسب جهت ساخت آکواریوم آب شیرین می باشد که از جمله مهمترین آنها مواردی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • شیشه های مختلف برای تولید محفظه شیشه ای آکواریوم جهت نگهداری انواع مختلف ماهی ها و آبزیان
 • تهیه یک پایه بسیار مقاوم و مناسب جهت قرار گرفتن آکواریوم بر روی آن
 • تهیه دماسنج برای بررسی دمای آب برای زندگی آبزیان و ماهیان مختلف که قرار است در  آب شیرین نگهداری شوند
 • تهیه انواع مختلف فیلترها مانند فیلتر کف، فیلتر سطلی، فیلتر تاپ و همچنین فیلتر گپ برای انجام پاکسازی و تمیزکاری
 • تهیه شن مناسب برای ریختن در کف آکواریوم آب شیرین به منظور ایجاد زیبایی بیشتر درون آکواریوم
 • خرید و تهیه پمپ آب جهت تولید اکسیژن لازم درون آب

دانستنی های آکواریوم آب شیرین

اولین مرحله ی آماده سازی آکواریوم

ابتدا شیشه ی آکواریم را با یک دستمال تمیز نم دار پاک کنید. از به کار بردن تمیز کننده های شیمیایی و شیشه شو جدا خودداری کنید. سنگ های هوا را در کف آکواریم قرار دهید و شلنگ های مربوط به آن را وصل کنید.

شن مورد نظر خود جهت بستر آکواریم را کاملا با آب کاملا داغ چندین بار شست و شو دهید تا املاح و احتمالا هرگونه میکروب و باکتری مضر همراه آن از بین برود. پس از مطمئن شدن از تمیزی شن بستر، تزئینات و دکوراسیون مورد نظر خود را شستشو داده و داخل آکواریم بچینید.

انتقال آب به آکواریوم

مرحله ی بعدی در راه اندازی آکواریوم ، انتقال آب به داخل آکواریم است. آکواریم را تا سطح مورد نظر از آب شهری پر کنید و از ضد کلر و ضد عفونی کننده، جهت زدودن کلر موجود در آب و از بین بردن باکتری های مضر و میکروب ها استفاده کنید.

در مرحله قبل می توان از ضد کلر استفاده نکرد، زیرا کلر بعد از 24 ساعت از میان می رود. همچنین برای زدودن میکروب ها می توانید از مقدار کمی نمک استفاده کنید.

توجه کنید نمک برای آکواریم های گیاهی و یا نگهداری از ماهیانی که نیاز به آبی اسیدی دارند مضر می باشد. می توانید بجای استفاده از آب شهری از آب فیلتر شده RO نیز استفاده کنید اما دقت کنید که اینگونه فیلتر ها علاوه بر مواد مضر تمام مواد معدنی ضروری آب را نیز جذب می کنند. بنابراین باید این مواد را جایگزین نمایید.

دانستنی های آکواریوم آب شیرین

انتخاب تجهیزات آکواریوم

حال نوبت به انتخاب و نصب تجهیزاتی مانند فیلتر، پمپ هوا، بخاری و لامپ ها را نصب و روشن نمایید. پس از گذشت هفت الی ده روز چرخه نیتروژن کامل شده و محیط آماده افزودن ماهی می شود.

جهت اطمینان از آماده بودن آب با استفاده از کیت های مخصوص تست آب، آب را تست کنید. شامل تست های No2 و Ph می باشند. پس از آماده شدن آب آکواریم بهتر است ماهیان دلخواه خود را کم کم به آکواریم اضافه کنید.

انتخاب ماهی

در راه اندازی آکواریوم ، ماهیان خود را به گونه ای انتخاب کنید که با یکدیگر سازگاری داشته و نگهداری آنها در کنار یکدیگر مشکلی ایجاد نکند. برای انتخاب ماهی های خود ابتدا به نوع خلق و خوی آنها، سپس به شرایط شیمیایی مورد نیاز و محل زندگی آنها در طبیعت توجه کنید.

مهمترین لوازم برای تهیه آکواریوم آب شیرین

 • طرز تهیه هیتر یا همان حرارت دهنده برای آکواریوم آب شیرین
 • استفاده از تور صید ماهی مناسب جهت انتقال ماهی ها به درون آکواریوم آب شیرین
 • استفاده از انواع مختلف لوازم دکوری و نورپردازی برای ایجاد زیبایی بیشتر در نواحی و آب شیرین
 • تهیه لوازمی مانند شلنگ اکسیژن و و رابط شلنگ و موارد دیگر برای تولید اکسیژن لازم درون آب آکواریوم آب شیرین
 • تهیه انواع مختلف داروی ضدعفونی کننده آب درون آکواریوم  و همچنین کاندیشنر های ایجاد کننده تعادل درون آب
 • و بسیاری موارد دیگر این چنین

ضدعفونی کردن آب آکواریوم

برای این منظور ابتدا باید آکواریوم کاملا خالی شود.اگر هنگام تخلیه برخی از گیاهان خراب شده و قابل مصرف نبودند،بهتر است آن ها را دور انداخت. در صورت امکان بهتر است سنگ و ماسه ی کف آکواریوم را تعویض نمود.پس از آن باید آکواریوم خالی را پر از آب کرده و داروی ضدعفونی را به آن اضافه نمود.

یکی از بهترین دارو هایی که می توان برای ضدعفونی آکواریوم به کار برد،پرمنگنات پتاسیم است .زیرا هم تهیه ی آن آسان و هم قیمت آن کم است. برای این منظور به ازاء هر ۱۰ لیتر آب آکواریوم،باید یک گرم پرمنگنات پتاسیم به کار برد.پس از بهم زدن محلول،بهتر است آکواریوم را ۴ تا ۵ روز به همان حال نگه داشت و هر چند ساعت یک بار آب آن را به هم زد.پس از شسنشو و آماده نمودن آن می توان ماهی ها را به داخل آکواریوم انتقال داد. اگر رسوب قهوه ای رنگی در کف آکواریوم باقی ماند می توان ضمن شستشوی آن، رسوب موجود را با پنبه ی آغشته به محلول رقیق بیسولفات سدیم از بین برد.

انجام فرایند ضد عفونی کردن آب 

از جمله مهمترین موارد در هنگام تهیه و راه اندازی آکواریوم شستن لوازم و تجهیزاتی که قرار است درون آکواریوم آب شیرین قرار گیرد می باشد.

لازم است تا محفظه شیشه‌ای درون آکواریوم به صورت کامل مورد شستشو قرار گرفته است تا با استفاده از محلول غلیظ آب نمک و اسفنج درون محفظه آکواریوم را به صورت کامل نمک اندود کرده و همچنین بعد از ۲۴ ساعت محفظه درون آکواریوم را با استفاده از آب به صورت کامل شسته و این کار را سه بار تکرار میکنیم و هر بار به مدت ۲۴ ساعت زمان گذاشته تا ظرف آکواریوم آب شیرین به صورت کامل ضدعفونی گردد همچنین به منظور ضد عفونی کردن شن و ماسه های درون آکواریوم آب شیرین لازم است تا فرایند خاصی را انجام دهیم.

دانستنی های آکواریوم آب شیرین

دانستنی های لازم در مورد آکواریوم آب شیرین

بعضی از افراد فکر می کنند که ضد عفونی کردن وسایل درون آکواریوم آب شیرین کاری بیهوده می باشد اما باید بگوییم که ضد عفونی کردن این وسیله می‌تواند تا حدود بسیار زیادی به عمر ماهی ها کمک کرده و طول عمر ماهی ها را افزایش داده و سلامت آن ها را به صورت کامل تامین نماید.

به منظور آنکه سنگریزه ها و شن و ماسه های درون آکواریوم آب شیرین را بهصورت کامل ضدعفونی کنیم ابتدا باید جنس سنگ ریزه ها را مشخص نمایید در صورتیکه سنگریزه ها پلاستیکی باشند با انجام فرایند نمک اندود کردن این سنگیریزه ها به صورت کاملضدعفونی می گردند، اما در صورتی که از جنس مواد پلیمری و یا سنگی باشد برای ضدعفونی کردن آنها می‌توان از آب جوش استفاده نمود و این سنگ ها را در آب جوش به صورت کامل بجوشانید تا ضدعفونی گردد.

همچنین در مورد دیگر از وسایل و لوازم موجود در  آکواریوم آب شیرین باید به جنس آنها توجه ویژه داشته باشیم چرا که انجام فرایند جوشاندن و یا نمک زدن به برخی لوازم و تجهیزات می‌تواند لوازم را خراب کرده و یا طول عمر مفید آنها را کاهش دهد.

انجام فرایند بهینه سازی آب آکواریوم 

بعد از آنکه فرایند لازم برای ضدعفونی کردن تجهیزات و لوازم آکواریوم به صورت کامل انجام شد و لوازم مورد نظر درون آکواریوم آب شیرین نصب شد باید فرآیند لازم برای بهینه‌سازی آب درون آکواریوم آب شیرین انجام پذیرد. در این مرحله لازم است تا مقدار مشخصی از آب را درون آکواریوم آب شیرین ریخته و مقداری کاندیشنر به آب مورد نظر اضافه نمایید. یکی از بهترین مایع های ضدعفونی کننده برای آب آکواریوم متیل بلو می باشد و از این مایع می توان برای از بین بردن یون های سنگین و نا مناسب استفاده نمود.

دانستنی های آکواریوم آب شیرین

ماهی آکواریوم آب شیرین

گلدفیش‌ها معمولاً اولین انتخاب شما برای ماهیان سرد آبی می‌باشند. این ماهی در رنگ‌ها واندازه‌های گوناگون موجود می‌باشد که معروف‌ترین آنها گلدفیش‌های فنسی هستند. گوپی‌ها ماهیانی‌های نسبتاً ارزانی هستند و می‌توانند رنگ‌های زیبایی به آکواریوم شما ببخشند. مولی‌ها جزو بهترین ماهی‌ها در آکواریوم‌های گروهی هستند. آن‌ها ماهیانی بسیار آرام و صلح‌جو هستند.

اگر شما فضای کافی در مخزن خود دارید سوارتر‌ها یکی از بهترین انتخاب‌های شماست.

انجام فرایند بهینه سازی آب آکواریوم 

دانستنی های آکواریوم آب شیرین

این فرآیند برای از بین بردن یون های سنگین ونامناسب تنها زمانی مناسب و کاربردی می باشد که ماهی ها را به درون آکواریوم آب شیرین وارد نکرده باشیم در صورتی که مایع درون آکواریوم در حال زندگی کردن باشند به انواع مختلف قارچ کش ها برای بهینه‌سازی آب و انجام فرآیند گندزدایی استفاده نماییم.

در حالت کلی توجه به فرایند بهینه سازی آب آکواریوم موضوع بسیار حساس و حیاتی می باشد چرا که آب کیفیت خود را از دست داده و با انجام این فرایندها کیفیت آب مجدداً بازگشت پیدا می‌کند.

منبع : آکوادلسا

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟